Proč nezachraňovat ztracená data podomácku?

Disk recovery

Přišli jste o data z disku, notebooku, flash disku, paměťové karty, SSD disku, CD nebo DVD a řešíte problém, jestli se je pokusit obnovit svépomoci nebo se obrátit na profesionály na záchranu a obnovu dat? Jestli je smazání lehčího systémového charakteru (nechtěné vymazání, vysypání koše), existují programy, které data umí v některých případech obnovit. Pokud je ale poškozené datové médium nebo se v počítačích moc nevyznáte, obraťte se určitě na odborníky.

Tímto rozhodnutím můžete svá data v některých případech dokonce zachránit před absolutním zničením. Proč? Pokud nejde o opravdu výrazné mechanické poškození např. disku, odborník většinou dokáže ztracená data z poškozených médií zachránit. Je to pro něj rutina, má potřebné znalosti, nástroje a zkušenosti. V této situaci je potřeba velmi dobře vědět, jak na to, protože datová média i data samotná bývají na neodborné zacházení velmi citlivá (hlavně pevné disky v počítačích a noteboocích nebo data na paměťových kartách). Rozhodně se vám proto vyplatí dodržet několik následujících rad. Vznikly s pomocí Mgr. Štěpána Mikeše, odborníka na záchranu a obnovu dat ze společnosti Datahelp.

Dobré rady, které mohou pomoct zachránit vaše data

- v případě ztráty nebo nedostupnosti dat okamžitě ukončete práci s daným datovým médiem, zařízením. Jde-li např. o disk počítače nebo paměťové karty, operační systém (i při standardním vypínání) na ně může dál zapisovat a původní smazaná data přepsat novými. To záchranu dat hodně zkomplikuje a ve výsledku i prodraží. Nebojte se tedy natvrdo např. vypnout počítač nebo odpojit externí disk od počítače. Pokud víte, co se s médiem stalo, můžete zkusit data obnovit. Jinak pošlete poškozené médium k diagnostice odborníkům. Další podobnosti a rady můžete najít na specializovaném webu o záchraně dat.

- zařízení znovu nezapínejte a nezkoušejte, jestli se náhodou nestane zázrak a vše pojede jako předtím. Pokud se např. utrhly čtecí hlavy v pevném disku, každé další zapnutí může poškozené hlavy rozpohybovat a ty budou dál škrábat povrch záznamových ploten. Data na těchto místech uložená díky tomu bohužel téměř nijak nezachráníte. V této situaci je opět nejlepší poslat médium na diagnostiku k odborníkům. Zdarma vám sdělí, co se stalo a jaké jsou šance na záchranu dat. Pak se rozhodnete, jestli Vám data za záchranu stojí. Více o tom, jakými poruchy pevné disky trpí, najdete na webu Záchrana dat z HDD.

- pokud jste si data omylem smazali z disku a chcete je obnovit sami nějakým programem na obnovu smazaných dat, musíte si být velmi dobře vědomi, co přesně bude s daty program dělat. Často si lidé takto zkoušejí data obnovit vícero programy najednou a vůbec netuší, co který s daty udělá. Ve výsledku si pak data zničí nevratně. Přitom by taková obnova dat byla u odborníka naprosto triviální záležitostí, které by nebyla ani drahá. Další podrobnosti na webu Obnova smazaných dat.

- pokazí-li se vám pevný disk, nezkoušejte ho rozhodně nijak rozebrat nebo zkoumat co se s ním stalo. Je velmi citlivý na neodborné zacházení a např. datové plotny vyžadují při manipulaci bezprašné prostředí. Velmi citlivé na dotyk jsou také další jeho součástky. Podaří-li se vám např. při rozebírání disku zanechat otisky prstů na záznamových plotnách nebo je nechtěně poškrábat, můžete se s daty téměř rozloučit. Při dnešních extrémních hustotách záznamu je velmi (i finančně) náročné takto poškozená data obnovit. Odborník Vám po diagnostice poruchy sdělí, jestli má záchrana dat šanci. Platíte navíc jen v případě, že se mu data opravdu podaří zachránit.

- v případě ztráty dat nepoužívejte software operačního systému, nebo jiné nástroje, které se automaticky pokouší o opravu oddílů. Tím je třeba "ScanDisk" nebo "chkdsk". Tento software není určen pro obnovu dat a jeho použití může naději na obnovení ztracených dat velmi zmenšit. Takové chování může nastat, když např. tento program přepíše ztracené soubory a metadata, která jsou rozhodující pro obnovení ztracených souborů.

HDD repair

Na kolik taková záchrana dat u odborníka přijde?

Záležet bude hlavně na tom, o jaký druh datového média se bude jednat a na typu poruchy či poškození. Dříve než vám budou odborníci zabývající se obnovou dat schopni cenu záchrany přesněji vyčíslit, musí provést úvodní diagnostiku poškozeného média. Bývá většinou zdarma a vedle náročnosti opravy vám odborník dokáže říct i to, která konkrétní data by se dala z média obnovit.

Na základě následné domluvy se zákazníkem přistoupí společnost k samotné záchraně a obnově dat. Pokud půjde o jednodušší poškození (přemazaná data, zformátovaný disk nebo paměťová karta), může se cena za obnovu dat pohybovat i v řádech stokorun. Jestliže bude porucha složitějšího rázu (např. mechanické poškození, zničení po neodborném zásahu majitele), může se cena vyšplhat mnohem výš. V tu chvíli bude na místě rozhodnutí, jestli jsou pro vás ztracená data tak důležitá, aby za danou cenu byla obnovena.

Další zdroje informaci k problematice záchrany a obnovy dat

Zajímá Vás problematika záchrany dat podrobněji a chtěli byste se dozvědět, jak disk nebo flash karta funguje, jakými nejčastěji trpí poruchami, případně jak s disky, paměťovými kartami, SSD disky atd. zacházet tak, abyste o data nepřišli? Hodně se dozvíte na dalších odborných webech zaměřených na konkrétní datová média, např. záchrana dat z disku, obnova smazaných fotek, obnova dat z notebooku, záchrana dat z SSD disku.

Článek připraven ve spolupráci se společností DataHelp, odborníkem na záchranu a obnovu dat.

Průměr: 4.3 (3 votes)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.