Průvodce instalací Windows XP

Tento článek se zaměřuje především na kroky, které je dobré vykonat před instalací Windows XP. Provede Vás vlastní instalací a nastíní další možnosti nastavení Windows XP. Dozvíte se proč a jak rozdělit pevný disk. Co jsou to souborové systémy a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

<script type='text/javascript'></script>


Před započetím vlastního postupu bych chtěl ještě upozornit, že článek je věnován tzv. čisté instalaci Windows XP. To znamená, že disk C: je během instalace zformátován, nebo-li všechna data na disku C: budou vymazána (na to samozřejmě náš instalační průvodce pamatuje a upozorní vás na způsoby jak a co zálohovat).

Krok první – přípravy

Tato kapitola je věnována těm, kteří již na disku nějaký systém mají a mají na disku data, o která nechtějí přijít. Ti, kteří koupili nový disk nebo celý PC a instalují na něj Windows XP poprvé, mohou kapitolu s klidem přeskočit.

Pojďme se tedy podívat, jak by postup zálohy Vašich dat vypadal v profesionálních podmínkách servisu. Tedy spíše by se hodilo napsat „Jak by MĚL vypadat... “ mnohokráte tomu tak bohužel není. Postup samozřejmě míě upravím, protože profi servis přece jen disponuje podmínkami, které doma zřejmě nemáte.

První věc, kterou je nutné vykonat na správné cestě k záloze dat je jejich antivirová kontrola. Ať už se do zálohy dat pouštíte z jakéhokoli důvodu (v našem případě jde o "čistou" instalaci Windows) tento krok nikdy nevynecháte, ať už antivirus máte nebo ne. K jeho provedení doporučuji stáhnout a aktualizovat poslední verzi programu NOD32. Na stránce www.nod32.cz je k stažení na 30 dní zdarma. Tato verze programu je plně funkční a měla by odhalit veškeré škůdce ve Vašich datech. Zkontrolujte s jeho pomocí postupně všechny disky. Protože je program v české verzi, neměli byste s jeho použitím mít vážnější potíže.

Po kontrole dat přistoupíme k jejich zálohování, tj. zkopírování Vašich dat do bezpečí. Je několik možností jak to snadno provést. Jejich použití je různě časově náročné a závisí především na objemu dat, která chcete zálohovat.

Od 1MB do 2GB – při těchto velikostech je poměrně dobré zálohovat data na flash kartu. Je to rychlé, snadné a bezpečné. 2GB USB flash disky dnes patří mezi standart.

Od 1MB do 13GB – tyto velikosti se dají poměě snadno zálohovat vypálením na DVD/DVD-RAM. Možná Vás napadne, že 13GB na jedno DVD nenacpete a máte pravdu. Nicméně si myslím, že vypálení 3 DVD disků nezabere tolik času a při ceně kolem 10 korun za DVD to vychází poměě dobře.

Od 13GB výš zůstává v podstatě jediná možnost. Přesunout Vaše data na jiný pevný disk nebo diskový oddíl (v případě, že nevíte co je diskový oddíl, dozvíte se to dál v článku).

Další možností je samozřejmě data vypálit na CD (zhruba do 2,5GB se to ještě dá přežít). Zkopírování dat po síti na jiný PC nebo jejich uložení na mechaniky ZIP (300MB).

Zálohování můžete brát zároveň jako příležitost udělat si v datech pořádek. Zbavit se zbytečného balastu, který Vám stejně jen zabírá místo na disku. Proto zálohujte skutečně jen věci, o které skutečně nechcete přijít. Mezi tato data obvykle patří Dokumenty všech uživatelů (ve Windows XP najdete Dokumenty uživatelů standardně ve složce C:Documents and Setting“jméno uživatele“Dokumenty, elektronické podpisové klíče, bankovní certifikáty, adresář poštovního klienta (Outlook, Outlook Expres), zálohy exportů z mobilního telefonu (seznam kontaktů) a další MP3, filmy, foto, save z her atd. Čím víc toho bude, tím hůře se Vám bude záloha vytvářet.

Dále je potřeba si uvědomit, že po samotné reinstalaci Windows XP budeme potřebovat rozhýbat množství hardwaru. To si obvykle vyžaduje ovladače (eng.: driver, ovladač je program dodávaný výrobcem hardwaru, který zajišťuje zdáou spolupráci hardwaru s operačním systémem) k různým zařízením. Kde je najdeme ???

Mnoho ovladačů je obsaženo přímo ve Windows XP proto je hledat nepotřebujem.

• Při koupi počítače byste od prodejce měli dostat Cd-čka s ovladači k veškerému hardwaru obsaženému ve Vašem počítači.

• Při koupi jednotlivých dílů hardwaru by součástí dodávky taktéž mělo být CD s ovladači (některé OEM verze hardwaru CD nemají, pak pokračujte bodem 4.)

• Pro každý kousek hardwaru je možné stáhnout ovladače z internetu, nejlépe z webu výrobce hardwaru. Zajistíte si tak poslední verzi ovladačů (ovladače bývají vydávány v tzv. verzích, výrobci HW dají HW na trh k prodeji s první verzí ovladačů, a když se v nich objeví chyba, vydají verzi další a tu vystaví na svých stránkách ke stažení). To je dobré, protože nové verze ovladačů přínaší obvykle vyšší stabilitu, vyšší výkon nebo nové funkce a nastavení.

Před vlastní instalací bychom měli mít po ruce alespoň ovladače k síťové kartě nebo modemu. To nám zajístí, že budeme po reinstalaci Windows schopni připojit se k internetu a případné chybějící ovladače si stáhnout. U starších základních desek je nutné mít také připravenou disketu se SATA ovladači, jinak nebude možné provést instalaci.

Krok druhý – vlastní instalace

Windows XP jsou na CD uloženy tak, že je možné po jejich vložení do CD/DVD mechaniky z jejich CD nastartovat instalačního průvodce. Jak toho dosáhnout ??? Je třeba PC nastavit tak aby bootovalo (načítalo, startovalo) z CD/DVD mechaniky. Toto nastavení se provádí v setupu BIOSu. Jen v krátkosti uvedu co to BIOS je a proč má setup. BIOS – Basic Input Output System je základní prostředník mezi hardware a softwarem počítače. Inicializuje a nastavuje, některá zařízení. Jeho chování se dá ovlivnit v tzv. setupu. V brzké době bude zřejmě nahrazen modernějším rozhraním EFI – Extesible Firmware Interafce (podporován Windows VISTA, OS 10 Tiger atd.) Právě v setupu BIOS lze nastavit pořadí, ve kterém se budou prohledávat zařízení na přítomnost zavaděče systému. V našem případě zavaděče instalace Windows.

Do setupu BIOS se dostanem stiskem klávesy při startu PC. Nejčastěji klávesou DEL, F1, F2, F10, ALT+F1 atd. I přesto, že existují v podstatě jen dva výrobci BIOS modulů (AWARD, AMI) se nastavení liší a vždy je popsáno v manuálu k základní desce.

Pokud byste si s tím nevěděli rady, napište do našeho fóra a admini a moderátoři Vás přesně navedou dle typu základní desky.

Po nastavení BIOS v setupu provedeme restartování počítače. Nyní nastávájí dvě možnosti. Pokud instalujete na PC, kde ještě žádný operační systém nebyl, spustí se instalace automaticky, v opačném případě vyskočí hláška "Zmáčknutím libovolné klávesy spustíte instalaci... " Co máte udělat je snad jasné.

Zde prostě jen stisknete ENTER.

Po té se Vám zobrazí EULA (End User Licence Agreement) neboli smlouva s koncovým uživatelem. Doporučuji prostudovat. Pro pokračování stiskněte F8.

Následuje výběr pevného disku nebo oddílu, na který chceme Windows XP nainstalovat. Je zde také možnost vytvoření nového oddílu skrývající se pod klávesovou zkratkou C.

Pro ty kdo žádný disk nevidí

Máte pravděpodobně SATA disk a něktěrý starší typ desky a je pro Vás nutné zavést ovladače pro řadič z diskety. Musíte klávesou F3 ukončit instalaci a spustit ji znovu. Jako první při opětovné instalaci se objeví tato obrazovka:

Takže stiskněte F6 a čekejte. Instalace normálně načte ostatní ovladače a nakonec se objeví průvodce se zavedením ovladačů z diskety. Stačí mít správnou disketu a v dalších krocích se disk normálně objeví. A můžete dále pokračovat dalšími kroky.

