Jak efektivně pracovat na počítači z domova?

Štítky:

Stále větší procento zaměstnanců i podnikatelů pracuje alespoň částečně z domova. Přes zřejmé výhody zejména v podobě úspory času věnovaného cestování má ale práce z domova pro řadu pracovníků jednu zásadní nevýhodu – nižší produktivitu.

Programujete? Potřebujete kvalitní pracovní vybavení

Patříte-li mezi programátory – ať už je vaší specializací tvorba mobilních aplikací, programování webových stránek, nebo jiná oblast – patříte mezi jedny z nejnáročnějších počítačových uživatelů. Jistě sami víte, že na cestách s notebookem toho uděláte mnohem méně, než když můžete programovat za prostorným psacím stolem s kvalitní externí klávesnicí, myší a několika monitory.

Právě prostorný stůl, pohodlná kancelářská židle a kvalitní periferie (externí klávesnice, myš a monitor) jsou základním vybavením, které byste si měli pořídit i do své „home office“. Jestliže váš zaměstnavatel vyžaduje, abyste minimálně část pracovního týdne pracovali z domova, nepochybně máte nárok požadovat, aby vám finančně s pořízením tohoto pro vaše povolání takřka nezbytného vybavení pomohl.

I pro spoustu jiných povolání – účetní, administrativní pracovníci, právníci, obchodní zástupci – ale platí, že práce na počítači by měla probíhat co možná nejzdravěji. Externí monitor a klávesnice pomáhají společně s kvalitní židlí a stolem ke správnému držení těla a snižují riziko vzniku potíží s pohybovým aparátem vinou špatného držení těla. A pokud se za počítačem cítíme psychicky i fyzicky dobře, zpravidla jsme produktivnější.

Domluvte se se spolubydlícími

Ať už bydlíte ve sdíleném bytě s přáteli, nebo sdílíte svůj domov s dalšími členy rodiny, je dobré se domluvit na tom, že by vás neměli během vaší pracovní doby rušit. Pro ostatní členy domácnosti může být problematické porozumět tomu, že ačkoli se nacházíte doma, nejste pro ně k dispozici.

Jenže stačí jen malé vyrušení a 15 nebo 30 minut vaší pracovní doby je nenávratně ztraceno. Není nic špatného na tom, pokud se během své pracovní doby budete v pracovně zamykat, nebo si třeba na dveře dáte visačku s nápisem NERUŠIT. O to více se dalším členům domácnosti budete moci věnovat odpoledne, večer a během víkendů.

Zabraňte rušivým elementům v telefonu a počítači

Často nás vyrušují také nejrůznější notifikace nebo naše touha otevřít sociální sítě či různé zájmové webové stránky. Někdo dokonce doma sklouzne ke sledování seriálů či hraní her.

Část z těchto rušivých elementů nás sice láká i v kanceláři u zaměstnavatele, jenže kdo by si dovolil hrát hry, když hrozí riziko, že kolem projde kolega, či dokonce nadřízený? Doma takové riziko nehrozí, což je pro produktivitu špatná zpráva.

Pro tyto případy musíte být sami sobě přísným pánem. Na telefonu i v počítači zapněte režim soustředění, díky kterému vám přestanou notifikace chodit. Pro omezení některých webových stránek či konkrétních programů a aplikací pak můžete využít specializovaný software, který vám jejich návštěvu a spouštění například během pracovní doby zkrátka nedovolí.

Průměr: 5 (2 votes)

Obrázek uživatele cookie clicker

Can I just now say such a relief to discover somebody that actually knows what they're talking about online? You actually learn how to bring a worry to light and produce it crucial. Lots more people should read this and appreciate this side of your story. I can't believe you're no more prevalent when you provide the gift.