Jak na režim spánku

Hybernate buttonDnes si ukážeme, jak jednoduše lze nastavit režim spánku. Uvidíte, že své "miláčky" nemusíte jen tvrdě vypínat, ale můžete je uvést i do příjemného klidného spánku, ze kterého počítač rychle vrátíte k činnosti.

<script type='text/javascript'></script>


Mnozí se s režimem spánku setkali, když jsme nastavovali naše PC jako budíky, které nám mohou tak zpříjemnit rána. Ovšem mnozí o této funkci nevědí, a právě pro ně jsem sepsal tento krátký návod.

K čemu je to vůbec dobré?
Režim spánku má jednu velkou výhodu; když totiž počítač uspíte, uloží se právě to, co máte rozpracované (tedy i data v paměti RAM), na pevný disk. Když jej znovu zapnete, v mžiku se vám načte pracovní plocha s vaší rozpracovanou prací přesně tak, jak jste ji do spánku zavedli, a vy tak můžete ihned pokračovat v práci.
Další velkou výhodou je to, že počítač se "úplně vypne". Kdežto v úsporném režimu je odříznuta energie z napájení do nepotřebných komponentů, ale počítač stále běží v prakticky stejné hlučnosti.

Jdeme na to
Náš první krok zamíří do ovládacích panelů, kde si režim spánku povolíme. Tak tedy Start -> Ovládací panely -> Možnosti napájení, a zde vybereme záložku Režim spánku. Dále zaškrtneme možnost Zapnout podporu režimu spánku, a poté samozřejmě dáme OK.

hybernate

Tímto máme tedy samotný režim spánku povolen. Máme však ještě jednu možnost, jak obnovení práce urychlit. Když zůstaneme v Možnostech napájení, a přepneme-li se na záložku Upřesnit, vidíme zde položku Při přechodu z úsporného režimu se dotázat na heslo. Pokud je tato položka odškrtnutá, nebude se nás počítač při obnovení (probouzení) ptát na heslo nebo výběr účtu (máme-li více účtů na svém počítači, nebo jeden zaheslovaný).

heslo

Hybernate buttonZda toto chcete mít zaškrtnuté či odškrtnuté, nechám na vás.

Náš další krok nás povede k samotnému přechodu do režimu spánku. Cesta nyní vede tudy: Start -> Vypnout počítač, stiskem podržíme klávesu Shift, a nyní vidíme, že položka Úsporný režim se nám změnila na Režim spánku.

No a tím jsme u konce. Kliknutím na ikonu režimu spánku se nám počítač uspí.

heslo

Podle mého názoru se jedná o velice šikovnou věc, která dokáže urychlit práci, která musí být častěji přerušována. Prostě si jednoduše počítač uspíte, a uložíte si tak práci k pozdějšímu dokončení. Několika denní vypínání a znovu zapínání nemá totiž příznivý vliv na váš počítač, ať už po stránce softwarové či hardwarové. Režim spánku se tak může stát vaším dobrým pomocníkem...

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

zdravim..
tato otázka mi furt vrtá v hlavě ale dycky se zapomenu zeptat..:D já sem remšim spánku skusil jen jednou.. při bootování mi už komp nenaběh, musel sem přeinstalovat wokna..
u starýho kompa mi udělal to samý, ale po resetu naskočil normálně.. obávám se, že to bylo tim, že sem ho vypnul ze zásuvky, ale bez vypnutí ze zásuvky je mi spánek nanic, páč mi komp bude furt žrát, taky monitor a repra, vše, co je zapojený v tý rozdvojce s vypínačem a má stand by režim..

Obrázek uživatele dareback

Podle mě se ze zásuvky vytáhnout může. Já ho takhle dal do režimu spánku před dovolenou, vytáhl ho ze zásuvky a po dovolené (a následném připojení do zásuvky) normálně naběhl...

Obrázek uživatele TheALuminium

Režim spánku, nebo tedy hibernace funguje na dvou způsobech. Na xp to pracuje pouze na jednom a to na uložení operační paměti, kterou musí základní deska napájet. Všechno ostatní se vypne, pokud dáte počítač do režimu spánku. Odběr pro operační paměti je opravdu velmi malý. u nových operačních systému Windows Vista je nový pojem "Hibernace", který uloží obsah operační paměti na disk, který má ještě menší odběr než RAM. Takže malý odběr doopravdy PC potřebuje. Problém s bouřkou můžeš vyřešit i přepěťovou zástrčkou do které pak zapojíš rozdvojku nebo jiné. Taková stojí kolem 300,-Kč i míň, ale pokud tě nudí vypínat monitor, tak je opravdu asi nejlepší způsob vypínání celé větve, to co máš doma. Tím, ale samozřejmě přicházíš o funkci spánku =)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

