První veřejná PCP prezentace

Avatar uživatele

Jelikož jsem na BLOG doposud nic nepřidal, tak využiji této příležitosti, a jelikož nedávno proběhla naše první veřejná prezentace v Karlových Varech, tak bych vám tímto chtěl přiblížit, jak vypadala a o čem byla.

Jelikož název této přednášky byl "Hudba na počítači", tak je patrné, že přednáška byla specializována převážně pro hudebníky, a prezentace tak probíhala na Základní umělecké škole Antonína Dvořáka, kam jsem 10 let chodil a učil se na několik hudebních nástrojů.

poutac

Přednášel jsem já a psychicky mě přišli podpořit kluci z týmu - Exitus a jome, který přednášku fotil a připravil vizitky za PCPoradenství.

vizitky

Přednášet rozhodně není nic jednoduchého a byl jsem ze začátku hodně nervózní. Máte před sebou několik posluchačů, který dané téma zajímá, a vy jim musíte co nejlépe a nejjednodušeji vysvětlit, jak se s tím daným prvkem pracuje a dobře jej popsat.

posluchaci

Navíc musíte mluvit tak, aby vám bylo rozumět, aby vás bylo slyšet a také se na posluchače koukat, což není nikdy tak jednoduché. Byla to má první přednáška a podle všech, který jsem vyslechl, dopadla výborně. Ze začátku jsem byl prý trochu ostýchavý. To bylo nejspíše proto, že jsem byl hodně nervózní, ale během pár minut nervozita odezněla a přednášelo se mi mnohem lépe.
Obsah mé přednášky byl tedy na téma hudba na PC, a jelikož skládám hudbu v programu Reason od společnosti Propellerheads, tak jsem prezentoval hlavně jej, a také použitý hardware, který jsem měl s sebou. Externí zvukovou kartu Fast Track Pro od společnosti M-Audio. Na ukázku jsem s sebou ještě měl elektrickou kytaru, mikrofón, a nepostradatelné MIDI klávesy
Keystation 49e, též od společnosti M-Audio. Píšu nepostradatelné, protože skládat hudbu na PC bez kláves je v podstatě nemožné, protože taková práce je opravdu zdlouhavá, a pokud byste měli program, který ani neposkytne ukázku zvuku určitého zařízení, tak to doopravdy ani bez kláves nepůjde.

prislusenstvi

Měl jsem s sebou notebooka, který jsem měl připojený k propůjčenému projektoru, kterým jsem celý děj na mém přenosném PC mohl promítat na větším plátně, na které každý dobře viděl. K notebooku byly ještě připojené klávesy pomocí USB rozhraní a externí zvuková karta byla také připojena pomocí USB. Do zvukové karty jsem měl připojenou kytaru a mikrofón a zvukový výstup byl připojen na HiFi systém.

kytara

Úvodem jsem řekl pár vět o sobě, poté jsem popisoval vstupy/výstupy a ovládání zvukové karty což zabralo asi prvních 15 minut.

prednaseni

Poté jsem se trochu věnoval ostatním softwarům, které se zabývají skládáním hudby a také jejím upravováním a následně jsem se dostal na hlavní téma celé přednášky na program Reason. V něm jsem popisoval celé základní rozhraní a ovládání, pouštěl ukázky hudby a zahrál na elektrickou kytaru sólo jako doprovod k jedné písničce v Reasonovi.

reason

Nakonec jsem ještě posluchače informoval o internetových odkazech na výrobce produktu, jak Reasona, tak i na zvukovou kartu a klávesy. Informoval jsem o cenách těchto zařízení a softwaru a nakonec nechal volný prostor na dotazy od posluchačů. I když nikdo v tento okamžik neměl žádný dotaz, přesto za mnou po přednášce přišlo pár posluchačů s několika dotazy. Na úplném závěru jsem na promítacím plátně prezentoval kontakt na mě a na PCPoradenství, načež jsem byl poté odměněn za celou přednášku vřelým potleskem, což mě velmi potěšilo.

Měl jsem z toho dobrý pocit, ale ani jsem si ho v ten den nemohl užít, protože jsem byl tak unavený všemi přípravami, že už jsem chtěl jen odpočívat. Přípravy mi zabraly asi 3 dny plus také uspořádání mých osobních zkušeností s hardwarem, softwarem a nakonec naučení se důležitých technických a specifických názvů/údajů, ale myslím, že to za to stálo :-)
Nejhorší pro mě byl den před přednáškou, protože jsem měl technické problémy se zvukovou kartou a řešil jsem to celý den, což se mi nakonec vyřešit povedlo, ale ty chvilky mi na klidu rozhodně nepřidaly.
Tímto, bych chtěl poděkovat všem zúčastněným a hlavně Ondrovi a Jirkovi, kteří mě hodně psychicky podpořili a pomohli s přípravami. Doufám, že se obsah mé přednášky bude dále rozvíjet a bude prezentována i na jiných školách/místech.

motto

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

No, Ali.. tak předně gratuluji k úspěchu!
Tak mě napadlo, u nás na škole je taky celkem hodně hudebníků, jsou ty i po škole hudební výuky, je zde kvalitní zvůkový systém, nechtěl by jsi sem se svojí přednáškou zavítat? určitě bys oslavil úspěch a Aule nabučená 300 lidmi, dychtíécími po nových zkušenostech ;) Pokud bys měl zájem, řekni.. Spolužák je synek řiditele, takže realizace by nebyla problém :D

Obrázek uživatele TheALuminium

Díky. Tvůj návrh probereme v soukromí ;-)

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Jenže příště.... příště to je za honoráře! :-P Viď Ali...

Ano, přednáška se moc povedla a jsem moc rád, že jsme ji mohli takto zrealizovat. Bylo to moc fajn, a určitě je to krásný start a skok dopředu. PCP už tak není jen na internetu - již vstupuje, ba přímo proniká mezi lidi... Těšte se. To je teprve začátek! :-P

Obrázek uživatele TheALuminium

Přesně jak říkáš! :-P souhlasím se vším :-D

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

A od teď už se nás nezbavěj. Dřív stačilo zavřít prohlížeč. Teď ne, teď jsme všude! XD

Obrázek uživatele mirasmira
[1022] Liberec

Tak ty gratuluju a další přednáška by mohla bít v Liberci na zdejší ZUŠ