Průvodce: Jak vybrat domácí tiskárnu

Při výběru tiskárny do domácnosti se v dnešní době na trhu můžete běžně setkat se dvěma typy technologií – s tiskárnami inkoustovými a laserovými. Každý z těchto typů má své výhody i nevýhody, které byste před nákupem měli zvážit. Právě proto jsme pro vás připravili kompletního průvodce výběrem tiskárny na doma.

Kromě technologie tisku musíte rozhodnout i celou řadu dalších otázek:

 • Potřebuji tisknout černobíle nebo i barevně?
 • Jak často a kolik stránek budu tisknout?
 • Chci, aby má tiskárna měla kromě tisku i další funkce?

Kterou technologii tisku zvolit?

Pro domácí použití jsou velmi populární inkoustové tiskárny, které lákají k nákupu především svou nízkou pořizovací cenou. Jejich největší výhodou je jejich univerzálnost – vytisknete s nimi ve vysoké kvalitě vše od černobílých textových dokumentů až po fotografie z poslední rodinné dovolené. Je však nutné počítat s vyššími náklady na pořízení cartridge a také s tím, že inkoustové tiskárny mají při delších prodlevách mezi tisky tendenci zasychat.

S klesající pořizovací cenou laserových tiskáren začíná růst i jejich obliba v domácnostech. Není se čemu divit, neboť poskytují vysoce kvalitní tisk s nízkými provozními náklady. Tonery Vás sice vyjdou dráž, ale za to vydrží i na tisíce stran. Laserové tiskárny také bývají ve srovnání s inkoustovými rychlejší a neškodí jim delší období nečinnosti. Jsou tedy spolehlivější a méně poruchové.

Pojďme si výhody a nevýhody obou technologií shrnout schématicky:

Laserový tisk - výhody

 • nízké provozní náklady na černobílý tisk
 • kvalitní černobílý tisk
 • vysoká rychlost tisku
 • spolehlivost

Laserový tisk – nevýhody

 • vysoké náklady na barevný tisk
 • relativně vyšší pořizovací cena tiskárny

Inkoustový tisk - výhody

 • kvalitní černobílý i barevný tisk
 • nízká pořizovací cena tiskárny

Inkoustový tisk – nevýhody

 • vyšší náklady na nákup spotřebního materiálu
 • riziko zasychání trysek
 • u levnějších modelů nižší rychlost tisku

Černobílý vs. barevný tisk

Z předchozího srovnání sice lépe vycházejí laserové tiskárny, ale do hry zde vstupují i další faktory. Je nutné podotknout, že laserová technologie není příliš vhodná k tisku barevných obrázků a  fotografií. Nejen, že je barevný laserový tisk drahý, ale navíc není ani příliš kvalitní. Obrázky z laserových tiskáren nemají takový barevný rozsah a hloubku jako ty z tiskáren inkoustových. Pokud je pro vás tisk obrázků a fotografií na domácí tiskárně prioritou, určitě zvolte raději inkoustové zařízení. V případě, že plánujete tisknout spíše textové dokumenty, bude pro vás tou nejvýhodnější volbou naopak úsporná laserová tiskárna.

Objem tisku

Pro občasný barevný a černobílý tisk v domácnosti či domácí kanceláři vám dobře poslouží inkoustová tiskárna. Barvy do tiskárny jsou sice o něco dražší, nicméně při občasném tisku vám do domácího rozpočtu znatelnou díru neudělají. Pokud ale víte, že budete tisknout ve větším objemu, zvolte raději laserovou variantu, která je úspornější. Kromě nižších provozních nákladů jistě oceníte, že toner má vyšší kapacitu než inkoustová náplň do tiskárny. Nebudete tudíž muset tak často nakupovat spotřební materiál a dělat si starosti s jeho výměnou.

Další funkce

Na vaše rozhodování by měly mít vliv i další funkce tiskárny. U multifunkčních zařízení bývá již standardem kopírka a skener, což jsou funkce, které čas od času ocení většina z nás. Za zvážení také stojí různé možnosti připojení, které tiskárny nabízejí. Kromě klasického připojení přes kabel USB totiž některé modely umožňují tisk přes síť Wi-Fi a pomocí speciálních aplikací také tisk přes mobilní telefony či tablety, což může být pro domácnosti velmi praktické.

Pokud vás zajímá tohle téma více do hloubky, odborníci z TonerPartner napsali rozsáhlý návod, jak vybrat tiskárnu

Průměr: 4 (3 votes)

Obrázek uživatele LukasP

Mám doba tiskárnu Samsung SL-M2026W, je černobílá a vyhovuje mi právě proto, že tisku většinou důležité koresponce z emailu. Barva nezasichá, toner vydrží i rok a tak pořád nemusím myslet na barvy. Taky nedojdou v nepravý čas. Za mě spokojenost a tip, pokud by někdo hledal podobnou tiskárnu.