Zde na chviličku odbočím od instalace Windows XP ke krátkému povídání na téma pevný disk, jeho rozdělení. Výhody X nevýhody.

Pevný disk je zařízení, na které se ukládají veškerá data. Soubory operačního systému, dokumenty, MP3, filmy, hry atd. V operačním systému Windows XP je zastoupen písmenem s dvojtečkou a lomítkem (obvykle C:). Pevný disk lze ale rozdělit na tzv. oddíly. Každý oddíl pak bude mít své vlastní písmeno např. D:. K čemu je tohle dobré ? Z mého pohledu má rozdělení disku hned několik výhod.

Za prvé je to způsob „zálohy“ dat. Pokud totiž reinstalujete Windows a důležitá data ukládáte na jiný oddíl, než na kterém máte nainstalované Windows XP nemusíte se o ně bát. Zformátujete oddíl s Windows a ostatní oddíly zůstanou netknuté. Zároveň to ale neberte jako plnohodnotnou zálohu. Jistě pro MP3 a filmy to zcela jistě postačí ale pořád je to fyzicky jedno zařízení, které snadno může potkat zkáza.

Za druhé lze tím zpřehlednit ukládání dat a tím zjednodušit přístup k nim.

Všeho moc ale škodí... . Nevýhodou toho, když byste chtěli mít oddíl na filmy, oddíl na MP3, oddíl na FOTO je ten, že nikdy dopředu nevíte, co budete v budoucnu ukládat a kolik toho bude. Takže se můžete dostat do situace, kdy budete mít oddíl na filmy už plný filmů, ale kam tedy uložit další film ??? Na oddíl pro MP3 ??? Sami asi už tušíte, že tudy cesta též nevede.

Někteří uživatelé si myslí, že rozdělení disku způsobí snížení jeho výkonu. Nic takového sem nikdy nezpozoroval a žádné z mých měření tomu nenaznačuje. Pokud má někdo z našich čtenářů v tomto směru jiné zkušenosti budu rád, když se o ně podělí na našem fóru.

Dále se tvrdí, že není nutné jakkoliv velký disk dělit. Vzhledem k cenám disků je podle nich lepší na zálohu koupit další disk. Ano je to skutečně lepší varianta, ALE... , když bude mít uživatel jeden disk např. Dnes běžných 200GB a nerozdělí ho a nacpe ho daty až k okraji a bude chtít reinstalovat systém, bude v koncích... , 200GB nevypálí a nezbývá než opravdu koupit nový disk, nebo si ho někde půjčit, nebo přijít o filmy anebo provést instalaci bez formátu disku což má obvykle pramalou cenu.

Já proto doporučuji střední cestu. Disk rozhodně dělit (obzvláště pokud jste vlastníkem jednoho velkého) ale s rozumem. Rozdělení, které mohu doporučit většině uživatelů je následující. 20GB na operační systém a zbytek disku na ukládání dat. (Ve výjimečných případech může být na oddílu pro operační systém potřeba více místa např. Ve chvíli kdy instalujete programy která mají mnoho podkladových dat typicky mapový software na profeisonální úrovni {GIS}, hudební software apod.

Zmáčkněme tedy klávesu C. (v případě, že disk rozdělený je, je dobré oddíl s Windows odstranit {D,ENTER,L} a znovu vytvořit).

Jak vidíte, velikost nového oddílu vybíráme v MB. 6GB je 6000MB. Udáme tedy požadovanou velikost a stiskneme ENTER.

Takto vypadá nově vytvořený diskový oddíl klávesou ENTER nyní pokročíme k dalšímu kroku instalace.

A tím je výběr způsobu formátování. Instalace nám dává na výběr ze čtyř druhů formátu. Rychlém nebo klasickém pro souborové systémy NTFS nebo FAT32. Systémový oddíl Windows XP by VŽDY měl být naformátován jako NTFS. Proč ??? NTFS je novější souborový systém a zajišťuje nám vyšší výkon a bezpečnost. FAT32 použijte pouze, pokud chcete na diskový oddíl přistupovat i z jiných operačních systémů než Windows XP. Některé funkce Windows XP nejsou na FAT32 dostupné.

Rychle nebo ne ??? Pokud formátujeme nový disk měli bychom vybrat volbu BEZ přívlastku RYCHLE. Trvá to sice podstatně déle, ale budeme mít aspoň jistotu o nezávadnosti pevného disku. Provádí se totiž kontrola povrchu disku.

Nyní nezbývá než čekat. Proběhne formát disku, uložení dat potřebných pro instalaci z CD na pevný disk. Poté se PC restartuje a nastartuje pokračování instalační procedury již z pevného disku, některé soubory ale budou stále načítány z CD, proto musí v mechanice zůstat.

Proběhne několik procedur, které nemáme šanci příliš ovlivnit. Alespoň ne nyní. Nicméně můžeme jejich průběh míě ovlivnit před instalací Windows XP. A to především tak, že veškerý HW, který chceme na PC používat, zapojíme k počítači, tak aby se pokud možno co nejvíce HW detekovalo právě nyní a Windows XP tak mohl přímo zde naistalovat většinu ovladačů.

V průběhu tohoto procesu postupně projdeme následující kroky:

Vše je popsáno česky proto se k tomu nebudu rozepisovat. Navíc tato nastavení funkčnost systému neovlivňují. Jediné co stojí za zmínku je heslo účtu správce (uživatel administrator), za prvé je nutné ho VŽDY nastavit, pokud to neuděláte, můžete ostatní účty šifrovat a kódovat jak chcete a nebude to k ničemu. Účet administrator není běžně vidět, ale lze se do něj přihlásit. Pokud nemá heslo je přes něj volně přístupný celý systém. Z tohoto účtu lze bez problémů přebírat vlastnictví složek, měnit celé nastavení PC proto heslo mít musí.

Po dokončení instalace přichází první spuštění. Automaticky se spustí průvodce nastavením, zde se jen zmíním o automatických aktualizacích systému. Pokud umíte pracovat s firewallem můžete automatické aktualizace v klidu vypnout. Jinak je nechte zapnuté. Důležitá je také aktivace systému Windows XP, na kterou máte 30 dní. Nemá cenu k tomu dodávat víc, stačí si číst informace na monitoru a vše bude jasné.

Krok třetí – nastavení PC

Nyní bohužel musím přejít z poměrně velmi podrobného výkladu k výkladu spíše obecnému. Každý PC je sestaven z jiných dílů, proto je nemožné přesně popsat nutné kroky. Měli byste ale každým krokem projít.

Těsně po prvním spuštění a ukončení průvodce nastavením je třeba nainstalovat ovladače veškerých zařízení, která máte v počítači. Typicky to bývají ovladače základní desky, zvukové karty a grafické karty. Ovladače, které Vám chybí, najdete na webu výrobce zařízení.

Dále doporučuji hned po instalaci nainstalovat .NET 1.1 a .NET 2 jedná se o podporu těchto technologií. Oba balíčky najdete na webu Microsoftu.

Dále lze pomocí nastroje pro konfiguraci systému povypínat nepotřebné služby. Tento nástroj spustíme zadáním příkazu do msconfig do příkazového řádku (Start -> Spustit). Mezi nepotřebné služby patří např. Centrum zabezpečení. Seznam služeb a jejich funkcí najdete ke stažení v naší download sekci.

Nyní je na čase zformátovat zbytek disku. To provedeme v menu START->NASTAVENÍ->OVLÁDACÍ PANELY->NÁSTROJE PRO SPRÁVU->SPRÁVA POČÍTAČE. V levém okně vybereme SPRÁVCE DISKŮ. Pravým kliknutím na šedém místě v grafu diskových oddílů vyvoláme nabídku. Zvolíme vytvořit nový oddíl. Nový oddíl bude rozšířený. Pravým kliknutím na grafickém znázornění rozšířeného oddílu (zelené orámování) opět vyvoláme nabídku a vytvoříme logickou jednotku. Tu naformátujeme na NTFS nebo FAT podle libosti. Osobně doporučuji stejně jako pro systém NTFS.

Tímto krokem pro nás instalace Windows XP končí. Další postupy jsou již příliš individuální na to, aby se daly všeobecně popsat. Určitě by měla následovat instalace firewallu, antivirového programu. Dobré také je vytvořit si zálohu čisté instalace, to Vám umožní při pádu systému rychlou obnovu. Samotné CD s instalací Windows XP lze editovat programem nLite a tak systém ještě víc doladit Vašim osobním potřebám nebo vytvořit tzv. bezobslužnou instalaci. Ale to jsou již témata na další články.