mco se týče lenosti, nejsem línej, jen mam monitor, co je vyplej v stand by a žere furt a repra taky, ty maj vypnač centrální vzadu, ale tam se mi nechce lízt, když to mam pod stolem :D takže toto je ejdnodušší a bezpečnější, páč sems e dočet, že ta přepěťovka za 1500kč chrání jen před přepětím na síti, dkyž práskne poblíž, když do sítě, shoří i přepěťovka, takže nic no. a jak předejdu tomu, aby mi shořela síťovka, aniž bych vyndaval furt kabel, amm už ulámanej kolíček.. páč ti dmnti to tady udělali tak, že je datovej kabel netu namotanej na drátu od hromosvodu, aby nelítal přes střechu.. už nám tu v baráku shořelo 50 síťovek a Simelon s tim nic nedělá.. nějakej vypínač se na to dát nedá?? že by si měl vypínač na všech 8 drátečků?? :D

Obrázek uživatele TheALuminium

Když to spájíš dohromady tak by mohla být sranda :D

Obrázek uživatele fidel

Chcem vyskúšať režim spánku len neviem ako potom PC zobudím znova aktivujem dík. fidel

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Zpětné spuštění provedete hlavním spouštěcím tlačítkem na počítači. Jako kdybyste chtěl počítat zapnout z vypnutého stavu... ;)

Obrázek uživatele Andie

ahoj, chtrěla sem se zeptat, chtěla sem komp restartovat ale omylem sem dala "režim spánku" a od té doby se sice zapne ale na monitoru nic nenaskočí a komp svítí .. zkoušela sem to vypnout ze záskuvky, odpojit všechno a zase zapojit ale furt nic, když tam dám cd Windows abych to mohla přeinstalovat taky nic, prostě to nereaguje, nevíte někdo co s tím mam jako dělat??

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Pokud by se jednalo o NTB, postačilo by vytáhnout na 30s baterii (a samozřejmě mít noťas odpojený od sítě). Potom by určitě systém naběhl znovu od začátku. Pokud jde o stolní PC, měl by postačit tvrdý restart.
V tomhle případě však vidím problém v něčem jiném - budete-li to chtít dál řešit, překopírujte svůj dotaz do naší poradny. Tam se vám budeme věnovat...

Obrázek uživatele Roman z Jihlavy
[7940] dotaz

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jak to je s režimem spánku,když bych vypínal počítač týmto spůsobem každý den.Zapínam notebook věčšinou jenom jednou za den večer a pak ho vypínam klasickým spůsobem.Tak jeslti bych ho mohl vypínat vždy večer jenom režimem spánku,i když nemám rozdělanou žádnou práci.Jestli to nevadí po softwerové stránce a nemůže to nějak poítači časem ublížit.V návodu k PC píšou,je natvrdo vypínat počítač stačí jen tehdy,pokud ho nepoužívame jeden a víc dní.Jinak že ho stačí pokaždé jenom uspat.
díky za radu

Obrázek uživatele ivosisko

chci se zeptat, jak je to se vstupy USB při režimu spánku? Mám NTB Compaq 6820s + Win7. Jednak mi NTB usíná při zavření víka a druhak mám usínání nastaveno v "Napájení". Většinou je vše OK - usínají i zařízení, která jsou zapojena do USB konektoru (ext. HDD, napájený USB-HUB apod.). Nyní jsem využil USB k napájení ventilátoru, kterým chladím ext. HDD, ale ten běží i při spánku NTB.......dá se někde nastavit, aby se při přechodu NTB do stavu "Spánku" odstřihlo i napájení USB? Jakým mechanismem se "inteligentnější" zařízení dozví, že se NTB odebral do hajan a že si tedy mohou zdřímnout také, kdežto "hloupý" ventilátor to neví?

Dík, Ivo

Obrázek uživatele soused

Po probuzeni z rezimu spanku je PC odpojen od site, jak to odstranit? Restartem se to opravi, ale efekt je pryc.. Dekuji.ez

Obrázek uživatele Jarda-For

- Bohužel tyto RADY, jsou všechny nefunkční na mém PC.
- Proto dávám link kde jsem to také řešil, ale nic nevyřešil !!!

http://answers.microsoft.com/cs-cz/windows/forum/windows_7-desktop/jak-z...

Předem VŠEM děkuji, za konkrétní rady a odpovědi.
Pěkný den Vám přeje, JARDA


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.