Jak naformátovat harddisk?

HDDBezpochyby se každý uživatel PC někdy setkal s mazáním dat. Ať už pomocí tlačítka DELETE, či jiným způsobem. Jistě většina z vás ví, že toto smazání není nezvratné a účinný způsob, jak se zbavit dat natrvalo, je formátování harddisku. Ovšem ani při formátování se dat nezbavíte úplně. A proč? To si řekneme v následujícím článku spolu s nastíněním, jak a kdy správně formátovat.

<script type='text/javascript'></script>


Dnes je pojem formátování disku v očích veřejnosti bráno jako mazání dat z disku, ale ve skutečnosti tomu tak není. Pojem formátování je správně interpretováno takto: Postup, při kterém je paměť určená k trvalému ukládání informací inicializována tak, aby byla připravena k prvnímu použití. Při formátování se data z disku přemění v tzv. metadata. Dá se říct v data o datech, která si můžete představit jako katalogové štítky, které popisují, co se v určitém katalogu nachází (resp. nacházelo). Harddisk je tedy teoreticky prázdný, ale stále se tam nachází data. Proto je tedy i po naformátování harddisku možné získat uložená data zpět, alespoň v minimálním rozsahu a za pomoci specializovaných programů. O účinném smazání informací se zmíním v závěru článku.

Nyní se přesuneme od surových informací k užitečným radám. V první řadě si řekneme, jak nejjednodušeji zformátovat harddisk:

  1. Při instalaci operačního systému
  2. Přímo v uživatelském prostředí operačního systému
  3. Pomocí externích programů
  1. Nejčastěji se harddisk formátuje při příležitosti instalování, či přeinstalování operačního systému. Tedy u mě to tak většinou bývá. Zde je formátování rychlé a účinné. Když vložíte instalační CD/DVD do mechaniky, dostanete se do prostředí instalace systému, kde se těsně před samotnou instalací doberete do nabídky, kde se vám zobrazí všechny úložiště. Zde (v OS Microsoft) stačí daný oddíl smazat, vytvořit nový a následně ho naformátovat. Tady si také můžete zvolit, zda chcete oddíl naformátovat na NTFS, či FAT32 (o problematice souborového systému v článku: Konvertujeme FAT32 na NTFS).
  2. Další možnost, kdy můžeme naformátovat HDD, je přímo v uživatelském prostředí OS. V operačních systémech Microsoftu (se kterými sám pracuji a mám s nimi zkušenosti) je nabídka formátování na následujícím umístění: Ovládací panely -> Nástroje pro správu -> Správa počítače -> Správa disků. Zde máte kompletní přehled o všech discích nalézajících se v počítači. Pravým kliknutím myši můžete také oddíl odstranit, vytvořit nový a následně naformátovat. Vytváření oddílů je dobré v případech, kdy při instalaci zapomenete využít zbývající nevyužité místo. A věřte, mně se to stalo hned několikrát.
  3. Externích programů pro formátování HDD je nespočet, od těch dobrých, po průměrné, až k těm opravdu špatným, které nadělají více paseky, než užitku.

    Jedním z výborných programů, který má i jiné široké uplatnění je Acronis Disk Director 10.0 Suite, který bohužel není freeware, ale naformátovat HDD s ním jde bez placení a zcela zdarma.

    Dalším výborným programem je HDD Low Level Format Tool, který už zdarma šiřitelný je, je tedy freeware. Bohužel tento program podporuje jen určitou škálu harddisků (Maxtor, Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum a Western Digital). Stáhnout si jej můžete z našich stránek.

Proč a kdy tedy formátovat?
Formátovat můžeme, pokud máme disk až příliš zahlcený a nedokážeme všechna přebytečná data smazat (i metadata se po formátu smažou přepsáním). K formátování se občas uchýlit dokonce musíme, pokud je počítač příliš napaden malwarem (škodlivý software) a není možné ho účinně odvirovat, nebo na to zkrátka nemáte nervy. :)

A jak je to tedy s tím účinným smazáním dat? Jak jsem se zmínil, i po naformátování harddisku se dají data získat. Sice si s tím musí dát někdo práci, ale jde to. Proto se pro zničení citlivých dat využívají speciální programy, které je přepíšou řadou náhodných znaků. Když se tedy někdo chce dostat k smazaným citlivým informacím, nalezne jen změť nic neříkajících znaků. Mezi programy, které účinně smažou vaše data se řadí např.: Free Disk Wipe, nebo File Shredder. Oba tyto programy si můžete taktéž stáhnout z našich stránek - stačí kliknout na jednotlivý název programu.

Závěrem článku bych vám chtěl jen popřát, ať musíte formátovat co nejméně. A nezapomeňte: vždy si před formátováním vytvořte bezpečnou zálohu vašich potřebných dat!

Průměr: 2.2 (607 votes)

Obrázek uživatele Matthew

Zdravím,

omlouvám se,že tímto dotazem trochu odbočím od tématu,ale když sem instaloval OS tak jsem si na C(windows) disk dal 50 gb prostoru... ale nyní mi to nestačí ale když se snažím něco vymazat a hledám jak chci tak bych v C spočítal celkem asi 20-22 gb.. ale píše mi to,že mám 48 gb zabráno ... nevím co mám dělat,snažil jsem se rozšířit disk C ale nejde mi to..... poradte prosím na Lolada@email.cz

Obrázek uživatele TheALuminium

Problémy řešíme na poradně, tak prosím napište tam ;-)

Obrázek uživatele Červ
[2615] Poznamka

Jeden náš profesor na střední škole, říká že, i po přemazání dat na HDD lze původní data ještě získat. Neříká jak a nemá svoje tvrzení nijak podložené, ale není to žádný noob a má v IT mnoha letou praxi a říká že jediným jistým způsobem jak se zbavit citlivých dat na disku je vzít plotnu a hodit jí do ohně a tím zničit magnetickou strukturu HDD. Tak bych chtěl vědět, jaký na to máte názor.