Průměr: 3.2 (945 votes)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Byl jsem na hodně poradnách (hold někdo potřebuje poradit častěji) ale tohle je první poradna kde je kompletní návod na instalaci Windows XP. Všude jinde si z těch, co si o takový návod požádají, dělají legraci nebo jim prostě řeknou ať se řídí podle toho co jim Windows při instalaci vyhodí.
Takže jak se říká fotbalistům po zápase, tak já říkám za nás "nezkušené" adminům a tvůrcům této poradny:

! HOŠI DĚKUJEM !

Obrázek uživatele Redakce

Děkujeme!!!!!
Takovéto pochvaly dokáží zvednout adminům sebevědomí a dodat energii pro další vývoj projektu. Velký dík však samozřejmě patří autorovi článku, našemu moderátorovi - Jonesovi. Děkujme především jemu!

Obrázek uživatele Mr
[7925] Dotaz

Zdravím.Návod je opravdu fajn.Jen mám asi nějakou závadu mezi PC a židlí.Když jsem v Biosu,tak tam nemám žádnou možnost restartu.Mám notebook Toshiba satelite Pro.

Obrázek uživatele fmc50

Dobrý den!

Dovoluji si upozornit na závažný problém, který mě několikrát připravil o data. S přechodem na XP jsem zůstal u FAT32, neboť u NTFS nepozoruji tolik do světa vytrubovaný údajný nárůst výkonu. Občas mě práce s většími soubory přinutí jeden z disků naformátovat na NTFS. Pak se stává, že po spuštění PC se objeví hláška: Disketa není naformátovaná? Chcete ji naformátovat? A je po datech? K čemu je mi potom NTFS...

Obrázek uživatele orange:)

naprosto souhlasim -> HOŠI DĚKUJEM!! <- jako amater ktery se do preinstalovaní pousti opravdu jen jendou za cas mi tenhle navod moc pomohl ... tyhle stranky jsou proste super ! jeste jednou diky a preji mnoho uspechu v dalsi praci a spousty takhle povedenych clanku a navodu !

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[125] pochvala

nejlepsi popis reinstalace windows,který jsem na internetu nasel

Obrázek uživatele TheALuminium

Děkujeme =)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Taktéž Vás musím pochválit. Obzvláš oceňuji více možností postupů (při chybách) např.: co dělat když systém nevidí pevné disky atd...
Děkuji za skvělý článek

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[130] super

super článek,paráda.díky

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

taky bych se chtela zaradit mezi "dekovacky" - je to nejlepsi navod a myslim, ze dle vas to zvladnu ... a to sem blond :) takze diky!

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[181] Zádrhele

Také já se připojuji k díkům, protože podle takového návodu by měla být instalace snadná pro všechny, kdož umějí alespoň číst. Ovšem bohužel nikde na webu jsem nenašel ani zmínku o případných zádrhelech při instalaci. Mám asi něco shnilého na svém disku instalačním... Chvíli po prvním restartu jsem se málem vyvrátil ze židle při hlášce "...neprošel testem loga Windows..." s doporučením nepokračovat v instalaci! Takže já instaluji Windows a ona neprošla svým vlastním testem?!? Hned jsem to vyfotil a snad to ještě někde mám. Pochopitelně jsem to ignoroval a pokračoval. To však nebylo naposled, kdy jsem tuto proklatou hlášku viděl. Při instalaci driverů z original CD na MB mi tato hláška vyjela ještě 2x a následně jsem skončil v BSOD! Naštěstí se povedla alespoň instalace driveru pro připojení k netu a asi po hodinovém hledání se mi povedly stáhnout a nainstalovat drivery, po kterých jsem už do modráka nespadnul. Těch restartů, těch spouštění v nouzovém režimu, těch odinstalací a jánevímčehoještě! Podotýkám, že jsem kupoval v r. 2004 vše legálně, ale možná jsem byl podveden. Po necelých dvou letech mi to kleklo poprvé se známou hláškou "NTLDR nenalezen", to mi ještě reinstalovali v záruce. Loni před Vánoci to bylo poprvé, kdy jsem byl přinucen k reinstalaci vlastními silami. Stala se mi totiž neuvěřitelná a nepochopitelná věc: Protože jsem se chtěl naučit pracovat s Linuxem, koupil jsem kvůli pokusům nový HDD, na který jsem chtěl přetáhnout důležité věci, o které jsem nechtěl přijít. Pak jsem já lama pitomá provedl před přesunem defragmentaci starého disku, čímž jsem o všechno přišel!!! (Je to vůbec možné? U mne určitě ano!) Data na něm fyzicky zůstala, ale systém je neviděl. Během spousty odpolední a víkendů jsem se jen snažil zachránit softem staženým za účelem obnovy dat zachraňovat, co se dá. No úspěšnost jen asi 75%. Mám už asi 15 fotek neuvěřitelných hlášek, vyprodukovaných mým strojkem. Vždycky jsem si myslel, že všechny ty hlášky na netu v sekci Humor jsou fotomontáže pro pobavení, ale nyní už vím, že je to snad všechno pravda. Až to jednou vydám knižně, dostanu za to určitě Pulitzera...
Máte také takové perličky nebo jsem blbý jen já?
Díky Mike

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Tak tomu říkám skutečně smůla.
Pokud se chcete o problémech poradit a pokusit se je nějak řešit, napište svůj problém do naší poradny, tým se vám bude věnovat.
Ještě k těm obrázkům; spustili jsme nově na našich stránkách galerii uživatelský obrázků a je tam i sekce úlovky - budeme rádi, když se zaregistrujete a podělíte se o své zážitky ... :-)

Obrázek uživatele Mike

Zdravím všechny a zejména adminy!
Děkuji za pozvání do poradny, zcela jistě ji budu potřebovat a využiji ji. Už jsem registrován - no řekněme raději přihlášen.
Na důkaz, že nekecám, jsem nahrál pár ukázek fotek mých oblíbených instalačních hlášek. Opravdu to nejsou fotomontáže, ostatně je to z té (ne)kvality vidět.
Tak hodně štěstí a dobrých rad nám všem, ať nám ty křemíkové mozky slouží co nejlépe!

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

povedlo se a to díky vám!

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Koupil jsem kolegovi laptop HP 6720s s Celeronem 1,7 a 1 GB ramky s úkolem naistalovat Windows XP Pro a
ovladače a celé to nějak rozchodit jako "user friendly" pro začátečníka. (Krásný značkový stroj pro běžné
potřeby...) Pochopitelně laptop měl SATA disk a podpora Windows XP Pro od výrobce už moc není.

K instalaci jsem použil CD s Win XP, ale instalace skončila s tím, že disk není vidět. (Zde jasně uvádím, že v
případě vypnutí nativního SATA módu disku v BIOSu, kdy disk běží v emulaci jako IDE, je instalace možná tradičním způsobem, ale nešlo jaksi poté přepnout disk do nativního SATA módu.)

Prostudoval jsem velké množství fór, ale nenašel jsem úplně přesný způsob, jak na to. Dopracoval jsem se tedy k
následně popsanému postupu. Nemám patřičnou externí USB (a BIOS nevidí ani flashku, která je upravená - zformátovaná - jako bootovací FDD A:\), takže jsem zvolil variantu řešení s prográmkem nLite 1.4.1.

Zde ještě musím uvést, že se mi podařilo flashnout BIOS na aktuální verzi pomocí souboru ze stránek výrobce,
který to umí přímo z Windows (ty jsem si předtím zkusmo nainstaloval v tom pseudo IDE módu a tam jsem to
spáchal, neopovažte se při flashování odpojit přívod síťového napájení, to jste asi dost skončili, laptop při
flashování nepřepne na interní akumulátor!!!)

Je snadné nLite ovládat, vložené se CD s Win XP do mechaniky zkopíruje do vytvořené složky na harddisk, nijak
dál jsem do toho nešťoural, takže v některém dalším okně jsem zvolil import ovladačů k SATA řadiči, použil jsem
tyto soubory (ne všechny jsou ovladače):

iaahci.cat
iaahci.inf
iastor.cat
iastor.inf
iastor.sys
license.txt
readme.txt
txtsetup.oem

Program nLite však reaguje jen na soubory *.inf, ale to nevadí, protože po označení prvního souboru v pořadí
*.inf si sám rozbalí potřebné informace (soubory). Z nich jsem zvolil k importu jen ty, které měly v sobě shluk
písmen jako AHCI, a ty s RAID a podobnými, jsem nevzal. Toto jsem tedy provedl a pak už nic neupravoval a postupoval v nabídce k vytvoření ISO souboru, který jsem pak vypálil na prázdné CD. (To, že jsem si ještě naimportoval potřebné ovladače k zařízení laptopu schválně nepíšu, není to podstatné pro instalaci, jen mi to usnadnilo
práci po instalaci systému, ale jde o to, že tyto věci nLite umí.) Celkově mi obraz ISO narostl asi o 20 MB.

