Kompletní čistění a zvýšení stability PC

 

Tento článek se bude zabývat softwarem, který slouží k čištění a zrychlení výkonnosti Vašeho PC.Vše bude psáno a prezentováno v operačním systému Windows XP a psát budu o softwaru, který využívám především já osobně.

<script type='text/javascript'></script>


Nejprve bych začal čištěním a vůbec ochranou systému před viry a spy-wary.Dobrou volbou proti virům je program NOD32, který dobře chrání celý systém před viry. Má snadné ovládání a hledání virů je rychlé a efektivní:

Zde si vyberete disky, popřípadě mechaniky, které chcete zkontrolovat a spustíte diagnostiku, nebo rovnou léčení, pokud jste si jisti, že vir již v počítači máte. Diagnostika/Léčení se vypisuje v protokolu akcí, který vypadá takto:

Tohle je asi nejpodstatnější část pro stabilitu PC, protože některé viry nejen, že Vám dokážou smazat data, ale umí také zahlcovat Váš PC, například trojské koně.Další podstatnou částí je se chránit před spy-wary, které taky dokáží dost dobře zahltit Váš systém reklamními bloky například, anebo odesílat Vaší činnost se systémem na internet ke svému autorovi. Dobrá ochrana proti těmto škůdcům je AD-Aware, který účinně čistí/odstraňuje spy-ware. Rozhraní vypadá takto:

Aktualizace probíhají skoro každý den a je to velmi dobře nastavitelný program ke kterému najdete i češtinu. Kontrola PC už poté probíhá sama po jejím zvolení:

AD-Aware v sobě obsahuje ještě jeden podprogram s názvem AD-Watch, který Vám v reálném čase monitoruje činnosti s registry do kterých se často spy-wary probíjí a dále kontroluje také pop-up okna, která často znepříjemňují práci na internetu.Další dobrou variantou proti spy-waru je program SpyBot - Search & Destroy, který zvládá vlastně ty samé funkce jako AD-Aware, tedy kromě kontroly v reálném čase jako je AD-Watch. Na ukázku tedy jen ukážu rozhraní a kontrolu tohoto programu:

A zde kontrola:

Nyní přestupujeme k čištění registrů a nepotřebných souborů. Dobrou variantou pro tyto akce je program CCleaner, který dokáže odstranit například historie Internet Exploreru a Windows Media Playeru apod.. Hlavně dokáže odstranit soubory index.dat , které zabírají hodně místa, pokud prohlédnete hodně webových adres. Internet Explorer si totiž o těchto stránkách stáhne údaje a uloží do počítače. CCleaner dokáže čistit nejen Windowsovské aplikace, ale i ostatní, které Vám sám nabídne a můžete si v nich vybírat přesně to, co chcete smazat například historii, cookie anebo naposled otevřené stránky atd..Další vlastností CCleaneru je, že dokáže najít a smazat nepotřebné soubory různých, třeba již vymazaných aplikací, takže například cesty k aplikacím, instalační soubory, písma apod.. Tento program je freewarový a v české lokalizaci a doporučuji ho všem, protože s ním mám dobré zkušenosti. Program také obsahuje zazálohování všech smazaných souborů v případě, že Vám poté přestane některý z programů fungovat správně. Čištění databází vypadá takto:

A poté čištění od zbytečných souborů takto:

Další výbornou variantou na podobné čištění je program RegCleaner. Je to freewarový program, také v češtině a odstraňuje především tedy registry, jak v uninstall nabídce, u přípon a celkového softwaru. Program má jednoduché rozhraní, pomocí něhož můžete hledat software, který chcete kompletně odstranit, tedy po uninstallu i registry. Má i kompletní hledání všech nepotřebných registrů a jejich následné smazání. Obsahuje také zálohu jako předešlý program. Kompletní čištění v programu RegCleaner vypadá takto:

