Napájení z měniče 12V/220V (*VYŘEŠENO*)

Dobrý den, prosím o radu zda lze napájet notebook nebo telefon z měniče 12/220V který vytváří trapezovou sínosuvku.Jedná se mě o nabíjení /krabička nemá trafo--je to ta lehká/Zajímám se o to že by nemusel kupovat samostatné napájení přístrojů a stačil by jen měnič. Děkuji

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

nevím, zda to půjde.. musel bys jednak zjistit napájecí napětí a to je myslím vyšší, někdy 14? někdy 18 voltů.. navíc to fakčí na stejnosměrný proud ne? to nevím, to už bych fakt kecal.. třeba bude vědět někdo jiný, já bych to ale být tebou nezkoušel..

Obrázek uživatele jardaro
[41113] upřesnění

Já by napájel nabíječku z měniče /z 12V na 220V ale jinou sínusovkou- trapez/ vím že stará nabíječky měli klasické trafo ale nové mají jiný princip změny napětí

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

z 12 na 220? teď to nechápu, chceš připojit zdroj (takovou tu kostku od NTB) na přetransformovanou autobaterii či co? :D

nejsem elektronik, takže co je trapez netuším.. jen vím, že zrovna PC hardware je na jakýkoliv výkyv napětí dost náchylný.. a že je pokud vím napájen stejnosměrným proudem..

Obrázek uživatele jardaro

je možné že jsem se nepřesně vyjádřil. Tak znova: mám 3 vnučky,které vozím autě na delší jízdy.Oni při jízdě používají různé mobilní přístroje-notebook-DVDpřehravač-telefon-vše se za krátkou dobu samozřejmě vybije.Dosud je to snad jasný- snad ano.Představuji si mít ve voze zásuvku kde by bylo napětí 220V střdavé.Důvod:Je přeci blbost kupovat kabel /zástrčka do zapalovače na jednotlivé přístroje -cena 1ks asi 300Kč.Při výměně přehravače se musí koupit jiný.Dosud jasný.Starší nabíjecí krabička měla železné trafo/klasika/kde se transformovalo napětí z 220V na požadované napětí a usměrnilo.Dnešní krabička pracuje jinak/lacinější výroba a jiné vlastnosti/V této krabičce se napětí 220V usměrní,, vysokou frekvencí se "rozseká"řády kH a v malém ferit.trafu se dále upraví. A teď můj dotaz:Lze tuto nabíječku připojit na zdroj napětí který nemá klasickou sínusovku. Měniče z12V vyrobí 220V/ty lacinější/vytvářejí 50Hr ale místo sínusovky je trapez,to je, že napětí nestoupá pozvolně ale skokem. Nejsem elekrikář tak se ptám. Asi budou v popisu chyby-takový je život.Děkuji

Obrázek uživatele WickedMan
[41116] XX

Tohle je prece PC poradna,nebo se pletu? :))

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

jasný úž jsem to asi pochopil.. ty chceš stejnosměrný (SS) z baterky přetransformovat na střídavý (ST), čímž docílíš trapezu a tím chceš zpětně napájet 220V zásuvku v autě.. chápu správně?

no, to že po usměrnění nejde čistý SS proud je právě způsobeno sínusovkou ST.. pokud máš ST trapez, tak jeho usměrněný bude naprosto čistá přímka SS.. nevím, jak na to bude reagovat zařízení, ale mělo by to pro něj být ještě lepší.. baterie totiž poskytuje čistý SS..

takhle - podle teorie by to s tím trapezem mělo být ještě lepší, neš ze sinusem.. :)

ovšem rozdílem je, že při usměrnění ST vznikne nečistá (vlnkatá) přímka napájení, která navíc bude dosahovat nižšího proudu i v amplitudě.. znamená to že zařízení s tím může nějak počítat, že má tu nepravidelnou křivku a bude tomu nějak uzpůsobené.. jelikož při usměrnění ST trapezu vznikne čistý SS s vyšším proudem..

trochu jsem ti to načrtl v příloze..


To WickedMan - jsme takový univerzál :)) :cool:

Obrázek uživatele jardaro

Děkuji za opravdu rychlou odpověď panu TOBiASi
a panu WickedMan odpovídám že jsem chtěl radu v poradně hlavně proto že se jedná o Notebook s navigací do vozu. Je to vyřešeno kupuji dík

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

tak ať slouží ;)