Jak zrychlit počítač?!

Data travelKaždého jistě napadlo, jak zrychlit start svého počítače, přesněji řečeno naběhnutí do systému a urychlit tak celý tento proces. Mnoho lidí si myslí, že je to složitá věc, ale opak je pravdou. Je to jednoduché, a nezabere to ani moc času. Pojďme si ukázat, jak na to…

<script type='text/javascript'></script>


1. krok

WinASO registry optimizer

Zpomalení startu a počítače celkově z velké části způsobuje zanášení registrů častými instalacemi programů a různých aplikací. Je proto potřeba je občas vyčistit a nepodcenit nepořádek, který se v registrech za nějaký čas vytvoří. Ovšem mnoho uživatelů to podcení, a pak se diví, že počítač ztrácí na výkonu.

WinASO registry optimizer je opravdu výborný program, který registry nekompromisně vyčistí, ale zanechá potřebné pro funkčnost systému, a tím nám jen přispěje ke zrychlení startu počítače. Disponuje také funkcí Speed Up Systém, který výrazně zrychlí náběh počítače. Více o udržování stability počítače se dozvíte zde.
My se nyní ale vydáme jinou cestou.

2. krok

Start počítače lze také urychlit, aniž bychom použili instalovaný program nebo jinou aplikaci. Postačí nám k tomu samotný operační systém (hovoříme samozřejmě o nejrozšířenějším Windows XP).

Začínáme

Když klepneme na tlačítko Start a vybereme položku Spustit, otevře se nám okno, kam zadáme poměrně snadno zapamatovatelné slovo - msconfig.

image1

image2

Objeví se nám systémové okno, které spravuje aplikace a služby, jenž se automaticky spustí při startu počítače.

image3

Položky Obecné ; SYSTEM.INI ; WIN.INI ; BOOT.INI a Služby necháme být a přepneme rovnou na položku Po spuštění.

image4

Zde se z velké části nacházejí nainstalované programy ve vašem počítači.

Nyní přichází to hlavní. Vyberte zde programy, které nechcete, aby se spouštěly (po spuštění počítače) - máte vybráno? Výborně, jednoduše je teď odškrtněte. Výhodou zde je, že vidíte cestu k programu, který chcete vypnout (více níže). Nejčastěji se jedná o programy typu Deamon, Nero, Everest a různý veškerý software, který je takto nainstalován "zvenčí" (nejčastěji je tento software nainstalovaný do složky Program Files, viz obrázek).

image5

Jistě jste si všimli, že se v tomto seznamu nachází i položky, které směřují do Windows složky. Z jejich vypnutí (odškrtnutí) nemusíte mít strach, bez obav je můžete vypnout, aniž by se cokoliv stalo vašemu systému.

image6

Po vybrání programů, u kterých nechceme aby se spouštěly, dáme OK. Objeví se nám okno, které nám nabídne výběr dvou možností - Restartovat, nebo Ukončit bez restartování. Standardně doporučuji provést restart počítače ihned.

image7

Počítač se nám nyní restartuje. Při náběhu do systému se nám objeví okno, které nás informuje o změně konfigurace programů při spuštění. Nelekejte se prosím, jednoduše dejte Tento dialog příště nezobrazovat a spouštět konfiguraci systému při spuštění systému, a klikněte na OK.

image8

Slovo na závěr

Takto si lze jednoduše zrychlit start systému. Spouští-li se vám velké množství programů a větší část z nich takto vypnete, opravdu poznáte, že systémový start je rychlejší. U silnějších počítačů se jedná více méně o zanedbatelný rozdíl, ale i tak, proč si ho nezrychlit?! =)

Průměr: 2.2 (679 votes)

Obrázek uživatele Richard

Zrychlení počítače popsáno i pro blondýnky tady: Jak radikálně zrychlit PC? Doporučuju stáhnout PDF, stojí za to!

Obrázek uživatele David Ryvola

Ano, hezky popsaný dokument. Něco podobného tu máme taky - jak udržet stabilitu PC - http://www.pcporadenstvi.cz/kompletni-cisteni-zvy-eni-stability-pc

Tento článek se měl zabývat především jednoduchým zrychlením startu Pc. =)

Obrázek uživatele Wolf

zrychlý to celý počítač? nebo jenom start pocitace

Obrázek uživatele David Ryvola

Takto, jak píši ve článku, to zrychlý start počítače, protože tím vypnete programy, které nejsou pro vás potřebné při jeho startu.

Na zrychlení celého počítače a zajištění jeho stabilního chodu se zaměřuje tento článek - http://www.pcporadenstvi.cz/kompletni-cisteni-zvy-eni-stability-pc

Obrázek uživatele hormonak

bojím se toho.mám strach že programy které zaškrtnu ztratím.co s tím? díky

Obrázek uživatele TheALuminium

Kdo se bojí nesmí do lesa ;-) ... ty programy neztratíte, pouze vypnete jejich automatické spuštění po startu operačního systému.

Obrázek uživatele Milano

Tak jsem se tedy nebál a šel do lesa. Stalo se něco co jsem vůbec nečekal. Sedím nad svím acerem a skouším ho znovu nahodit. První co selhalo byl zvuk (zvukové zařízení neexistuje), Pak nešlo ani připojení k internetu, a vubec celý noťas je jako zastavený vlak. než cokoli udělá můžu si dát kafe. Máš lepší nápad? jak to dát do hromady?

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk
[2225] napsat na

napsat na poradnu svůj dotaz.. určitě bych, pokud je to možné, prověřil, co vše jsi vypl..

Obrázek uživatele CommanderFordo
[2169] Wallpaper

Zajímalo by mě:jak se jmenuje ten Wallpaper?Když tak prosím odkaz xD

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Za sebe vím, že podobný je v naší galerce - zde: http://www.pcporadenstvi.cz/duel

Obrázek uživatele McKaliki
[2614] příkazi

ahoj tento příkaz mi velice pomohl neboť většina programu po odinstalování vrátí všechny změny co jsem provedl velmi tedy děkuji ale ještě bych vás chtěl požádat jestli byste mi mohli postal nějaké příkazy předem vám děkuji
kontaktní mail je : 55545535@email.cz

Obrázek uživatele Ivča

Tak jsem se také zalekla a změnu konfigurace nepotvrdila a dala zpět obnovení systému.Od večera to svítí, jako že připravuje obnovení systému a stále nic...asi jsem vypnula víc než jsem měla. Tak a teď babo raď...