Poslední program, který využívám na toto čištění je WinASO Registry Cleaner. Tento účinný program zasahuje hluboko do systému a prozkoumává nepotřebné registrační soubory. Obsahuje samozřejmě jejich zálohu a tedy jejich zpětné vrácení. Tento program také dokáže odstranit některé chyby v prohlížeči IE 6 a další jeho zajímavostí je, že by měl zrychlit počítač pomocí jistý parametrů a jistých úprav s registry. Zkoušel jsem tuto metodu již několikrát, ale výrazné zrychlení jsem nezaregistroval, možná protože mám celkem výkonný PC a spíše by to bylo vidět na starších. Neměl jsem možnost toto ozkoušet, ale žádné problémy s tím nebyli, takže se nemáte čeho bát. Program není ani freeware a ani v češtině, ale jako čistič registrů mi přijde nejlepší. Výběr čistících procesů vypadá takto:

A samotné čištění pak takto:

K těmto programům bych ještě doplnil, že nikdy jsem neměl po jejich vyčištění žádný problém, jak v systému, tak s žádnou jinou aplikací a účinnost byla opravdu vidět. Zrychlil se mi náběh Windowsů a celková práce s nimi byla rychlejší a odstranil jsem i pár GB místa. Ale velice vřele, bych po těchto operacích doporučil pustit úplný Scandisk na Váš disk a poté následnou defragmentaci disku pro jistotu a úklid na disku. Pokud by měl někdo s nějakým z uvedených softwarů problémy, tak ať mi napíše a já se mu pokusím poradit se zkušenostmi, které s nimi mám. Dále pokud máte malou operační paměť (RAM) tak bych ještě doporučil program Speed it up Extreme, tento jednoduchý program Vám dokáže pomocí svých optimalizací pro Windows a pomocí boosteru pro RAM, uvolnit všechnu možnou paměť co půjde. Sám program doporučuje tuto operaci provádět maximálně jednou za hodinu.Obsahuje ještě v sobě čištění programu Internet Explorer, ale ne tak kvalitní jako program CCleaner, již v článku uvedený. Po uvolnění RAM Vám vyskočí okno o úspěšné optimalizaci a po odkliknutí na OK se Vám zobrazí okno s defragmentací disku. Tuto akci jsem nějak nepochopil, ale možná tím chtěli poukázat na další optimalizaci. Program Speed it up Extreme vypadá takto:

Tyto programy mám odzkoušené a nevykazují žádnou nestabilitu u operačního systému Windows XP a koncem bych ještě dodal, že nejsem žádný profesionál, co se týče rozebírání programů a jejich účinností, ale vím, že tyto programy opravdu účinné jsou a pokud by někdo věděl, jak přesně pracují, tak můžeme napsat další článek =)

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Čau,neposlal by si mi setupy na tyto programy?nikde je nemůžu sehnat kromě CCleaner nebo odkazy na setupy by taky stačily.dyštak na mail ík

Obrázek uživatele Redakce

Všechny programy jdou perfektně bez problémů nalézt a stáhnout z největších českých download serverů jako je stahuj.cz či slunečnice.cz.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[200] CCleaner

Na tomto programu mohu smazat vše co mi to vypíše? - bez problému dalšího chodu Wind? Díky senior.

Obrázek uživatele TheALuminium

No jestli myslíte Opravy problémů tak ano, pokud myslíte historie prohlížečů apod. tak na to pozor abyste si nevymazal něco co budete ještě potřebovat...

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[129] v pohode

vsechno sem stahnul vycistlil a komp bezi jako novej, doporucuju stahnout a skusit

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Zdar!
čeština do tohoto programu je tady
http://cestiny.idnes.cz/pw/winasoregistryoptimizercz.html
L.P.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Ahoj. Koupil jsem pc z ruky a je tu toho strašně moc nainstalováno a ani nevím co se na vše používá. Nebyl by nějaký dobrý program v češtině abych to vyčistil? Můžeš mi napsat na email PChlap@seznam.cz Moc děkuji.