Obrázek uživatele Jiří Moos

Být tebou, tak si přečtu něco o tom, jak HDD funguje.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pevn%C3%BD_disk
Podle mého názoru, který bere v potaz, že jsou data na HDD uložena magnetickým záznamem, pro úplné smazání to chce dostat celý disk do fáze, kdy na disku nebude žádný magnetický záznam. Jestli to nějaký program dovede, to netuším.. Každopádně pokud je soubor smazán klasickým způsobem, dle mých zkušeností se maže pouze adresa umístění (soubor není pro systém vidět), ale fyzická data zůstávají.. Nevím jak jsou na tom programy jako FileShredder, nejspíš tento problém řeší..

Viz.: http://www.fileshredder.org/

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

přidám kousek svého...
fyzicky je kov složen z takových subdivizí, které mají určitý magnetický náboj, ale pokud jsou orientovány nejednotně, jejich vlivy se ruší a objekt se chová na venek neutrálně. tyto subdivize lze ale otáčet vlivem magnetismu a subdivize se otáčí požadovaným směrem, čímž nesou informaci.. informace pro počítač pak znamená magnetuje=1 a nemagnetuje nebo magnetuje záporně=0
pokud je disk formátován pomalým způsobem, dochází k otáčení všech subdivizí, jedné za druhou na nulu.. tím se veškerá datová informace ztrácí.. smaozřejmě je to nepřesné, protože otočení není vždy uplně dokonalé a může tam zůstat nějaký malý náboj, ale většinou bude stejně zkreslený proti původní hodnotě... počítač z toho čte jen 1 a 0 a dokud je schopen rozeznat zmanetování, hlásí jej jako 1.. disk by pak musel být podroben profesionální analýze na mnohem citlivějším přístroji, než je záznamová hlavička HDD.. stále ale jde o to, že původně "nula" může být po detailní analýze stálle nějakých 0,00001, kterou HDD běžně dává 0 a analyzátor by přečetl 1 a tedy chybu.. takže jaký by to pak mělo smysl..

samozřemě při klasickém mazání souborů se pouze odstraní záznam o začátku a konci datového úseku, takže data zůstanou, ale člověk i program si pak může jen tipnout, které nuly ještě do souboru patří a které znamenají jen mezeru mezi soubory.. resp programy znají určité řetězce integrity dat, a podle toho občas správně tipne začátek a konec souboru, ale stále, na neformátovaném disku... data o pozicích souborů na disku jsou uložena v NTFS tabulce v MBR a pomalý formát pouze maže tuhle tabulku, data na disku ale zůstanou nezměněna.. je těžké je objevit, ale když se chce, jde to... no a pokud naformátuješ pomalu, data jsou nenávratně smazána..

Obrázek uživatele Kris

Čau chtel bych vymazat všechny programy z pc chci,aby se vymazaly všechny datasamozdřejmě ne ty dulezitá ale jen ty nepotřebna.Jo chtel bych jen poradit kdyby někdo věděl o freeware programu tak napište na email smidk@email.cz.Diky

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

nějaký automatický program neznám, ale určitě ti to půjde ručně... každopádně lépe uděláš, když se obrátíš na naši poradenskou sekci...

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Občas prostě není jiná cesta než, FORMAT C: a je vymalováno. Není nad to mít dva disky 20GB Operák a druhý na data.

Obrázek uživatele pawlasjiri

Dobrý den chtěl bych se zeptat měl jsem rozdělený Hard disk na operační C (asi 60gb) a na ukládaní dat D (asi 400gb).Musel jsem přeinstalovat win,ale nechtělo mě to pustit na C tak jsem ho formátoval a i přesto to nešlo,tak jsem instaloval na D,ale teď mám z toho déčka céčko a tu menší paměť nemůžu nikde v pc najít,ukazuje mi to jen tu paměť z toho déčka co jsem měl před tím.Prosím poraďte.

Obrázek uživatele vavrin lada

Zdravím, chci nainstalovat WIN 7 , při instalaci mi najede win loading, čeština, nainstalovat, spouštění instal. programu příjem licence , výběr upgrade nebo vlastní. zvolím vlastní vyskočí chyba
Při instalaci win došlo k neočekávané chybě ověřte přístupnost zdrojů instalace a restartujte instalaci kod chyby 0xe0000100..
Jde o to že disky nejsou přístupné, zobrazí se jen ve správci zařízení. V seznamu uložišt to píše nepřiřazeno, neinicializováno, a nejdou žádným způsobem udělat oddíly a naformátovat.

Obrázek uživatele Anonymní dotaz

Zdravím, chtěl bych se jen zeptat, zda je možné zformátovat disk a nesmazat při tom OS Windows? OS jsem měl nainstalován přímo v notebooku při jeho koupi a nedostal jsem žádné DVD s OS.
Díky moc za odpověď


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.