YouTube oslavil své desáté narozeniny

perexminecraft

Největší videoportál internetu dosáhl významného milníku a před třemi dny oslavil deset let. Po dobu své existence prošel řadou změn, úprav a stal se pro nejednoho člověka hlavním zdrojem příjmů.

<script type='text/javascript'></script>


Google dobře věděl, co dělá, když v roce 2006 videoportál YouTube kupoval. S rozmachem přenosných zařízení schopných zaznamenávat videa v lepší kvalitě a možnosti téměř neustálého připojení k internetu bylo zřejmé, že se lidé budou chtít o svá videa nějakým způsobem podělit. YouTube se tak stal ideálním úložištěm k jejich nahrávání a sdílení a v průběhu času jej začalo využívat nepřeberné množství uživatelů.

gnmstyle

Autorem úplně prvního videa byl přímo jeden ze zakladatelů YouTube. Video dostalo název Me at the zoo.

Původně měl server sloužit k nahrávání domácích videí. Postupně však přibývaly i hudební klipy, videohry, filmy atp. Skrze svůj obsah tak začal přitahovat pozornost zejména mladé generace. Pro tu se YouTube stal takřka náhradou za klasickou televizi.

Dnes tento portál navštíví měsíčně více než miliarda uživatelů a jedná se tak o druhou nejnavštěvovanější stránku internetu. Spolu s takovýmto nárůstem jde ruku v ruce i reklama, která představuje hlavní zdroj zisku nejen pro Google samotný, ale i pro uživatele, jejichž videa mají buď velký počet zhlédnutí, popř. jejich profily mají velké množství odběratelů. Vzhledem k tomu tak úspěšná a hodně sledovaná videa svým tvůrcům přinášejí značný finanční obnos - pro řadu uživatelů mohou tvořit i hlavní zdroj příjmů. Samozřejmě se nesmí jednat o materiály, které nejsou v souladu s právním ujednáním a podmínkami samotného serveru; i přes svůj nastavený koncept se server stále potýká s problémy týkajícími se autorských práv.

Která videa aktuálně vedou?
Dominantními jsou hudební videa - nejsledovanějším je Gangnam Style od jihokorejského rappera PSY, které má více než dvě miliardy zhlédnutí. U tohoto videa byli programátoři dokonce nuceni po překlenutí hranice jedné miliardy optimalizovat počítadlo, neboť aplikace nebyla na tak vysoké číslo přednastavena. Na druhém místě je tanec v kostýmech Harlem Shake a velice úspěšným videem je i video La La La od zpěvačky Shakiry.

gnmstyle

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.