<script type='text/javascript'></script>
Stejně, jako se vám stane velice rychle, že si vylijete do notebooku svůj nápoj, tak rychle, anebo ještě rychleji na to musíte reagovat. A pokud se jedná o nápoje ochucené, platí to dvojnásob.
#1 vypnout
Nejdůležitější je notebook okamžitě vypnout. A tím nemyslíme použít klasické vypínání operačního systému, které většinou chvilku trvá, ale natvrdo podržte spouštěcí tlačítko – notebook se vypne asi po 5 vteřinách. Dále odpojte napájecí kabel a vyjměte baterii. Nyní už vám alespoň nehrozí úraz elektrickým proudem a omezíte riziko dodatečných zkratů uvnitř notebooku.
#2 osušit
Povrch notebooku osušte od zbývající kapaliny a na stůl si rozložte suchý ručník nebo jinou savou látku. Rozevřete notebook na maximum a položte ho displejem a klávesnicí dolů. Snažte se přitom s přístrojem příliš nešermovat, abyste zamezili proniknutí kapaliny do dalších vnitřních částí a dejte si pozor, aby se vám tekutina nedostala do displeje.
#3 odpojit
Dále odpojte vše, co se odpojit dá. Vytáhněte myš, USB a jiné kabely, USB disky, SD karty, otevřete CD/DVD mechaniku, zkrátka se pokuste přístroj maximálně otevřít. Pokud máte notebook v záruce, rozhodně se nepokoušejte ho nijak rozebírat – o záruku byste okamžitě přišli.
Jestliže se však jedná o starší přístroj a ještě jste například techničtí nadšenci a skládání notebooků je vaše hobby, pak může být odkrytí vnitřností řešením. Vězte však, že toto je opravdu záležitost odborníků.
Na co dále pamatovat?
Záleží také, kolik jste toho na přístroj vylili. V případě malého množství můžete očekávat, že vysoušecí proces bude úspěšný. Pokud však víte, že bylo tekutiny hodně a ještě třeba silně oslazené, příliš dlouho neváhejte a odneste notebook do servisu.
Rozhodně nedoporučujeme pokoušet se ochucené nápoje vymýt vodou – akorát byste situaci ještě zhoršili. Také nezkoušejte urychlit sušení fénem, horký vzduch by vám mohl přístroj začít tavit. Pomoci může přistavení klasického ventilátoru, který pouze zvýší proudění vzduchu kolem notebooku a tím přispěje k lepšímu vysušení.
Kdy notebook znovu zapnout?
Notebook se nepokoušejte zapnout minimálně následujících 12 hodin. Pokud mu dáte den či dva, šance na úspěšné přežití incidentu se zvyšují. Po vysušení může nastat několik scénářů. Tím nejhorším je, že se nerozeběhne vůbec. Pak je potřeba se obrátit na odborníky a doufat, že se ho podaří zachránit, případně z něj alespoň vytáhnout data. Mimochodem, pokud svá data nezálohujete, určitě byste o tom měli začít alespoň přemýšlet.
Nejčastěji však přestanou fungovat některé klávesy, případně celá klávesnice. Taková závada se již většinou nedá odstranit čištěním a je potřeba zakoupit klávesnici novou. V servisu vám také zkontrolují, zda tekutina nezatekla nikam dále a neprobíhá uvnitř přístroje skrytě oxidace součástek, což by mohlo vést k závadám v budoucnosti.
Vězte, že v dnešní době existují notebooky, které jsou vybaveny klávesnicemi se speciálním drenážním systémem, které pak dovedou odolat vylití třeba až 500 ml tekutiny. Nejlepší radou ovšem stejně zůstává, pokládejte nápoje do bezpečné vzdálenosti.
Tyto a podobné tekutiny nepatří k počítači na stůl,dal bych je někde bokem,protože se mně podařilo odrovnat kávou klávesnici a myš.To je jen malá rada,co by se nemělo dělat.