Jak uvolnit místo na disku po instalaci Windows 7 SP1?

Avatar uživatele

Jak jsem již předem avizoval, sepsal jsem pro vás tento velmi jednoduchý návod o tom, jak získat více volného místa na svém pevném disku po instalaci prvního opravného balíčku od Microsoft.

Tento návod se týká operačního systému Windows 7: pokud jste si před pár dny stáhli a nainstalovali servisní balíček (dále SP1) pro váš systém, jistě jste zaznamenali značný pokles volného místa na svém pevném disku. Pokud jej máte dostatečně velký, nebo jej nemáte rozdělený na dva oddíly (Systém + Data), které mimochodem doporučujeme, dá se říci, že vás tento problém tolik netrápí.

Jestliže spíše patříte do té druhé skupiny, tedy oddíly vytvořeny máte a jste rádi, když systémový oddíl není zas tolik obsazený, jistě vás potěší těchto několik málo kroků, které vám ukáží, jak svému systému odlehčit téměř až 1,5GB.

Důležité upozornění: znovu podotýkám, že tento postup se vztahuje k operačnímu systému Windows 7 a následující příkazy odlehčí systému od souborů, které vznikly instalací SP1. Po provedení této "diety disku" už nebude možné SP1 odinstalovat. Proto si dobře rozmyslete, zdali je pro vás tento krok výhodný a zdali je váš systém po instalaci balíčku stabilní. Získané místo na disku je totiž nyní obsazeno soubory, které by umožnily SP1 odinstalovat. Jestliže již podle vás uplynula dostatečná doba a systém jede bezproblémově, není tedy důvod se bát, že by bylo nutné jej někdy odinstalovat – vesměs se stejně jedná jen o sadu bezpečnostních záplat, které jsou pro systém podstatné.

Návod: Jak tedy uvolnit ono místo na HDD?

Klikněte na nabídku Start a do vyhledávacího pole napište příkaz "CMD" (bez uvozovek).

Start - CMD

Programech v horní části nabídky Start by se vám měl objevit soubor cmd.exe s černou ikonkou. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte volbu Spustit jako správce.

cmd enter

Objeví se před vámi okno s příkazovou řádkou. Do onoho řádku bude nutné napsat nebo překopírovat následující příkaz.

  • Pokud jste instalovali SP1 prostřednictvím Windows Update, bude příkaz mít následující tvar:
  • dism /online /cleanup-image /spsuperseded
  • Pokud jste instalovali SP1 z obrazu disku (stáhli jste si jej ze stránek Microsoft), bude nutné příkaz trochu upravit, a to do následujícího tvaru:
  • dism /image:cesta_od_kořene_disku_k_image_sp /cleanup-Image /spsuperseded

Příkaz potvrďte klávesou Enter. Nyní počkejte pár sekund, systém provede analýzu a postupné odmazání souborů. Jakmile bude proces ukončen, ohlásí vám výsledek hláškou: "Operace byla dokončena úspěšně."

cmd

Poté již můžete okno bez problému zavřít a podívat se, kolik místa jste vyčištěním získali. (V mém případě se uvolnilo 1,3GB.)

V případě jakýchkoliv nejasností se na mě neváhejte v komentáři obrátit.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Cyky

Mě se SP1 nainstalovaly sami přes win update a ten příkaz mi nefunguje píše mi to: "Parametr online/cleanup-image/spsuperseded je neznámí" poraďte prosím.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Nezapomněl jste zadat před příkazem i ono slovíčko "dism"?
Spustil jste CMD jako správce?
Proveďte příkaz ještě jednou a pošlete mi sem prosím screenshost příkazové řádky, ať to vidím celé (hoďte ho třeba na edisk.cz).

Obrázek uživatele spomo

ked zadam do riadku dism /image:cesta_od_kořene_disku_k_image_sp /cleanup-Image /spsuperseded vyhodi mi to chybu error 87 co to znamena ?


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.