Google AdSense na Facebooku? Ne, jen spam Chrome doplňku

Avatar uživatele

Některým uživatelům populární sítě Facebook se začal z čista jasna zobrazovat v pravém sloupci velký reklamní grafický banner, odborným termínem definovaný jako skyscraper.

Bylo zvláštní najednou vidět tento velký grafický poutač v pravém sloupku, který na monitorech s nižším rozlišením zabírá téměř 100% výšky obrazu. Avšak ještě větší zvláštností byl fakt, že ona reklama patřila největšímu soupeři na poli sociálních sítí – Google. A navíc, zobrazovala se jen vybraným uživatelům…

PCPoradenstviCZ Facebook

Všechny tyto údaje působily velmi chaoticky, když jsem si o nich přečetl. Jelikož však řada čtenářů a uživatelů žádala vysvětlení, jal jsem se tedy "případ prošetřit". :)

Přeskočme formality detektivního pátrání a přistupme ihned k výsledku; problém tkví v doplňku (doplňcích) prohlížeče Google Chrome. Ty způsobují, že vedle standardní funkce, kvůli které si je koncový uživatel nainstaluje, integrují do prohlížeče také skript, který při přístupu na stránky Facebooku implementuje do pravého sloupce onu nevyžádanou reklamu od Google – Google AdSense. Při pátrání jsem narazil tedy pouze na jeden konkrétní doplněk, nevylučuji však, že by jich mohlo být více (proto to množné číslo).

V mém případě se tedy jednalo o doplněk: Auto HD for YouTube (ID: kaielpkecabnggniojjhghggjedkecfj). Toto rozšíření automaticky zapíná HD rozlišení u podporovaných Youtube videí, ale jako záměrný vedlejší efekt taky přidá onu reklamu do pravého sloupce Facebooku (aneb když chcete, aby se vaše práce na pluginu zaplatila). Po zakázání nebo odinstalování tohoto doplňku reklama bez problémů zmizí.

Google Chrome - rozšíření

Pokud narazíte na jiné podobně "infikované" doplňky, budu rád, když se nejen se mnou, ale i zároveň s ostatními uživateli o ně podělíte v komentáři pod článkem.

Infikován tedy není ani váš počítač, ani samotný Facebook (kterému Google AdSense voní asi jako Indovi hovězí pečínka), ale pouze rozšíření prohlížeče Google Chrome…

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Díky moc, tento článek mi pomohl. Už jsem myslela, že se z toho zblázním.. Jinak u mě to byl Zoomex


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.