Vtip? Nikoliv! Počítač za 500 korun velký jako fleška míří na trh

Avatar uživatele

Společnost Raspberry Pi uvedla počítač, který patří mezi nejmenší na světě – je totiž přibližně stejně velký jako průměrný flash disk. A nejen že patří mezi nejmenší na světě, ale taky mezi nejlevnější – prodávat se totiž bude za 500 korun!

Již zmíněná nadační společnost Raspberry Pi navíc na prototypu tohoto počítače vyzkoušela hraní her, a akční 3D střílečka Quake III Arena mu žádný problém nedělala – a to při rozlišení 1920x1080. Přestože dnes tato hra mezi žhavé novinky nepatří a je stará 12 let, je nutno podotknout, že se dlouhodobě využívala pro testování výkonu počítačových sestav a některé počítače s integrovanou grafikou s ní měly ještě před pěti lety problém.

Vybaven bude procesor ARM11 pracující s frekvencí 700MHz (běžně využíván chytrými mobilními telefony), dle ceny 128MB či 256MB SDRAM, grafický čip podporující OpenGL ES 2.0, jeden HDMI a jeden USB 2.0 port, slot pro SD karty místo harddisku a 12Mpix minikamera Sony.

K připojení klávesnice a myši, nebo WiFi modulu, pak musí sloužit dodatečný USB hub, který v první verzi zvládne až dvě zařízení. V druhé by pak měly být dostupné dva USB porty či síťový ethernet 100 Mbit/s. Spotřeba počítače při plném využití by však neměla být vyšší než 1W. Na trh by měl být uvolněn do konce tohoto roku.

 Raspberry Pi PC za 500 korun

Žádné zázraky od tohoto počítače rozhodně nečekejte. Jeho rozměry a vybavení jednoznačně mluví za vše. Cílem nebylo vyvinout počítač extrémně výkonný, ale především miniaturní a levný.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Niel
[7304] Otazky

Otazka este znie operacny system (asi linux)? napajanie ci bude adapter a na 220? alebo tuskova baterka :D ale vyzera to fakt supper

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Trochu jsem se také z osobního zájmu po odpovědích podíval: stoprocentně Linux bude k dispozici. Ohledně napájení to není prozatím ale úplně jasné - dosavadní informace hovoří o koaxiálním DC jack konektoru (na regulaci spotřeby se stále pracuje).
Hezký a přehledný přehled o specifikacích tohoto zařízení jsem našel zde, doporučuji: http://elinux.org/RaspberryPiBoard

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Co se s tím asi bude dělat? Čekám kdo první to zaleje dusíkem :D

Verze s RJ45 se jeví jako velmi zajímavý NAS server..

Obrázek uživatele Salab

Co jsem četl, tak vzdělávání programovacích jazyků v chudších zemích, taky opensource hardware/software. Já jsem osobně zvědavý na předělání do malých multimediálních přehrávačů. Když to má kamerku, tak třeba Skype telefonie před TV, prostě levnější náhrada za pořádný zařízení.

Obrázek uživatele cicas

Hádám, že hlavním cílem tohoto projektu bude zvýšit počítačovou gramotnost v rozvojových zemích. Dokážu si snadno představit tyto počítače v afrických školách, obzvláště s napájením na baterky :) Ale i bez baterek by celou školu utáhla jedna elektrocentrála :D

Obrázek uživatele HonzaS

Takovýto malý počítač najde určitě uplatnění v hodně odvětvých. Jak už psal cicas, tak hlavně určitě ve školách.