Ovládání počítačů jedinou myší a klávesnicí? Žádný problém!

Mouse Without BordersSpolečnost Microsoft si pro nás přichystala skutečnou perličku – program, který umožňuje pohodlné ovládání až čtyř počítačů prostřednictvím jedné myši a klávesnice. Nevěříte? Chyba!

<script type='text/javascript'></script>


Program Mouse Without Borders (dále MWB) funguje opravdu skvěle. Původně jej vietnamský návrhář aplikací firmy Microsoft - Truong Do – vytvořil ve své "garáži" (proto tento projekt také nese označení The Garage – Mouse Without Borders) mimo pracovní dobu, kde mohou dát pracovníci firmy doslova volnost své fantazii. Mnohdy tak ale vytvořené aplikace zůstanou v interním používání a nedostanou se k veřejnosti. Tento kousek si však cestu našel. :)

Používání MWB v praxi je velmi jednoduché; po jeho nainstalování na všechny počítače, které si přejete ovládat (maximálně však čtyři), dojde k jejich propojení a můžete je ovládat skutečně jednou myší a klávesnicí. Spolu s tím také program umožňuje kopírování souborů, zákaz spořiče obrazovky, uzamknutí obrazovky libovolného počítače apod. Vše funguje, jako kdybyste přepínali mezi několika monitory jednoho počítače, avšak s tím rozdílem, že přepínáte mezi samotnými PC. Podmínkou ale je, aby tyto počítače byly propojené pomocí lokální sítě!

Spojení počítačů

Instalace je velmi krátká a v podstatě ihned po ní se počítače mohou spojit – jednoduše zadáte přesný název počítačů v síti (program by měl automaticky nalézt IP adresu). Spolu s tím musíte do každého počítače zadat generovaný kód (security key), jenž vám MWB vygeneruje. Po zadání příslušných údajů už stačí jen dát Apply.

Mouse Without Borders

Další nastavení

Přepnete–li v horní části na položku Other Options, můžete si nastavit různé zkratky, které vám ulehčí práci s celou sestavou ovládaných počítačů. Např. přejetí myši do jiného počítače po obou stranách monitoru, čímž v podstatě dochází k přepínání mezi nimi. Nebo si naopak pomocí zaškrtnutí Disable easy mouse můžete tento způsob přepínání úplně vypnout. Když také dáte např. třikrát za sebou klávesu Ctrl, můžete ovládat všechny počítače zároveň (vcelku zajímavé, ale nevím, zda tato funkce najde praktické využití).

Mouse Without Borders

Ikona v systémové liště

Klepnete-li pravým tlačítkem na ikonu v systémové liště, vidíte jednak počítače, do kterých jste připojeni, ale také zde můžete pořizovat a posílat screenshoty jednotlivých ploch.

Mouse Without Borders

Slůvko závěrem

Zkrátka a dobře – úžasná aplikace, která jistě spoustě uživatelům ulehčí a zpříjemní ovládání počítačů. Chvilku sice trvá, než si zvyknete na okamžité přejíždění myši do jiného počítače; např. když chcete spustit nabídku start a omylem přejedete, nebo když se chcete posunout v dokumentu či v prohlížeči a přejedete také. Vše je ale otázka zvyku. Já jsem s tímto chováním po několika denním používání neměl sebemenší problém. Máme-li však něco vytknout, tak je to bezpochyby nepřítomnost českého jazyka. Průběh času nám možná češtinu zajistí, ale beztak je používání velice snadné i bez ní. Doufám, že vás tento program zaujal a doporučuji jej alespoň vyzkoušet. Samozřejmě si jej můžete stáhnout z našich stránek a v případě jakýchkoliv problémů se neváhejte obrátit do naší poradny.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Palmr

No jo, ale je zapotřebí k tomu teda přepínač (switch), v případě, že chci spojit čtyři počítače. Když bych všechny počítače zapojil do přepínače a nastavil jim IP adresy z jednoho rozsahu, aby byli všechny čtyři počítače na stejné síti, tak budu mít malou LAN, ale budu odříznutej od netu, v případě, že nemám router s funkcí NAT.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Souhlas, dobrá připomínka. Určitě je nutné, aby se počítače vzájemně viděly (nacházely se ve stejném segmentu sítě, respektive skupině/doméně). Na druhou stranu, IMHO 80/90 procent domácností bude nejen vzhledem k "dnešní" koncové ceně používat ke sdílení internetu nějaký ten router s NATem, a tak se dá předpokládat, že nějaká ta lokální síť o vícero počítačích, ať už frčící přes WIFI či kabel, není nic výjimečného. Takže v tom dle mého názoru nevidím problém.

Na druhou stranu je dobře, že se to zmínilo. Možná se mohl David tohoto tématu chvíli držet. Ale článek pojal spíš jako recenzi, co se dívám, takže tomu nedal takový význam, jaký si to možná zasloužilo. Nevadí, od toho tu máme komentáře...

Obrázek uživatele Palmr

Teď mi došlo, že elegantnější řešení by bylo v takovém případě stejně asi pořídit za sto kaček druhou síťovou kartu do počítače, který je připojen k modemu ISP a sdílet kompletně vše, nejen hardwarové zdroje, včetně tedy té myši a klávesnice, tak připojení k Internetu.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Nějak nerozumím, pořád mi uniká zřejmě nějaká myšlenka - myslím si, že hlavní účel tohoto softwaru byla především v efektivnějším využití vícero počítačů jednoho vlastníka. Tedy zefektivnění práce se soubory, nebo chceme-li daty obecně, práce s obsahem a šetření místa na pracovním stole. Hovořit o integraci další síťové karty a označovat to za elegantní řešení je velmi odvážné. Použití routeru je přeci jen rozumnější, dá se sehnat již od 250 CZK.

Obrázek uživatele David Ryvola

Souhlasím s oběma a děkuji za dobrou připomínku ... Přesně tak, od toho tu vaše názory jsou.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.