Mažeme/obnovujeme data snadno a rychle

del icon

Ano, název článku zní tak, jakoby člověk neměl do čeho píchnout a mazal a mazal. A obnovoval a obnovoval. Ve skutečnosti budu psát o dvou rozdílných programech: Eraser, který dokáže opravdu smazat data z HDD, a Recuva, která naopak dokáže smazaná data obnovit.

<script type='text/javascript'></script>


Eraser, jako takový program likvidátor, bude mít pro dnešek přednost. Jedná se o program, který zvládne smazat veškerá data. I ta, která jste už smazali. Protože v praxi mazání dat funguje tak, že se ve skutečnosti nesmažou, jen se na HDD označí jako smazána a přiřadí se jim nulová velikost. Proto také programy jako Recuva mají svou práci. Tyto programy umí data obnovit do původní podoby. Ale o tom až později.

Eraser je sám o sobě vcelku jednoduchý a uživatelsky příjemný prográmek, u kterého můžeme čekat za málo peněz (v tomto případě za žádné peníze, program je freeware) hodně muziky. Stáhnout si jej můžete přímo z našich stránek.

Při spuštění vás čeká základní rozhraní programu.

eraser

Zde, ve File vyberete New Task, a přidáte disk(y), který budete chtít promazat (smažou se jen nepoužívaná data- taková očista).

eraser

Spustí se vám samotné čištění nepoužívaných dat, přičemž tuto akci můžete kdykoliv zrušit bez jakéhokoliv nebezpečí.

eraser

Po skončení se vám ukáže obrazovka, kolik jste toho smazali a jestli vše proběhlo v pořádku.

eraser

Tímto je tento proces u konce. Mazání konkrétních souborů je pak už založeno na podobném, ne-li stejném, principu, kdy se tento postup opakuje. Myslím, že nám nic nebrání se pustit do Recuvy, když už teď víme, jak data pořádně smazat. Nyní dozvíme něco o prográmku, který je dokáže obnovit…

Recuva je všeobecně velice všestranný program. Dokáže obnovit ztracená data jak z HDD, tak i z paměťových karet, mp3 přehrávačů a podobně. Prostě ze všech datových nosičů. Program je k sehnání i v české lokalizaci a můžete si jej stáhnout také z našich stránek.

Recuva, jako velice inteligentní prográmek, má i svého průvodce, který vás provede celou operací obnovy ve velice příjemném a srozumitelném prostředí.

recuva

Zde si stačí jen vybrat typ souboru, který chcete obnovit. Ať už se jedná o obrázky či videa, a nebo o něco úplně jiného, co v seznamu nenajdete.

recuva

Dalším krokem je upřesnit lokaci toho, co hledáme. Tudíž, kde se onen soubor nacházel, než jste jej smazali. Já jsem na ukázku smazal obrázek s názvem image9.jpg, a vím, že byl umístěný na pracovní ploše - tudíž jsem vybral ji.

recuva

Krok, který následuje, nevyžaduje vaši přímou účast. Program si sám zanalyzuje disky a všechny potřebné soubory.

recuva

Když je hotov, nabídne vám všechny smazané obrázky, které na daném umístění byly smazány.

recuva

A jako poslední vám vyskočí okno, kde se program chlubí, jak rychle, či jak pomalu určený počet souborů obnovil.

recuva

Na závěr jen stačí dodat menší výtku, kdy mě poměrně u Recuvy, ač je v české lokalizaci, vadilo, že občas tam byl jazyk český, občas (a to velice opravdu málo, ale byl) jazyk anglický.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele MirekPluskal

Dobrý den.Velice pěkný a přehledný článek,včetně návodu,jak postupovat při mazání a obnovování dat.Uvažuji,že si oba programy stáhnu z vašich stránek.Díky za oba návody...

Obrázek uživatele vanderhulst
[1199] Recuva

Dobry den,stahla jsem Recuvu,protoze mi deti vymazali foldry s fotkami a videa,ale nemuzu je dostst zpet.Chci se zeptat jak je to s tim :Bezpecne vymazani-Jednoduche prepsani(1 pass)
Dod 5220.22.M(3 passes)
NSA(7 passes0
Gutman(35 passes)
Kterou polozku z techto mam nastavit a jestli jdou ty moje ztracena(vymazana)data ziskat zpet s Recuvou.Diky moc za odpoved.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.