Obrázek uživatele TheALuminium

Tak to opravdu nemůžu, nejsme tu kvůli každému individuálně. Navíc ke všem publikovaným programům se dá stáhnout čeština, stačí jen hledat.

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Pokud je z druhé ruky, doporučoval bych celkový formát HDD a reinstal OS. a pak si tam naházet programy, které Vám budou vyhovovat.

Obrázek uživatele penzista

Dobrý den, při čištění registrů v CCleaneru je pod názvem "Úplnost registru" uvedeno 13 položek(např. 1. Chybějící Shared DLLs), můžete prosím popsat, vysvětlit co jednotlivé položky znamenají a upozornit na co si dát pozor při vymazávaní jednotlivých položek v registru.

Děkuji

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Dobrý den,
výborný námět na článek. Po novém roce jistě připravíme podrobnou recenzi na tento prográmek.
Děkujeme...

Obrázek uživatele Pecivko

Nazdar.
Ja len ze dik, velmi mi ten clanok pomohol:)

Obrázek uživatele TheALuminium

Super, to jsem rád. Od toho tu je =)

Obrázek uživatele stenly

Chci se zeptat, zda lze využít bez obav k vyčištění počítače stránky internetu a to "bezpečnostní skener služby Windows Live
OneCare." Již dříve jsem tuto službu využil bez problémů, přesto mám z tohoto způsobu čištění počítače obavy.

Obrázek uživatele TheALuminium

Bohužel s tímto software já nemám žádnou zkušenost, takže vážně nevím. To co zde publikuji, ale rozhodně dostačuje na kvalitní vyčištění PC. O tom Live Care se něco dozvíte zde http://www.pcporadenstvi.cz/win-live-one-care

Obrázek uživatele MirekPluskal

Dobrý večer.Já osobně užívám Windows Live One Care asi 5měsíců,jsem s ním spokojený.Po dobu,kdy jsem ho začal užívat,nemám žádné problémy s počítačem.Obavy ze způsobu čistění určitě nemám,myslím si,že Microsoft by si nedovolil zneužít tohoto skeneru k jakýmkoliv účelům.Toť můj názor a zkušenost s One Care.

Obrázek uživatele roumen
[1420] O&O Defrag

Parádní článek. Už nemám stolní pc a pořídil jsem si NB, takže musím ve velkém ořezávat Windows. Už dlouhou dobu projíždím spoustu článků a co se týče virů, tak mi stačí jednou za čas poskenovat PC Nodem a jinak ho mám odinstalovaný (žere spoustu syst.prostředků neustálým skenováním). Většinu virů si uživatel stáhne vlastní blbostí, takže spíš než používat antivir, tak vsadit na použití mozku.
Ad-Aware je vyborna věc. To samé i CCleaner a Spybot S&D. RegCleaner mi přijde vhodný spíše pro zkušenější uživatele. Neznalý si může udělat v registrech pěknou paseku. WinASO RC neznám, ale trhu je takových programů mraky a určitě jej vyzkouším.
Ke zrychlení běhu OS bych doporučil mimojiné i skvělý defragmentovací program O&O Defrag. V mnohém předčí jak obyčejnou defr. aplikaci od Microsoftu tak i ostatní programy. Ovšem záleží na každém, co mu lépe sedí.
A uživatelé WinXP (na Vistách jsem neměl možnost zkoušet) mohou prubnout dva vyborné programy - XPLite a XPAntispy (dokáží ořezat Vaše

 • okna
 • neuvěřitelným způsobem, na druhou stranu pokud nevíte čeho se zbavovat, tak se do toho nepouštějte !!)
  Nemluvím také ani o službě MSConfig a Service.msc - přes první odstranit programy po spuštění, což je možné i přes CCleaner(Nastroje-Start) a Ad-Aware Start Manager, a přes druhý zakázat či převést na ručně služby jež nejsou pro uživatele tolik potřebné. Service.msc doporučuji používat jen s návodem (viz. Google) !!!

