Záplavy v Thajsku se cenově výrazně dotknou IT průmyslu

thailand mapsJistě jste zaregistrovali zprávy o záplavách v Thajsku. Tato nešťastná událost přinesla však nejen katastrofu v podobě ztrát na životech, ale dotkne se i počítačové ekonomiky po celém světě.

<script type='text/javascript'></script>


Díky zničení několika továren na výrobu pevných disků v Thajsku totiž nastane jejich úbytek, což způsobí nevyhnutelné zdražení počítačových komponent, zejména pevných disků. Konkrétně se jedná o společnosti Western Digital (až 60% pevných disků této společnosti pochází právě z Thajska), ON Semiconductor a postižena je podle všeho i společnost Seagate. Ta sice tak výrazné problémy se zničením továren nemá, hovoří však o problémech nedostatku zásob a dílů.

"Světová produkce pevných disků by mohla spadnout v posledních třech měsících letošního roku až o 30%. Výrobci se tedy nyní usilovně snaží získat stávající zásoby," říká společnost IHS iSuppli.

U některých továren došlo naštěstí jen k jejich odříznutí, některé však byly následkem vniknutí vody do prostoru výroby zničeny úplně. Společnost Hutchinson Technology díky nynější katastrofě dokonce přesouvá výrobu do Spojených států. Podobně reaguje i firma NIDEC, jež přesouvá výrobu do Číny a na Filipíny. Snížení produkce se dotklo i firmy Sony, jež díky záplavám přesunula uvedení svého nového fotoaparátu na trh.

Dle předpovědí mají záplavy trvat další měsíc, popř. měsíc a půl a je klidně možné, že dojde ke zničení dalších továren. Podle analytiků může tento otřes ekonomikou trvat následující čtvrt rok a déle.

Pozn. redakce: Pomoc Thajsku můžete projevit prostřednictvím peněžního daru nadaci ADRA ČR.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Kohy
[7384] IT velmoc

Pokud se něco stane u protinožců, vždy se to dotkne celého světa. Přece jenom se vše vyrábí právě tam. Krom produktů od Applu. :)

Obrázek uživatele Peca
[7407] IT velmoc

Myslíš třeba procesory a další součástky pro Apple od Samsungu :)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.