Jak zjistit stáří PC?

Doktor vyšetřující stáří PC

<script type='text/javascript'></script>


Stolní počítač nebo přenosný laptop není kus elektroniky, který bychom v našich domácnostech obměňovali jako na běžícím pásu. Především u nákupu staršího zařízení z druhé ruky můžeme začít přemýšlet nad otázkou, jak starý počítač ve skutečnosti je. Pro zjištění stáří desktopu nebo notebooku můžete vyzkoušet některý z následujících postupů.

1. Výrobní štítek

Jestliže má váš počítač výrobní štítek, máte o starost méně. Tato černobílá nálepka je umístěna výrobcem zpravidla zespodu zařízení u notebooků (někdy uvnitř přihrádky pro baterii) a zespodu nebo zezadu počítačové skříně u stolních PC. Podle ní můžete nejjednodušeji dopátrat přesný rok a měsíc výroby přístroje. Identifikační štítek má však každý výrobce odlišný, takže se uvedené informace mohou mírně lišit. Někdy může být datum výroby zakomponováno například do výrobního čísla modelu, případně podle sériového čísla můžete přes internetové stránky výrobce dohledat historii přístroje.

2. Systémové informace

Když štítek nenajdete, můžete zkusit další snadný trik na zjištění stáří počítače. Předpokladem úspěchu u této možnosti však je, aby byl na zařízení nainstalován původní operační systém. Přeinstalace způsobí, že se dozvíme pouze datum prvního spuštění počítače s novou platformou, tedy datum instalace OS. Stiskem kláves Win + R vyvolejte okno pro spuštění programu, napište cmd a odklikněte OK. U novějších systémů Windows je možno provést i klasicky přes tlačítko Start, vyhledáním a spuštěním položky cmd. Do příkazového řádku napište systeminfo a potvrďte tlačítkem Enter. Počítač zobrazí dostupné systémové informace o zařízení, přičemž vás zajímá řádek Datum původní instalace (Original Install Date), kde je uvedeno datum uvedení počítače do provozu s aktuálně nainstalovaným operačním systémem.

3. BIOS

Softwarový věk počítače je možné orientačně odhalit také podle data verze BIOSu základní desky. Zmíněné datum najdete v systémových informacích počítače (viz předchozí bod) v řádku Verze systému BIOS (BIOS Version) nebo jej můžete dohledat přes některý speciální prográmek, například aplikaci Speccy - http://www.piriform.com/speccy/download.

I přes to, že získáte specifické datum, se nemusí ve skutečnosti jednat o úplně přesné datum výroby. Každá komponenta uvnitř počítače či notebooku má jiné stáří, a proto berte zjištěné datum pouze jako orientační hodnotu.

Průměr: 4.4 (856 votes)

Obrázek uživatele Arnost

Každá komponenta uvnitř počítače či notebooku má jiné stáří, a proto berte zjištěné datum pouze jako orientační hodnotu.
Online JSON formatter validator
bullet force multiplayer

Obrázek uživatele Jarda_Forever

Zkusil jsem "cmd", ale i "devmgmt.msc". Pouze při prvním příkazu, jsem se pouze dozvěděl,
kdy jsem naposledy instaloval OS, což bylo před rokem. Nic víc !
Výrobní číslo PC - žádná fyzický štítek nemá ! Kde to teda najdu třeba v tom Biosu ?
- PC mám více let. Jak to tedy zjistím ???

Obrázek uživatele Ozan

Doporučuji se podívat na daňový doklad / účtenku.