  Ještě malou poznámku, všiml jsem si, že se tu píše jen o softwaru ale ke snažšímu běhu celého PC je také častým problémem jeho zanešení prachem. Takže stlačený plyn /ne vysavač :-) ) a hurá do profouknutí všech zákoutí...
  Roumen

  Obrázek uživatele TheALuminium

  Díky za příspěvek. Určitě máte pravdu, že prach v PC také dělá paseku, ale toto čištění bylo čistě softwarové. Jinak WinASO považuji za nejlepší čistič registrů.

  Obrázek uživatele klepi
  [1468] Reinstall

  Ahoj vsem,
  tohle vse je pekne a muze to vest v nekterych pripadech ke zvyseni vykonu Vaseho PCcka, nicmene toho celkove casu, co tim stravite je urcite lepsi preinstalovat system s formatem HDD!Tomu se zadne cisteni nevyrovna!Je to ovsem zdatnosti uzivatele!
  JK

  Obrázek uživatele TheALuminium

  Tak s tím si dovolím nesouhlasit. Pokud máte spolehlivý antivirus a firewall, nemusíte jej stále skenovat a stačí počítač pročistit pouze ostatními programy a jejich čas zabere maximálně hodinu plus další možná půl hodinu pokud budete hledat spyware pomocí Spybot S&D. Celá instalace vám zabere na standardní rychlém PC asi půl hodiny a instalace všeho softwaru, který jste tam měl předtím a nastavení minimálně 3 hodiny. Navíc u toho musíte být furt za to u čištění ne. Jen spustíte a děláte si svou práci klidně za běhu. Záleží samozřejmě na individuálním nastavení, ale pokud vám po čisté instalaci stačí jen to co nabízí Windows, tak pak je doopravdy lepší operační systém rovnou přeinstalovat =)

  Obrázek uživatele Nicky

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli se tyto programy na čištění dají použít i na Windows Vista (který využívám), nebo jestli mi můžete poradit ňáké programy, které by byly také v češtině a vyčistily počítač stejně efektivně, jako ty programy, které jste popisoval pro oper. systém Windows XP.

  Mnohokrát děkuji za odpoveď!

  Obrázek uživatele TheALuminium

  Dobrý den,
  fungují stejně i na Windows 7 i na Windows Vista.

  Obrázek uživatele jana

  čistič jede OK , ale jak dám registry tak udělá za několik vteřin 4% a konec, restartuje vždy PC a dál se nedostanu. Registry tedy nemohu udělat. Avastem vše projeto a Spy bootem, ale bohužel.

  Obrázek uživatele TheALuminium

  A to jste se nám chtěla jen pochlubit, že vám to nejde, nebo v tom byl snad jiný záměr? =)

  Obrázek uživatele woki

  Ahoj skoušel jsem všechny programy je to super, ale dejte si pozor na ten RegCleaner skusil jsem ho a protože jsem nevěděl co mam označit označil jsem pro jistotu vše chvili to normalne neco mazalo a pak se to seklo a najednou nešel spustit prohlížeč internetu ani nic jiného, tak jsem PC restartoval a úvodní stránka s nápisem Vítejte mi naběhla v neznámích znacích nevěděl jsem co s tim pak mi napadlo že počítač se dá vrátit zpět do doby poslední aktualizace tak jsem to udělal a už je to vpohodě. :) Tak bacha na to!

  Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

  musíš taky dávat bacha, co dáváš mazat :) je potřeba se zeptat, pokud nevíš..

  jen bych doplnil, že u modernách systémů, jako je Windows 7 je většina těchto optimalizací registrů a výkonu spíše na škodu.. ten systém je už tak dobře udělán, že programy třetích stran ani nepotřebuje.. jen ve výjimečných případech.. na to taky bacha ;)

  Obrázek uživatele agen 009

  Nechci nějak radit ale mohli byste tam dát stahovací stránku abych to nemusel hledat na internetu ;-)

  Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

  www.google.cz - většinou najde přímo domovskou stránku programu, kde si jej pohodlně stahneš
  www.stahuj.cz
  ;)

  Obrázek uživatele richardk661
  [2163] pomoc

  Ahoj moje kapacita disku je 38 GB nemam tam uz tedka zadne hry jen programy co potrebuju zadne pisnicky jen innternet a par programu ale toto se mi nikdy nesatlo ze bych tam mel volneho 8 GB a nic tam nemam svechno sem prosel mam ccleaner pouzivam ho denne mam ty programy z tohoto clanku a nic nepomaha vsechno mozne mi ten PC tak maximalne zrychli ale nic nevycisti tak jestli budete vedet prosim poradte

  Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

  s problémy přejdi do poradny, kde se ti budeme věnovat.. komentáře mají jiný účel, řešení problému se v poradně řeší snáze a přehledněji ;)

  Obrázek uživatele koumyy
  [2719] prosba

  hele ja mam pc z 37,4 gigabitovim HDD a nějak semy tam zasejra pamět a pritom tam nic neinstaluju a cc cleaner a jine mi nepomahaji takze bysem potreboval nejaky program na defragmentovani disku ale aby my pritom nesmazal take sistem windows pokud mozno my napis na memail dik.

  Obrázek uživatele Jiří Molnár

  Na email odpovědi neposíláme, i když ve vašem případě stejně není kam - neuvedl jste jej.
  Každopádně si přečtěte tento článek: www.pcporadenstvi.cz/piriform-com-nepostradatelny-software-pro-vas-pocit...
  Program Defraggler je to, co hledáte...

  Obrázek uživatele partizan155
  [2756] pomoc

  dobrý den mám nejnovější AVG a projel jsem sním všechno byla nalezena 1 infekce kterou jsem dal do trezoru
  a potom jsem skoušel ty registry cclear,regcleaner,WinASO Registry opimazer
  a ješte to stím msconfig ovšem skoro se nic nezlepšilo mněl jede to pořád vše pomalu příčemž dříve byl mnohhem rychlejší
  dělám si pravidelně test rychlostí připojení k internetu dříve jsem mněl 8mb/s a tedka je to 1000kb/s

  Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

  co ti jde pomalu, jen ten internet? nebo celý počítač?

  Obrázek uživatele partizan155
  [2760] internet

  řekl bych že asi obojí internet velice pomalý a počítač tak střední po udělání všech testu a registru atd... se mírně počítač zlepšil ale žádnej zázrak

  Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

  můžeš se přesunout do sekce poradny a tam se tvému problému budeme věnovat...

  Obrázek uživatele kaendka

  Dobrý den,
  od minulýho týdne mi nějak blbne notebook (systém Windows 7) , takže jsem si stáhla nový antivirus, který mi našel infikované soubory v systému, problém je v tom, že pokud je smažu, ale i když je dám do karantény (snažila jsem se zadat i opravit, ale objeví se chyba, že to neni možné), při dalším spuštění systému se mi nenastartuje..a musím použít opravu k návratu k bodu kdy systém pracoval správně. Potom jsem si všimla že mám vyplý Firewall a nemůžu za žádnou cenu ho zapnout, protože mi to píše chyba suoboru. Co mám dělat?..Jaký antivirus si mám pořídit, aby tyto virusy vymazal/vyléčil a moje pc pracovalo jako předtím? Díky moc za odpověď.

  Obrázek uživatele Jiří Molnár

  Klasický případ zahryznutého viráka - běží na pozadí jako proces se systémovým oprávněním, takže jej není možné touto cestou odstranit. Můžete se pokusit jej odstranit prostřednictvím nouzového režimu, zdali víte přesnou jeho polohu na disku. Jinak moc doporučuji poradny, kde se vám budou věnovat kompetentní lidé...


  Poslat nový komentář
  Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
  CAPTCHA
  Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.