Záchrana a obnova dat z harddisků, z pole RAID, z flash disků

Záchrana dat - Přišli jste o data? Svěřte svůj disk odborníkům, dokážou je zachránit

Občas stačí málo, překliknutí, přepětí v síti nebo drobný škrábanec na disku a data jsou pryč. Dřív než se rozloučíte se stovkami fotek, nebo projektem, nad kterým jste strávili několik týdnů, zkuste pomoc specialistů. Ti někdy dokážou zázraky a i z disku, který spláchla povodeň, "vytáhnou" původně ztracená data.

Záchrana dat je doménou firmy Datahelp, která s naším webem spolupracuje a vývoji technologií a softwaru na záchranu dat se věnuje už od roku 1998. Od té doby jak záchrana, tak obnova dat výrazně pokročily, Datahelp ale konstantně patří ke špičce na trhu. Dílem i díky spolupráci s vysokými školami.

Nosičů, na kterých lidé uchovávají pro ně důležité informace, vzpomínky ve formě fotografií, videí, nebo důležité podklady pro práci, je spousta. A ač jejich výrobci kolikrát slibují nezničitelnost, ne vždy se jí zákazníci skutečně dočkají. Na případnou ztrátu dat můžete částečně vyzrát zálohováním.

Záchrana dat z disků i z paměťových karet

Jednou z dalších metod zabezpečení dat, a to při selhání pevného disku je RAID pole. Je potřeba si ale uvědomit, že RAID nenahrazuje zálohování dat. Po jeho selhání je tak nutná záchrana dat z pole RAID.

Častější náplní práce techniků a softwarových odborníků je ale záchrana dat z disku, v posledních letech se stále výraznější složkou práce odborníků v IT firmách stává záchrana dat z flash disků.

V létě, v době dovolených potom pravidelně přibývá těch, kteří přinesou poškozené paměťové karty ze svých fotogaparátů a videokamer. Technici si dnes ve většině případů poradí i s obnovou dat z "prehistorických" disket, nebo CD a DVD disků.

Nechte to na odbornících!

Pokud se vám "povede" poškodit pevný disk, nebo jiný datový nosič, odborníci radí vypnout systém a svěřit další kroky odborníkům. Žádné restartování nebo obnovování systému – to by mohlo napáchat víc škody než užitku. Naopak – mezi první kroky záchrany dat by mělo patřit kontaktování odborné firmy.

Datahelp pro tyto případy nabízí "horkou" telefonní linku, kam je možné zavolat kdykoliv, další možností je vyplnění online formuláře. Pro médium si pak přijede kurýr a do dvou hodin od doručení do firmy vám dají vědět, jak to s vašimi daty vypadá.

Statistiky jsou navíc v tomto směru příznivé – v 95 % případů se podaří problém vyřešit do 24 hodin. Bez ohledu na to, jestli jste zapřísáhlý příznivec Linuxu, popřípadě jiného "alternativního" operačního systému, nebo jestli ve vašem počítači vše stojí a padá na systému Windows. Ještě předtím, než se v Datahelpu dají do záchrany dat, vyčíslí vám, na kolik to celé přijde. A pokud se obnova dat nepodaří, neúčtují si nic.

V souladu se zákonem o ochraně osobních údajů jsou po 48 hodinách od opravy všechna data zlikvidována a v případě nutnosti není problém sepsat "mlčící" doložku. Dříve ztráta dat ochromila chod firmy na několik týdnů, dnes už to naštěstí není problém. Tedy, alespoň ne tak veliký…

Tématické články

Nejčastější chyby při zálohování aneb jak lze jednoduše přijít o zálohovaná data?

CD locker

Plánujete-li v nejbližší době zálohovat své fotky, videa, hudbu či jakékoliv jiné pro vás cenné dokumenty, jste na správném místě. Ve druhém dílu naší série o zálohování si totiž probereme trochu teorie, jakých chyb se uživatelé dopouštějí nejčastěji, čemu je potřeba se vyvarovat a na co si dát pozor.

Na téma: Proč a jak správně zálohovat svá data?

Přesýpací hodinyV dnešní moderní době máme k dispozici stále vyspělejší a vyvíjející se zařízení, jež dokážou pojmout čím dál větší množství dat. Prostor pro uložení se tak rozšiřuje a my si je můžeme sbírat a střádat beze strachu, že bychom je neměli kam dát. Čím více dat však máme, tím bychom měli být obezřetnější a snažit se předejít jejich ztrátě, ke které může dojít takřka během vteřiny …

Záchrana dat - první pomoc při ztrátě dat

Disk hdd

Přišli jste o data a nevíte jak postupovat, abyste je zachránili a získali zpět? V minulém článku jsme probírali důvody a situace, kdy nezkoušet zachraňovat ztracená data doma, dnes vám poradíme, jak se v situaci kdy o data přijdete vyvarovat nejčastějším chybám a jak postupovat při jejich následné záchraně. Rozhodují totiž i maličkosti, které vám na první pohled nemusí být vůbec zřejmé.

Proč nezachraňovat ztracená data podomácku?

Disk recovery

Přišli jste o data z disku, notebooku, flash disku, paměťové karty, SSD disku, CD nebo DVD a řešíte problém, jestli se je pokusit obnovit svépomoci nebo se obrátit na profesionály na záchranu a obnovu dat? Jestli je smazání lehčího systémového charakteru (nechtěné vymazání, vysypání koše), existují programy, které data umí v některých případech obnovit. Pokud je ale poškozené datové médium nebo se v počítačích moc nevyznáte, obraťte se určitě na odborníky.

Mažeme/obnovujeme data snadno a rychle

del icon

Ano, název článku zní tak, jakoby člověk neměl do čeho píchnout a mazal a mazal. A obnovoval a obnovoval. Ve skutečnosti budu psát o dvou rozdílných programech: Eraser, který dokáže opravdu smazat data z HDD, a Recuva, která naopak dokáže smazaná data obnovit.

RMF - Obnova smazaných souborů

Už se vám jistě stalo, že jste omylem vymazali nějaký ten soubor, dokument, obrázek, či fotku, které nechcete postrádat a způsobili jste si tím mnoho nepříjemností?
Ve skutečnosti není vše ztraceno. Můžete své soubory, samozřejmě za použití správného softwaru, dostat zpět.