Pak již stačilo vložit CD do mechaniky a restartovat PC se zapnutým SATA nativním módem (nemusím snad
zdůrazňovat, že se v BIOSu musí pohlídat povolení bootování z optické mechaniky a umožnit multiboot, jinak se Vám
vůbec nenačte CD), a instalace hladce proběhla. Když už jsem se tím takto natrápil, tak jsem si po celkovém
odladění PC po instalaci vytvořil skrytý oddíl a ze všeho vytvořil image disku, takže příští reinstalace by
měla být záležitost pár minut (k tomu se mi hodilo záchranné CD programu Acronis True Image, ale lze použít i
jiný software).

Je to všechno tak prosté (uživatelsky přívětivé), viďte?
(Čas řešení problému raději nezmiňuji.)

:o)
firer

Obrázek uživatele TheALuminium

Děkujeme za návod. Bude se určitě pro mnohé hodit. Bohužel mě osobně se tato metoda nepovedlo, protože na stránkách HP najít SATA driver je pakárna.

Obrázek uživatele Anonym

HP :-((((
Ono totiž cokoli od HP je pakárna.

Obrázek uživatele penzista

Dobrý den, po formátování nového disku a uložení dat potřebných pro instalaci z CD na pevný disk se PC restartuje a instalační procedury budou pokračovat již pevného disku. Instalační CD ale musí zůstat v mechanice.Chtěl bych vědět kdy, v které fázi instalace mohu CD vyjmout z mechaniky. Jak by systém reagoval pokud by instalační CD zůstalo v mechanice i při prvním spuštění OS.
Děkuji

Obrázek uživatele TheALuminium

Podle mě je zbytečné CD vyjímat nějak během procedury, anebo nějak experimentovat v pauzách procedury. Prostě nechat projet instalaci Win a po ní CD již můžete vyndat. Když spustí PC se zavedeným systémem a s instal. CD v mechanice tak se nic nestane.

Obrázek uživatele petraspp

ahoj prohledávám web aby mi někdo pomohl chci dát novou istalaci xp a když dám odtranit oddíl C tak mi to hlásí že to nejde odstranit že na discu je součástí instalace nevím si už rady pokud by jsi věděl čím to je nebo jak nainstalovat ty xp na xp byl bych rád za pomoc odpověz prosím na meil petraspp@seznam.cz

Obrázek uživatele Anonym

"Když spustí PC se zavedeným systémem a s instal. CD v mechanice tak se nic nestane."
- i když je v BIOSu nastaveno bootování z CD ?

Obrázek uživatele xhlavra

Dobrý den potřeboval bych navést jk mám nastavit bios (botovací mechaniku a aby mi první četla s CD a mechaniku jako bootovací) předem díky za dopvěd

Obrázek uživatele wery

Má kamarádka má 3 operační systémy v pc,z toho jí jeden nefunguje a do pc chodí přes nouzový režim...pokoušela sem se jí dát do pc jen jeden opereční systém,ale při zapnutí pc,mi to nechce načíst instalační cd.Poradte mi prosím jestli je ještě nějaká možnost,jak zformátovat celý pc dekuju

Obrázek uživatele |&gt;11&#039;/

Autor článku by si měl uvědomit, že pokud BFU předloží nějakou informaci v poměrně seriozne se tvářícím článku pak ji bude věřit. Proto na autora apeluji aby opravil nekteré chyby a "nesprávný" postup. Například mě uplně praštilo do očí že 6000MB = 6GB. Když 1GB má 1024MB tak kde by se v 6GB vzalo pouhých 6000MB? A to že rozdělení HDD na více virtuálních disků jeho rychlost zpomalí je holý nesmysl. Dále mi příde nesprávné nejprve připojit PC k internetu a pak teprve instalovat OS a potřebná zabezpečení. Nejprve je třeba PC zabezpečit a až poté PC připojit do síte!!! Jinak veřím, že tento článek mnohým pomůže a proto by jeho jemná korekce bylo více než na místě :-)

-------------------------------------------------
Be clever, use GOOOOGLE :-)

Obrázek uživatele Tompetr

Zdravím,

chystám se rozšířit své PC o nový disk a rád bych věděl jak postupovat při instalaci XP v případě že v PC budou dva disky. Jeden současný na který bych chtěl nainstalovat XP a druhý nový, který nejprve použiju pro zálohu dat ze stávajícího disku a následně bude sloužit výhradně pro data. Starý disk mám rozdělený do dvou logických disků - jak toto odstraním? Možná je to výše popsáno a jen jsem to nepochopil, přesto díky za každou i malou radu.

Petr T.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Otázku prosím příště položte v naší poradně: http://www.pcporadenstvi.cz/forum/
Jinak v návodu toto je také řečeno. Logické disky je jen práce s oddíly. V instalačním kroku se s tím setkáte ...

Obrázek uživatele Jakub
[354] Dotaz

Dobrý den,rád bych se také připojil k díkům za návod,jelikož lepší jsem na internetu skutečně nenalezl.Jen bych se chtěl zeptat na větu
,,Zmáčkněme tedy klávesu C. (v případě, že disk rozdělený je, je dobré oddíl s Windows odstranit {D,ENTER,L} a znovu vytvořit)."
Nejsem si jistý jestli jsem ji pochopil zcela dobře,mám (měl bych) tedy v případě že mám disk rozdělený na oddíl C a oddíl D,přičemž Windows jsou na C,odstranit oddíl C,a pak z oddílu D přidělit místo pro nový oddíl C ?
Děkuji za odpověd a ještě jednou děkuji za návod,který mi velice pomohl.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Děkujeme moc za kladný komentář. Moc pro nás znamenají.
Ano vše, co píšete, je správné. Můžete oddíl buďto jen naformátovat a začít novou instalaci, nebo jej smazat, naformátovat pro systém souborů NTFS, a začít novou instalaci. Oba postupy jsou totožné ...

Obrázek uživatele eLPii

vdaka za super navod avsak mal by som jednu otazku - chcem opravit svoj system ktory sa nechce spustit ale ked spustim instalaciu z CD WINDOWS tak mi nevedno preco preskoci tu uvodnu obrazovku "vita vas instalacni program" (prva modra obrazovka ukazana v tomto clanku) a skoci hned na vyber oddielu na ktory chcem win nainstalovat
vdaka za pomoc, uz som zufaly... nechcem system preinstalovat a prist tak o svoje data...

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Na poradně bylo toto téma několikrát již řešeno - viz toto vlákno: http://www.pcporadenstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=1902#10704

Obrázek uživatele Ondra

Taky se pripojuju k pochvale na navod, jen bych byl priste trochu duraznejsi pri nekterych "povelech", hlavne tech o ovladacich (tj.: "URCITE si poznamenejte, jakou mate zvukovku a sitovou kartu"). Vcera jsem si preinstaloval XP (zalohoval data, zformatoval disk a nainstaloval znovu cela XP). Zapomnel jsem si ale poznamenat informace o sitovce a zvukovce a ted nevim, ktere ovladace jsou potreba. Jak zjistim jejich typ? Podle typu desky (doufam, ze jsou integrovane ...)? Mam otevrit case a najdu to na nich napsane?
Diky za odpoved, Ondra

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Ano, určitě to je také dobrý nápad. Každý komponent je popsán. U integrovaného to však bude problém. Myslím si, že ty mají na sobě vyryté jen výrobní číslo.

Průvodce přidáním nového hardware by vám však ale také měl "vyhodnotit" na obrazovku název rozpoznaného komponentu. Pokud vám název vyhodí, stačí si jej poznamenat a poté stáhnout patřičné ovladače z internetu.

Pokud také máte instalační cd k základní desce vašeho počítače, podívejte se určitě na něj. Bývají na něm, pokud se jedná o integrované komponenty, všechny ovladače přiložené.

Obrázek uživatele Hallda

Dobry den dekuju navod je dobry, ale chtel bych poprosit o navod nastaveni zakladni desky v biosu. Jo ale vy budete chtit asi nazev zakladni desk. ,ze jo, tak to bych potreboval zjistit ,kde ten nazev sezenu. Predem moc dekuji.

Obrázek uživatele Janis

Díky díky, konečně jsem někde našla "normální" návod, jak si nainstalovat Windows...Už dlouho jsem se k tomu odhodlávala, ale furt jsem měla strach, že něco podělám a komp celkem kvůli škole potřebuju... Pokaždé jsem se setkala s názory typu: "to je jednoduché, co řešíš..." nebo s názory rádoby chytrých lidí, co mají potřebu dokazovat si, jak jsou dobří, tím, že uráží ostatní uživatele, jak jsou neschopní... Já sama jsem zjistila, že je to fakt easy (nebo aspoň teď jsem s tou instalací neměla nejmenší problém) akorát prostě když člověk neví do čeho jde, tak má strach... Takže dík za ten návod, aspoň jsem dopředu věděla , jak to všechno bude vypadat....:-D

Obrázek uživatele TheALuminium

A my také děkujeme za pochvalu ;-)

Obrázek uživatele Jiří Moos

Bohužel toto je na internetu stále se opakující trend - když někdo něčemu nerozumí tak se mu vysmějí. Instalace je opravdu velmi jednoduchá, ale když jsem to dělal poprvé, tak jsem měl taky dost nahnáno. Naštěstí jsem to zkoušel na virtuálním počítači, takže nehrozila možnost škody. Proto chápu všechny, kteří s tím mají problémy a bojí se do toho. Možná bych přeinstalci Win označil jako takový mezník mezi začátečníkem a pokročilejším uživatelem.

Obrázek uživatele Mates 123456789

Je to nejlepší popis reinstalace Windows,jakej jsem kdy viděl.Fakt supr,dal bych vám 1000%,lepší to být nemůže.

Obrázek uživatele super

tahle stranka je asi nejlepsi na ktere sem byl...... vse podrobne popsane

Obrázek uživatele TheALuminium
[676] Děkujeme

Opravdu si ceníme takovéto chvály. Toto nás popohání k tomu, abychom toho psali více a lépe =) ještě jednou Díky.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Velice vám děkuji za tento článek rozhodně jste mi ulehčili mojí seminární práci, ve které se toto téma také objevilo nevím jak bych to bez vaší pomoci dokázal já antitalent na PC, opravdu ještě jednou děkuji. Chci se ještě zeptat v případě potíží se na vás mohu také obrátit s radou?
S pozdravem: Lukáš

Obrázek uživatele Jiří Moos

V případě jakýchkoli problémů, či jen snad ze zvědavosti nad touto problematikou napište na poradnu a budeme se snažit poradit. ;-)

Obrázek uživatele pocitacjesuper

Já sice umím nainstalovat XPčka ale kdybych byl amater tak bych vám dal 1*

Obrázek uživatele chudák člověk

můsím poděkovat za super návod ale jen co mám udělat pokud nemám ted hromadný key

Obrázek uživatele Sike

Dobrý den,

Nedávnno jsem formátoval disk a instaloval na něj windows jenže ale dnes jsem dospěl k názoru že tohle musím udělat znova.Windows mám takzavirovaný že pomůže jen formát a následná instalace.Ale když chci spusit při startu počítače to bootovací CD ze kterého jsem i před nedávnem instaloval ten windows a vše naběhlo v pohodě tak ted to nejde.Při načítání toho CD jse objeví něco 1,44 MB a pak už to jen jede jak v říkazovém řádku (nějaké čísla atd.).Po chvilce se to zastaví a napíše se tam něco jako A:/.To je vše co mi to udělá přitom nastavení bootování v BIOSU sem kontroloval mnohokrát ale pořád nic :( Předem díky za pomoc.

Obrázek uživatele AndyS

Dobrý večer, instaluji systém windows xp podle vašeho návodu, ale po stisknutí klávesy enter. viz obrázek 1. se mi objeví také modrá obrazovka ale píše mi to že: V počítači nebyly nalezeny žádné pevné disky. Ujistěte se že jsou pevné disky připojeny k napájení a správně zapojeny v počítači a že konfigurace hardwaru týkající se disků je správná. Může být vhodné spustit diagnostický nebo instalační program dodávaný výrobcem počítače. v instalaci nelze pokračovat. Ukončíte ji stisknutím klávesy F3. Prosím poradtě co stím.

Obrázek uživatele randon
[1203] Dotaz

Dobrý den, postupoval jsem stejně jako vy v návodu jak instalovat WinXP a stal se mi stejný problém s hláškou: V počítači nebyly nalezeny žádné pevné disky. Ujistěte se že jsou pevné disky připojeny k napájení a správně zapojeny v počítači a že konfigurace hardwaru týkající se disků je správná. Může být vhodné spustit diagnostický nebo instalační program dodávaný výrobcem počítače. v instalaci nelze pokračovat. Ukončíte ji stisknutím klávesy F3.
Rád bych se zeptal zda se s tím dá něco dělat, a pokud ano co. budu velmi rád pokud mi odpovíte.
e-mail: randon.007@seznam.cz

Obrázek uživatele Lama

PLLS poradil by mi nekdo jak nainstlovat windows do PC jsem začátečník a ničemu nechápu navíc se nemužu prihlásit jako administrator a jsem na učte hosta fakt nwm co mam delat predem dík za radu...

Obrázek uživatele kodl
[1024] Dotaz

Ahoj potřebuji poradit - Při instalaci win xp proběhne první část - instalace ovladačů atd. do prvního restartu bez problémů, po restartu opět naběhne instalace od začátku. Když vyjmu CD tak se objeví hláška - Reboot and select proper Boot device or imsert Boot media in selected Boot device and press a key
Díky za radu

Obrázek uživatele MMaarrssiiMM++

Dobry vecer,
mam v pocitaci Windows XP a fungoval mi dobre zhruba 2 roky,
jenze z niceho nic mi prestaly najizdet disky dvd a cd-room,po prenastaveni
mi fungovaly jen dvd ale pozdeji zas ani ty ne,kontroly mi vzdy ukazaly zeje vse v poradku,
proto jsem vymazal Windows a nainstaloval ho znovu,s nadeji ze bude vse fungovat,jenze se naskytl problem
original cd s ovladacimy panely mi nenajizdi ani cd s antivirusem avast,jinak mi v pc fungujou starsi 3d pc hry s dobrou grafikou ty mi bez problemu najedou disky dvd a hudebni taky,ale jakmile dam do mechaniky nove cd hry nebo cd s ovladacimi panely,tak mi to nenacte jen sviti mechanika a pak zhasne,kdyz to chci otevrit rucne tak mito ukaze prazdne,nevite co byto mohlo byt moc dekuji

Obrázek uživatele JA

Dobrý den,

mám úplně stejný problém. Win XP mi přestalo načítat mechaniky a to i virtuální. Aktualizace ovladače nepomohla. Nevíte, kde by mohl být problém? Předem děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele tomas
[1114] dotaz

zdravim, kamarad ma starsi pc, koupil si novy disk WD 320 GB, chce na nej dat win xp sp 2, nicmene pri spusteni se pocitac automaticky opta zdali pustit boot z cd, dam ano, v tom okamziku pc napise ze zjistuje konfiguraci hw, prepne na cernou obrazovku a nic vic.

muze nekdo kdo se s timto setkal poradit jak nainstalovat ty win na novy disk???

T.

Obrázek uživatele NN

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na instalaci nového OS do PC. Je možné nainstalovat do nového PC 2 OS - Win XP a Visty?
(se starými XP jsem byl spokojený a chtěl bych je nechat vedle Visty). Při instalaci XP do nového PC se mi nepovedlo
nainstalit z CD a zatím nic nefunguje jak má. Kamarád mi poradil, že mám použít Live CD. Prosím poradte, jak dál.
Dík
V.

Obrázek uživatele Jiří Moos
[1205] RE: dotazy

PC problémy se neřeší tady, ale na poradně, takhle pod článkem je to strašně nepřehledné. Proto prosím poslední dva uživatele ať si založí téma na poradně a vyřešíme to tam. Instalace dvou OS samozřejmě jde, a instalace na ext. HDD je riziková, některé harddisky ji ani nepodporují, pomůžeme také na poradně, děkuji za pochopení.

Obrázek uživatele Velmi dulezite

dobrý den, děkuji za krásný popis. Nicméně, když vybírám oddíl disku, na který chci systém nainstalovat, tak mi píše:

Zvolený oddíl není bohužel kompatibilní se systémem Windows XP, vyberte prosím oddíl, který je se systémem Windows XP kompatibilní.
podotýkám, že jsem se to pokoušel nainstalovat na nezformátovanou část disku a posléze, když jsem ji pomocí MS DOS konzole naformátoval, jsem zkusil nainstalovat znova, ale se stejným výsledkem.
Dodávám, že předtím mi pomocí "newindowsácké" aplikace rozdělili disk na 2 logické jednotky a na naformátovanou část zálohovali data.

Kde prosím Vás může být chyba? V mém recovery CD/DVD nebo je chyba v disku (S-ATA), i když jej načte nebo je problém s tím, že do něj prali data a udělali partition v jiném než Microsoft prostředí?

Předem Vám děkuji za odpověď a snažně Vás o odpověď prosím.

Martin

Obrázek uživatele (Kiwi)SpOOky

zdravím, osobně bych zkusil vzít disk do druhého PC a zkusil bych software PartitionMagic 8.0, asi pomůže oživit ho přímo v již zmíněném softu, dle mého je něco z fat tabulkou nebo je disk "připravený" na visty, nevím, zkuste ten soft jinak držím palce

Obrázek uživatele (Kiwi)SpOOky

wau, opravdu povedené provedení návodu "jak na to" když chci poprvé nainstalovat sám windows, opravdu dokonale vysvětleno, klobouk dolů za ztrávený čas při vysvětlení, tuto str určitě přidám do záložek a budu (pokud dovolíte) předávat všem co nevědí "jak na to", ještě jednou díky

Obrázek uživatele fly

No hurá..-..-.-. konečne som našiel niekoho kto vie normálne po lopate napísať o inštalácií XP a ešte aj pridá obrázky takže získavam o tom podrobnú predstavu....... THX : -)

Obrázek uživatele Duc
[1366] Dekuji

Dekuji vam za navod Xp. Me se to povedlo. Mam pocitac, ale mam viry a nevim jak se to instaluje windows xp. Ale uz mi to funguje vsechno. Díky!

Obrázek uživatele ondra
[1385] dotaz

Dobry den mam problem muj mladsi bratr smazal neco v souborech a ja ted nemohu spustit nic krome netu . nemohu ani preinstalovat sistem protoze me to nepusti do inst. programu pri spusteni prosim poradte. Dekuji

Obrázek uživatele PavlikXSS
[1402] dotaz

Dobrý den, v počítači mam Windows Vista a Linux Ubuntu, jak zapínam PC, tak si vždy vybíram co chci zapnout jesli Win. nebo Linux. Na prvním místě mam Windows, ale ja chodím v poslední době jenom do Linuxu, a tak jak zapínam PC tak někdy od něj odběhnu a automaticky se mi zapne Win. a ja zuřím, tak že musím restartovat PC a dat Linux. Tak že moje otázka zní jestli by nešel dát Linux na první místo a Windows na druhe místo.

Obrázek uživatele amadeus

Já sem si nastavil bios na boot z cd a nechce mi to bootovat z cd-rom
už sem vyzkoušel všechna možná nastavení a nic...
co asi dělám špatně?

Obrázek uživatele Vláďa...

Moc ďekuju tento článek mě fakt hodně pomohl.

Obrázek uživatele nevim co stim

co mam dělat stim ze kdyz vlozim cd windows xp tak se to zacne insstalovat vse ok ale pred tim nezz me naskoci okno kde se me to pta kamto chci instalovat tak pul hodiny je jen cerna obrazovka s kurzorem a pak to jde nainstalovat ale jen to nic vic a nepusti me to vubec do instalace toho windousu ktera uz vipada jakoby ten windows byl a nevim co stim uz jsem zkousel i jiny cd windows ale to stejny mno a nevim co stim.poradite ???

Obrázek uživatele TheALuminium

Pokud potřebujete s něčím poradit, běžte na poradnu. Komentář slouží pouze k diskutování o článku a ne o řešení problémů.

Obrázek uživatele DAvIDddddddd

základní deska asus P5VDX-MX jak smazat celej disk a znovu nainstalovat windows?

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

bios v "aglině" má tuším 99,9% populace :)

přečti si návod znovu a bdueš vědět, jak to provést :) případně přejdi do poradny a polož dotaz, zodpovíme ti jej :)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[1531] Problém

Mám jeden problém. Potřebovala bych si zálohovat data z notebooku, ale nemůžu to udělat běžným způsobem, protože po zapnutí notebooku mi vyskočí tabulka o tom, že systém vypne počítač za několik vteřin a já nemůžu nic dělat. Moje otázka tedy je, jestli je nějaký jiný způsob jak zálohovat data, abych mohla později přeinstalovat Windows. Předem děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

přejdi do poradny, budeme se ti tam věnovat :)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[1580] pomoc

potreboval bych poradit,vlozil jsem cd do pc a dal jsem instalace tam jsem vse vyplnil a nabehla instalace nesel smazat oddil c a tak jsem to ukoncil.Pozdeji jsem zjistil ze to mam delat tak jak je to tady v navodu.To uz ale nejde protoze se mi tam nainstalovalo neco co mi spousti instalaci pri kazdem restartu.Nevite nekdo jak to odinstalovat??

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

možná by to šlo vyřešit dokončením instalace jako "opravná" nabootováním z CD.. máš na disku důležitý data? jestli ne rovnou ho nafomátuj, jestli ano, daly by se zízkat zpět připojením disku do jiného počítače jako "druhý" a data si přenést..

Obrázek uživatele iržík
[1581] SATA disk

ahoj hele potrebuju poradit mam doma PC a chci preinstalovat windows dam tam CD nacteto potom dam enter a tam abych si vybral jakej oddil tak mi to napise ze nebyl nalezen zadnej pevny disk nevite co s tim?? ale mam linuxy a ty mi to nasly

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

možná v těch linuxech může být problém.. zkus disk hodit do jiného počítače jako druhý a naformátovat ho tam na NTFS..

Obrázek uživatele Náhodný Návštěvník

Dobry večer
Potřeboval bych poradit ohledně reinstalace PC.Manuál na těchto stránkách mi příjde pro mě více než dostačující, ale přesto bych potřeboval radu nebo tip.Při nové instalaci systému windows Xp se mi po restartu a načtení CD z mechaniky objeví modrá obrazovka s textem (Instalace systemu Windows ) a na tomto vše skončí nevidim žádný instalátor nic.ani se mi nezobrazuje ta spodní lišta kterou máte uvedenou na obrazku viz článek (Pro ty kdo žádný disk nevidí) funkce jako tlačítko F6 atd.. se mi nezobrazuje a ani to neráguje na stisknutí.Čekal jsem asi 25 minut a nic se nestalo.Nejspíše mám Starší verzi Základní desky:Model (MotherBoard K7 M848A).Našel jsem ještě nějakou disketu ale nevím jestli je určená pro instalaci ovladačů pro základní desku ještě jsem se zněčím podobný nesetkal a nevím v jakým okamžiku mám disketu vložit do jednotky a už vůbec nevím jestli je určená pro načtení instalátoru pro instalaci systemu windows xp, je tam napsaná na obalu poznámka:(záchranná disketa pro win 98)radši jsem ji nezkoušel protože nevim co to udělá.
Uvítam každou pomoc která se zde naskytne. Za kladné vyřízení děkuji.

Obrázek uživatele tom
[1718] nejde to

Zdarec, Když nastavim BIOS, aby bootoval z cd mechaniky a restartuji počítač, tak mi píše něco jako operating system not found, i přes to že mám v mechanice instalační cd. prosím poraďte. Pište na tomasek136@seznam.cz

Obrázek uživatele Nikd0

Při instalaci, hned po tom 1. okno z tohoto návodu, se mi napíše že pevné disky nebyli nalezeny a ukončím to F3. Tak jsem si sehnal ovladače, dokonce se mi je povedlo načíst, ale nepomáhá to. Co s tím?

Obrázek uživatele nikd0

Ještě jsem je zkusil přidat do instalačky pomocí nLite, ale pořád stejný problém.

Obrázek uživatele Smycma
[1724] Disk

Dobrý den.
V důsledku zásahu antivirového programu se mi zhroutil systém, chtěl jsem jej tedy jako mnohokrát předtím na mnoha počítačích přenistalovat, nabootoval jsem z instalačního CD, načetly se soubory ale pak mi to vyhodilo hlášku že nebyly nalezeny pevné disky, a nelze pokračovat, byl jsem nucen přes neúspěšné opakování sáhnout pro linux aybch uvedl svůj počítač vůbec do provozu a instalace Ubuntu proběhla bez sebemenších problémů, četl jsem váš návod(ne celý přiznám se) ale bylo tam cosi o o disketách, já mám ale 1.5 roku starý notebook tak do něj asi disketu nedostanu.
Doufám že nebudu nucen kupovat si nový disk ale to mi přijde jako hloupost když všechno krom windows funguje.
Můžete mi nějak poradit??

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Dobrý den, musím říct, že mi na vás dal odkaz jeden mladík, co mi chtěl pomoci při problému s počítačem - synovi nešel zapnout - respektive zapnout ano, ale nechtěli se rozjet Windows. Pořád mu to psalo, že to může spustit v nouzovém režimu...... ale to vůbec nešlo (ani v jiném režimu). Tak mi poradil tyto stránky, podle kterých jsem přeinstalovala Windows a počítač se mu zase spustil. Což je super a mě to ušetřilo nejen penízky za servis a synovi slzy v očích, které měl když si chtěl zahrát hry a ono to nešlo. Jste fakt super a opravdu jste to tu popsali pro takový lidi jako jsem třeba já - žena na MD a o počítačích nic nevím. Ale díky vám jsem to opravdu zvládla i já. takže musím hlásat - DÍKY, DÍKY, DÍKY, VÁM VŠEM TADY, KDO TO TVOŘÍTE.

Obrázek uživatele Jarda23

Zdravím vás,

Nastal mi problém, na nooteboku jsem chtěl reinstalovat XPéčka, šoupnu tam CD restartuju PC a spustí se mi Instalační program systému win XP , po chvilce přípravi instalace mi vyskočí modré okno s nápisem Byly zjištěny potíže a systém windows byl ukončen, aby nedošlo k poškození počítače. Pak tam jsou další a další hlášky jako např. zkontrolujte zda máte k dispozici dostatek místa na disku a nebo abych se obrátil na dodavatele hardwaru. Pak tam ještě je něco o mezipaměti a stínování atd....

a úplně dole je

Technické informace:

*** STOP: 0x0000007E (0xC0000005, 0xF85480BF, 0xF8994208, 0xF8993F08)

*** pci.sys - Address F85480BF base at F8541000, dateStamp 3b7d855c

vůbec si stím nevím rady vždycky mi to šlo úplně bez problémů kdyby jste někdo věděl co stím tak prosím HELP - děkuji

Obrázek uživatele TheALuminium

Opakuji se po několikáté a píšu to pro všechny co se na něco ptají. Pokud máte nějaké problémy, tak ho napište do poradny. V komentářích problémy neřešíme.

Obrázek uživatele USB

Vyčerpávající návod. Objeví se i na instalaci Windows 7?

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

zda se objeví, nevím, avšak ten je již velmi primitivní.. vidíš, mohl jsem to zdokumentovat, když jsem je instaloval sobě.. škoda..

Obrázek uživatele dan Vondrák

Ahojte mám takovy dilema.....Mám naistalovaný Windows Vista 32 bit a chci si nainstalovat Win XP.....takže otázka jasná.....nechat Visty a XP dohromady na jednom disku nebo odstranit Visty?Po případě jak se odstraňují Visty ja to nikyd nedělal....napadlo mě ze bych jednoduše vymazal Program files a celé C:..(soubory když stratím tak mi to nevadí)se složkou windows co myslíte?

Obrázek uživatele TheALuminium

Takhle to samozřejmě nefunguje ;-) ... je potřeba celý diskový oddíl smazat, abyste se zbavil operačního systému. Pokud chcete mít XP i Visty, tak doporučuji začít znovu. Nainstalovat nejdříve XP a pak Visty, protože jinak budete mít velký problém vytvořit Dual Boot.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Prosím o radu jak nainstalovat do xp češtinu.Systém jsem znovu instaloval a tedˇse mnou komunikuje anglicky.Při instalaci jsem vždy zadal češtinu.Děkuji za radu.Nashledanou.

Obrázek uživatele Filip Jurak

Mam originalni windowsi xp a chci je reinstalovat kvuli nakym virum.
chci se zeptat jak se potom po instalaci registruje uz jednou registrovany system ?

Obrázek uživatele franta21211
[1903] bios

bobrý den mám problém s nastavením v biosu ,pro přeinstalaci pc.nevím jak mám nastavit bios aby semi rozjelo cd orginál.
udělásemi restart ,černá obrazovky zmáčknout libovolnou klávesu to je v pořádku, ale když zmáčknu libovolnou klávesu tak se nic nestane .a cd se pořád točí. ani se neukáže smlouva nic,skoušel sjem to na jiném pc tam to šlo prosom o radu kde je chyba dvd vypalovačky je 2 roky.základní deska je (P4I656-PRESCOTT800 ASSUS)
PROSÍM O RADU DĚKUJI hárhisk je zapojený

Obrázek uživatele TheALuminium

Dobrý den,
zde problémy neřešíme, ale na poradně. Jinak tento problém vypadá na vadnou mechaniku, pokud jste zkoušel to samé CD na jiném PC.

Obrázek uživatele Hradecky2
[1978] dotaz

dobry den mam takovy problem preinstaloval jsem si windows xp sp2 a pri dokonceni instalace vse probehlo v poradku pak jsem se chtel prihlasit do windows a vubec se mi neobjevili ikony ani panel startu proste vubec nic naskocilo mi ze musim zaregistrovat produkt u microsoftu a kdyz dám že chci zaregistrovat nic se neobjeví jen pozadi co mam dělat???diky za odpověd popř napište na Hradecky2@seznam.cz
Děkuji

Obrázek uživatele K.Lane

Ahoj článek je super, ale já jsem nejspíše uživatel se sata diskem, ale žádnou disketu nemám, ani nemám disketovou jednotku, protože mám notebook, co s tím?

Obrázek uživatele TheALuminium

S tím si zajděte na naší poradnu, protože jak už zde bylo několikrát řečeno, tak mi zde s problémy nepomáháme ;-)

Obrázek uživatele Stistko

dobrý den potřeboval bych poradyit s instalací xp do toho notebooku jsou vněm nedoistalovane 2000covky a nejdou doistalovat .potřeboval bych poradit s Biosem

Obrázek uživatele Skielnet

Ahoj,prosím pomoze mi někdo.Mám SATA HDD a instaluju to tedy i s ovladači na disketě,ale i když to instaluju bez ní,tak nemám problém,že by se mi nezobrazoval HDD.Mám problém takový,že dokončím instalaci první části a když se to restartuje,tak se nezobrazí to logo Windows a nenaběhne mi poslední část instalace Windows XP,ale znovu se napíše ,,Instalační program zjišťuje hardwarovou konfiguraci počítače..." a začne se mi znovu instalovat první část.Když vydělám CD z mechaniky,tak se PC pořád restartuje,jakoby na HDD nic nebylo.Ještě jsem to zkoušel tak,že jsem dal bootování pouze na HDD,nebo jsem to zkoušel tak,že jsem po tom restartu nechal všechno jak má a nic jsem nemačkal,jenomže zase mám problém s tím,že se mi rovnou začne načítat ,,Instalační program zjišťuje....." a nenaběhne ,,Libovolnou klávesou spustíte systém z disku CD...".Prostě jednoduše rečeno,nechce mi naběhnout druhá část instalace Windows XP.Prosím moc,poraďte mi někdo,čím to může být :.( .

Obrázek uživatele Gaby

Ahoj, potřebovala bych poradit, instalovala jsem si win xp a vše bylo ok, do tý doby, než se mi to zavirovalo a musela jsem instalovat znovu. Tak jsem instalovala podruhý, jenže se to nějak nepodařilo, ovladače k internetu vůbec nefungovaly, tak jsem se rozhodla to nainstalovat znovu, jenže kompl mi už vůbec to instalační cd nebere. Nevím, čím to může být a co s tím... Kompl ještě nemám celý doinstalovaný, pže nemám nainstalovaný ten net, abych to mohla vše doinstalovat, že by to bylo tím? Nebo je v tom něco jiné? Nesetkali jste se s tím? Díky

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

napiš prosím problém do poradny www.pcporadenstvi.cz/forum do sekce Operační systém Windows, budeme se ti tam věnovat..

Obrázek uživatele Patrik Studený
[2277] 2x windows

Dobrý den, ¨
na PC mám, ač nechtěně, 2x stejný operační systém. ten druhý se objevi po reinstalaci prvního a při každém zapnutí počítače musím vybrat jaký zpustit. Potřebuju radu jak se nepoužívaného windowsu zbavit. Předem děkuju. Odpovídat můžete i na mail patrik.studeny@seznam.cz.

Obrázek uživatele Jiří Moos

Všechny problémy prosím směřujte do naší poradny! - www.pcporadce.cz

Děkujeme

Obrázek uživatele Daniel Novobílský

Dobrý den,
Vím že to co teď napíšu nemá nic společného s tímhle článkem ale nikde jinde se takhle nemůžu zeptat..

" Mám Windows XP a už mě to omrzelo tak mě napadlo přeinstalovat ho na Mac OS x Snow leopard.. Už mám instalační CD a potřebuju jenom se zeptat jak přeformátovat disk aby mi to šlo..?
Má s tím někdo zkušenosti..?
Děkuji.. :))

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Mac OS nikam jinam než na MAC nenainstaluješ, je chráněn.. pokud bys chtěl musela by to být nelegální licence a to my tu nepodporujeme :)) a navíc, pokud máš legální SnowLeopard, je divný, že nemáš MACbook :))

Obrázek uživatele MiTTaL

Zdravim Jel jsem podle tady toho navodu a nainstaloval jsem to dobre akorat mam mensi problem misto cestiny tam mam anglictinu.

Nevite jak to mam predelat na cestinu? Dekuju za odpoved.windows xp z roku 2006 mam 3cd original.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Dobrý den,

ze stránek MS lze získat tzv. lokalizační balíčky, které se do systému doinstalují jako aktualizace. Vaše instalace je tedy zřejmě anglický Windows, když nelze mezi jazyky nikterak přepínat. Instalační proces proběhl v češtině, nebo prostředí bylo také anglické?

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[2785] Dotaz

Dobrý den,
po nainstalování Avastu z internetu jsem nemohla spustit internet explorer. Restartovala jsem počítač. Po restartování PC už nenaskočí, jediné cco se objeví je úvodní stránka windows a pak to spadne a spoští se to stále znova. Myslím si, že mám zavirovaný počítač. Můžete mi poradit?

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[2794] dotaz

A když jsem u zadávání kódu produkt key a ztratil jsem jej, jak mám zrušit instalaci?

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Prosím o radu, mám problém při reinstalu počítače. Není to takovej BIOS co je ukázanej tady a když dám bootovat cd-rom, tak je tam disabled nebo ta mechanika. Dám mechaniku, nic se neděje tak dám save a exit,počítač se zresetuje a cd-rom se nezabootuje. Opravdu nevím co s tím, prosím moc o pomoc , děkuji.

Obrázek uživatele camillo28

chcel by som poradit mam dva oddily pri instalaci w xp ale nedaju sa ani vymazat ani do nich nainstalovat a nemozem dokoncit instalaciu

Obrázek uživatele ManiacJack

Tisíceré díky za dobrý návod který, v případě zaváhání, využije skoro každý! K té záloze dat doporučuju pořídit externí harddisk, taková věcička se rozhodně neztratí:) Mě už zachránil život několikrát! Je to taková datová Noemova archa.. A velice usnadní i přenos dat mezi počítači a vůbec...

Obrázek uživatele Mirka

Dobrý den, nejde mi přehrávat youtube.com, vždy mi spadne počítač a naběhne znovu. nevím co mám dělat. Děkuji

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Dobrý den chci se zeptat když začnu instalovat Win XP tak celá instalace proběhne v pořádku ale když ho dám restartovat tak mi to napíše ( nelze načíst operační systém ) neví te kde mi mohla být chyby. Jeste jednu otázku bych měl jestli mám dát naformátovat disk nebo ho odstranit a udělat nový když přecházím z WIN 7 na Win XP ? Předem díky za odpověd

Obrázek uživatele Bloodysummer

Dejme tomu, ze o pocitaich neco malo vim, ale potzreboval jsem si pred reinstalaci OS overit, jestli jsem udelal opravdu vse. Durazne doporucuji si take sepsat seznam vsech nainstalovanych programu.
?¨>HOSI DEKUJEM< xD

Obrázek uživatele Erutan

Ahoj, zdravím autora tohoto článku, moc mu děkuji a lámu se před ním v pase jako japonský úředník před svým šéfem, nejsem sice úplný počítačový antitalent, ale přeci mám mezery ve vzdělání. Ještě jednou moc děkuji.

Obrázek uživatele martiin

Dobrý den,
Už dříve jsem si přeinstalovával PC a bez problémů ale teď mi to nejde. zformatuji HDD - rozdelim- na mensi instaluji XP a hned na zacatku mi to vyhodi chybu ( cas systemoveho souboru mimo synchronizaci,kod chyby 800b0101) atd ze prej mam v biosu spatne nastaven cas a nebo datum. ale mam ho dobre. co stim mam delat? prosim o radu dekuji.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Ahojky všem potřeboval bych poradit......instalační program mi hlásí - Soubor/i 386/ntkrnlmp.exe nelze načíst...kod chyby je 7

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[7603] Návod

ahoj musim uznat že ten návod je jeden z mála podrobných , správnych a dobre napísanyých.. ako vidim vyznas sa potreoval by som poradit.. co sa deje pri jednotlivych krokoch instalacie (Myslimpo nabootovani z disku) dalo by sa to zistit instalacou spustenou cez CMD ? :) potrebujem to do práce a neviem to nikde nájst...

Obrázek uživatele kop666

dobrý den.potřebuji poradit.když budu zálohovat fotky na jeden disk ( F ) a systém instalovat na druhý ( C ) tak po připojení disku s fotkama půjde načíst obsah?nerad bych tolik smažil na dvd,bylo by toho opravdu hodně.děkuji předem za pomoc

Obrázek uživatele Mik K

Dobry den mam problem s nactenim HDD po opravne instalaci Win XP pro. Spadli mi win a neslo mi zadnym zpusobem je nastartovat tak jsem byl donucen pouzit opravnou instalaci. Odpojil jsem tedy dva Terove HDD co mam na data a zalohu aby se mi neco neztratilo a na systemovem HDD jsem opravil win. Po opetovnem zapojeni HDD jsem zjistil ze se do HDD ani nedostanu a ze maji jine oznaceni a zmizel jim nazev. Ve sprave disku jsem objevil ze maji 128Mb misto 1Tb. uz jsem to jednou musel udelat melo by to mit neco spolecneho s oddilem hdd ale uz nevim jak dal stravil jsem nad tim celou noc. Pri susteni nebo snaze se dostat do hdd mi pise win ze jednotka neni naformatovana a jestli ji chci naformatovat... uz jsem vazne v koncich pomozte prosim.

Obrázek uživatele Michelle

Přeinstalovávala jsem bratrovi na PC windows, postupovala jsem přesně podle rad a při restartu se mi windows začal instalovat od znova... Co s tím?

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

zdravim.. mam problem. mam jiz nainstalovany windows xp.. ale kdyz se mi doinstalovali, tak to najelo po "Zmáčknutím libovolné klávesy spustíte instalaci..." a potom se to restartovalo.. a znovu a znovu.. nevite co stym?

Díky

Obrázek uživatele stopkar
[7871] Win 98

Dobrý den,
asi jsem lama,ale nevím si rady s jednou věcí.Potřeboval jsem přeinstalovat na starším počítači Win 98.Což se mi asi povedlo,jenže po naběhnutí programu jsem měl na monitoru jen prázdnou tapetu na níž mám jen koš a nedaří se mi za žádnou cenu připojit k internetu.Internet mám ADSL od O2.Děkuji za každou radu

Obrázek uživatele Pavlisová
[7939] DÍKY

Jste jedničky a já taky, jako totální počítačový analfabet jsem dokázala úplně prázdný NTB nacpat XPéčkem, moc díky

Obrázek uživatele Hanz.77

Dobrý den. Jelikož jsem v stavění PC a instalací Windows donedávna úplný amatér tak se mi ted dostalo do ruky pár starých použitých PC a doma si na nich zkouším jestli něco dokáži postavit a jestli to bude fungovat. A jak tak koukám poslední příspěvek je z roku 2009. Takže ted se píše rok 2013 a já už pracuji ve win7 ,ale i přesto za tento návod velice děkuji. Hoši i po 4 letech to funguje pořád stejně a já konečně postavil svoje první PC! Hurá!
Hoši děkuji!

Obrázek uživatele Rada

Prosim Vas,jak,kdyz mi nacita Windows z CD na instalaci,tak vzdy,pri prvnim kroku mi to napise,ze zadny oddil nemuze najit. Ikdyz tam mam pripojen harddisk rozdeleny na dva oddily,ale ono si to proste nenajde ani jeden oddil. :-/ Nevite,co s tim? Jak to mam nastavit ci neco udelat,aby to ty oddily naslo?