Kde se berou nové viry aneb čísla nahánějící hrůzu

virusAntivirová firma McAfee provedla průzkum při němž zjistila, že množství virů, které během jediného dne na světě vzniknou, od roku 2007 enormně vzrostlo. Pojďme se na tato děsivá čísla podívat.

<script type='text/javascript'></script>


V roce 2007 byl denní nárůst škodlivých programů cca 15 000 za den. Během čtyř let však číslo vzrostlo na 60 000 programů denně. Dále firma uvedla, že během roku 2010 vzniklo více než 14 milionů nebezpečných virů.

mcafee

To, že jsou viry opravdu nebezpečné, si můžeme ukázat například na virech sítě ovládaných počítačů Zeus. Ty totiž zapříčinily firmám v USA škodu větší než 70 milionů dolarů, tzn. 1,33 miliardy korun. Nově se Zeus zaměřují na mobilní zařízení – ty, pokud jsou ovládnuty, umožňují podvodníkům manipulovat se SMS používanými pro potvrzení transakce, a tedy jim poskytují úplnou kontrolu nad bankovními operacemi. Na kód Zeus si tedy dávejte pozor. Zvláště podezřelé jsou e-maily používající jména organizací FedEx a Western Union.

Během třetího čtvrtletí roku 2010, kdy byly výsledky uzavřeny, bylo ve vyhledávači Google mezi 250 nejoblíbenějšími vyhledáváními téměř 150 infikovaných stránek. A to jsou pouze nejoblíbenější vyhledávání! Naopak, pozitivnější zpráva se týká spamu – počet nežádoucích klesl na nejmenší počet za poslední dva roky.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele MirekPluskal

Zajímavé informace ohledně virů a jiné havěti.Je to až šokující,co jsem si tady přečetl.Jsem ale optimista a pevně doufám,že se tento trend trochu zastaví.Díky za pěkný článek.

Obrázek uživatele Jiří Molnár
[2538] Souhlasím

Souhlasím - i mě výše napsaná čísla poměrně překvapila. (Věděl jsem, že je havěti moc, ale že až takhle...)
Každopádně úbytek emailového spamu mě velmi potěšil - spameři si zřejmě již nacházejí jiné cesty, email již není tím pravým lákadlem. Na paškálů jsou asi sociální sítě, takže pozor všem... (Ještě že já už jsem před rokem stačil utéct.. :))

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

také jsem to chtěl říct, ale předběhl jsi mě :) email už si svůj boom zažil a je na poklesu.. na to reaguje i spam.. možná že jednou se email tak trochu znovuzrodí právě pro jeho čistotu od spamu, která brzo víceméně nastane pro malé využívání..
mohl byl ale konečně osedlat nové protokoly, možná by nevadilo trochu flashe a ajaxu a trochu realtime spojení, aby nám to konečně posílalo soubory nad 10MB.. možná je výhoda, že .exe stále nelze posílat, tak by se nám viry mohly šířit mnohem lépe, než složitě skryté v .jpg, protože cílová skupina přípony nerozlišuje a prostě otvírá..

to nic nemění na tom, že mě ta čísla také šokovala.. na centrále Avastu nebo Esetu asi musí šílet, vydat každý den 60K záplat na viry.. :D ale musíme je asi třídit i podle síly, schopností a odlišností, protože jednak jen malé množství z těch 60K budou delší a složitější, a také schopnější kódy, a také jedním fixem se zamezí šíření většího počtu virů s podobným zdrojákem.. protože pojenom opravovat 60K virů deně, to je solidní číslo..


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.