Správné zabezpečení vyžadují i DNS servery

Štítky:

Svět IP adres je fascinující. Existují proto, aby mohly počítače nacházet webové stránky na konkrétních serverech. Protože však jde o těžce zapamatovatelné kódy, vznikly i domény. Ty jsou naopak zapamatovatelné velmi jednoduše, a tak není problém nějakou doménu zadat do vyhledávače a spustit hledání konkrétního webu. Prostředníkem mezi doménami a IP adresami jsou DNS servery. Ty každé doméně přiřazují IP adresy, aby mohly počítače nacházet to, co uživatelé chtějí.

Problematika tohoto principu tkví v jeho zastaralosti. Vznikl totiž v době, kdy internet využívalo jen maličké množství lidí. S přibývajícím počtem těchto uživatelů přibyl i počet podvodníků, útočníků nebo chcete-li hackerů. Ti zjistili, že mohou zaútočit na DNS servery takovým způsobem, že případného uživatele při hledání webu dokážou přesměrovat na web stejně vypadající, ale podvodný. Z toho plyne nemalé riziko vyzrazení citlivých informací, jako jsou třeba údaje o platební kartě.

Zabezpečení jako základ eliminace rizika

Chránit se na úrovni DNS serverů jen tak někoho nenapadne. Protože je to však důležité, vznikla technologie s názvem DNSSEC. Ta má za úkol server a konkrétní doménu zabezpečit tak, aby nebylo možné realizovat jakékoliv přesměrování. Obecně tato technologie funguje tak, že držitel domény vygeneruje dva odlišné klíče. Jeden si ponechá, druhý předá nadřazené autoritě, která ji bude publikovat mezi konkrétní uživatele. Na základě tohoto zabezpečení se tedy na doménu dostane jenom ten, který má k dispozici klíč.

DNSSEC je tedy prostá, ale velmi účinná zabezpečovací technologie. Tuto technologii si můžete aktivovat například při registraci domény u společnosti TELE3. Tato společnost poskytuje nejenom registraci nových domén, jakožto registrátor .cz domén, ale můžete nakupovat i ty stávající domény, ve kterých vidíte jakýkoliv potenciál. Máte-li zájem načerpat více informací o .cz doménách nebo o zabezpečení DNSSEC, určitě navštivte stránky sdružení CZ.NIC, které je správcem všech českých .cz domén.

Máte-li zájem i o ostatní služby ze světa domén, serverů nebo hostingu, určitě oceníte ostatní služby, které jsou společností TELE3 poskytovány.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele principu

Problematika tohoto principu tkví v jeho zastaralosti. Vznikl totiž v době, kdy internet využívalo jen maličké množství lidí. S přibývajícím počtem těchto uživatelů přibyl i počet podvodníků, útočníků nebo chcete-li hackerů. Ti zjistili, že mohou zaútočit na DNS servery takovým způsobem, že případného uživatele při hledání webu dokážou přesměrovat na web stejně vypadající, ale podvodný. Z toho plyne nemalé riziko vyzrazení citlivých informací, jako jsou třeba údaje o platební kartě: Update Happy Wheels apk online.