Jak zjistit stáří PC?

Doktor vyšetřující stáří PC

Stolní počítač nebo přenosný laptop není kus elektroniky, který bychom v našich domácnostech obměňovali jako na běžícím pásu. Především u nákupu staršího zařízení z druhé ruky můžeme začít přemýšlet nad otázkou, jak starý počítač ve skutečnosti je. Pro zjištění stáří desktopu nebo notebooku můžete vyzkoušet některý z následujících postupů.

1. Výrobní štítek

Jestliže má váš počítač výrobní štítek, máte o starost méně. Tato černobílá nálepka je umístěna výrobcem zpravidla zespodu zařízení u notebooků (někdy uvnitř přihrádky pro baterii) a zespodu nebo zezadu počítačové skříně u stolních PC. Podle ní můžete nejjednodušeji dopátrat přesný rok a měsíc výroby přístroje. Identifikační štítek má však každý výrobce odlišný, takže se uvedené informace mohou mírně lišit. Někdy může být datum výroby zakomponováno například do výrobního čísla modelu, případně podle sériového čísla můžete přes internetové stránky výrobce dohledat historii přístroje.

2. Systémové informace

Když štítek nenajdete, můžete zkusit další snadný trik na zjištění stáří počítače. Předpokladem úspěchu u této možnosti však je, aby byl na zařízení nainstalován původní operační systém. Přeinstalace způsobí, že se dozvíme pouze datum prvního spuštění počítače s novou platformou, tedy datum instalace OS. Stiskem kláves Win + R vyvolejte okno pro spuštění programu, napište cmd a odklikněte OK. U novějších systémů Windows je možno provést i klasicky přes tlačítko Start, vyhledáním a spuštěním položky cmd. Do příkazového řádku napište systeminfo a potvrďte tlačítkem Enter. Počítač zobrazí dostupné systémové informace o zařízení, přičemž vás zajímá řádek Datum původní instalace (Original Install Date), kde je uvedeno datum uvedení počítače do provozu s aktuálně nainstalovaným operačním systémem.

3. BIOS

Softwarový věk počítače je možné orientačně odhalit také podle data verze BIOSu základní desky. Zmíněné datum najdete v systémových informacích počítače (viz předchozí bod) v řádku Verze systému BIOS (BIOS Version) nebo jej můžete dohledat přes některý speciální prográmek, například aplikaci Speccy - http://www.piriform.com/speccy/download.

I přes to, že získáte specifické datum, se nemusí ve skutečnosti jednat o úplně přesné datum výroby. Každá komponenta uvnitř počítače či notebooku má jiné stáří, a proto berte zjištěné datum pouze jako orientační hodnotu.

Průměr: 3.8 (4 votes)

Obrázek uživatele Arnost

Každá komponenta uvnitř počítače či notebooku má jiné stáří, a proto berte zjištěné datum pouze jako orientační hodnotu.
Online JSON formatter validator
bullet force multiplayer

Obrázek uživatele Jarda_Forever

Zkusil jsem "cmd", ale i "devmgmt.msc". Pouze při prvním příkazu, jsem se pouze dozvěděl,
kdy jsem naposledy instaloval OS, což bylo před rokem. Nic víc !
Výrobní číslo PC - žádná fyzický štítek nemá ! Kde to teda najdu třeba v tom Biosu ?
- PC mám více let. Jak to tedy zjistím ???

Obrázek uživatele Ozan

Doporučuji se podívat na daňový doklad / účtenku.

Obrázek uživatele alice taylor

A good blog.

Cat

Obrázek uživatele dgsg
[8621] thanks

Social networking can help me better relationships. I also use it to trade in a few items. It seems everything is very good.
hotmail entrar

Obrázek uživatele nata
[8638] Thanks

Please treat each other well. Everybody has difficulties that we have to overcome, do not know later but how to live each day happily. Instagram Photos Video viewer

Obrázek uživatele Casserole Recipes
[8664] wonderful!

wonderful This was among the best posts from your team it let me learn many new things.

Obrázek uživatele atari breakout
[8707] Nice

Hello, just wanted to say, I loved this article. It was practical.
atari breakout

Obrázek uživatele Cooking Fever
[8740] Nice

I would like more information about this, because it is very nice., Thanks for sharing.

Cooking Fever

Obrázek uživatele King Of Fighters: 2 Player Fighting Game
[8749] good

Such a very useful article. Very interesting to read this article.
King Of Fighters: 2 Player Fighting Game

Obrázek uživatele hanta
[8776] Thanks

Please treat each other well. Everybody has difficulties that we have to overcome, do not know later but how to live each day happily.
Run

Obrázek uživatele phamyen
[8783] THANKS

I understand what you bring it very meaningful and useful, thanks.
happy wheels

Obrázek uživatele Anna13
[8803] Great

great article, I was very impressed about it, wish you would have stayed next share
Download Farm Invasion USA - Premium Apk Mod

Obrázek uživatele len9qe8q

The article you have shared here very awesome. I really like and appreciated your work. I read deeply your article, the points you have mentioned in this article are useful
baixar whatsapp gratis

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[8820] thanks

I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.I would like to thank you for the efforts you have made in writing this article.
sport Wallpapers backgrounds mobile

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[8861] Thank

Thank for your writting! It is easy to understand and detailed. I feel it is interesting, I hope you continue to have such good posts.
Piano Tiles 2

Obrázek uživatele agario games
[8865] Thank

I really wanted to send a small word to say thanks to you for the fantastic points you are writing on this site. i returned to MangaFox


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots