Mirror's Edge: hra na rozhraní lesku

mirror´s edgeVítejte u historicky první herní recenze na PCPoradenství.cz, vítejte v Mirror´s Edge (Rozhraní lesku). Závratné výše, dechberoucí skoky, ukrutně naštvaní strážci zákona, a mezitím vším jste jen vy v roli mladé běžkyně Faith. V roli člověka, který běží doslova o život.

<script type='text/javascript'></script>


Když jsem tuto hru hrál, opakoval jsem si stále dokola: "Běž a neotáčej se!"
Není divu! Nejedná se o hru, kdy ovládáte pohyby nesmrtelného hrdiny s arzenálem zbraní, že byste mohli vyhlásit válku celému světu. Ba naopak. Vžijete se do role dívky Faith, která nemá žádné zbraně, žádné výbušniny, ani neodpaluje baráky. Její jedinou zbraní je rychlost, pohyb a vlastní končetiny.

Ano, zní to zajímavě; netradiční námět, netradiční zpracování, tradiční vývojář - EA Games. Už tato kombinace stačí k zažehnutí plamínku zvědavosti u leckterého hráče PC her. A co potom úchvatné pohyby naší hrdinky, coby špičkové "parkouristky".

Příběh je vcelku jasný; plnit úkoly z dosavadního života, zápletka, která vám změní život, rozuzlení a konec. Jasné, ale rozhodně ne nudné. Námět sám o sobě čerpá z představy, že za několik let bude vláda chtít řídit vše - korespondencí počínaje, pohybem peněz konče. To se samozřejmě málokomu líbí, aspoň ne těm, kteří potřebují soukromí. A od toho jste tady vy, běžec. Běháte po střechách živoucího města postaveného do uhlazeného stylu, kde se vše jen bělobou leskne a září, a roznášíte balíčky (takový běhající chat ;)), kdy vás nesmí nikdo chytit a samozřejmě ani zabít. A protože jste opravdu "klasa", hrozí vám největší nebezpečí, protože běžci jsou tím, co ohrožuje bezchybný totalitní systém, a VY ho ohrožujete dvojnásob!

mirrors edge    mirrors edge    
mirrors edge

Když jsem si k Mirror´s Edge poprvé sedl, zachvátila mě panika - pohled z první osoby. Ten, musím se přiznat, nemám moc rád. Nevidím nic okolo postavy, před monitorem mi poletují ruce, a když spadne postava, ztrácím přehled. Ovšem tady ne. Vše, čeho jsem se obával, se v herním systému nenachází, naopak je tam mnoho toho, v co jsem ani nemohl doufat. Když se díváte na svět očima Faith a utíkáte po střeše a rozhodujete se kam běžet, kudy uniknout, když kolem vás poletuje helikoptéra, kulky z kulometu tříštící naleštěná okna budovy okolo vás, když se dostanete na okraj střechy a skočíte… Tak v tu chvíli vás zaplaví adrenalin, každý smysl je napnutý a reflexy v pohotovosti. Tahle hra vás jednoduše pohltí. Strávíte u ní mnoho času, užijete si opravdový herní zážitek, a mnohem, mnohem víc.

Když jsem se výše zmínil o pohybech Faith, uvědomuji si teď, že jsem je dost nevychválil. Je to opravdu krása; sladěné pohyby, žádné nepřirozené úkroky, úskoky a "vnucené" chytání se předmětů. Vše je ladné a elegantní.

Nyní se ale na okamžik vrátím k příběhu. Jako malá přišla Faith o rodiče a zůstala jí jen sestra. Když sestry vyrostly, obě se vydaly po jiné cestě. Jedna po cestě zákona, druhá po střechách domů. Faith ovšem jednou svou sestru opět potká. Nalezne ji v kanceláři muže, jenž kandidoval na starostu a o kterým si mnoho běžců myslelo, že to je ten pravý. Ten pravý na změny. Bohužel onen muž, jistý pan Pope, je mrtvý a Faithina sestra vám převypráví, co se stalo. Pope jí zavolal kvůli něčemu důležitému, aby se věci hnuly, ale pak byla omráčena, a když se probudila, muž byl zastřelen její pistolí. Během pár okamžiků se budova hemží policisty a váš závod o život opět pokračuje. Teď už nenesete jen své břímě, ale i sestřino. Musíte najít důkazy, které dokazují její nevinu, osvobodit ji. A do toho se připlete ještě specialista cvičený na zabíjení běžců… Musíte opět utíkat, přeskakovat lešení, vrhat se ze střechy na střechu. Jednoduše, vychutnávat si hru.

mirrors edge    mirrors edge    
mirrors edge

A teď něco o té technické stránce hry. Sestava, na níž jsem hru testoval, plně vyhovovala optimálním požadavkům, ale přesto jsem měl velké problémy s vychvalovaným nVidiáckým PhysX. Je to technologie napodobující fyzikální jevy, jak už název napovídá. Převážně by se to mělo poznat u efektů skel a rozbíjených zdí atp. Já to poznal, ale bohužel nemile. Když jsem měl PhysX puštěné, stávalo se mi, že když se ve velké blízkosti mého zorného pole roztříštilo sklo (prostřelené kulkou), hra se sekla a pár minut se nic nedělo. Dost jsem se s tím natrápil. Říkal jsem si: "Přece nebudu hrát takovouto hru bez jejího hlavního lákadla pro "nekonzolaře"." Nakonec po dlouhé řadě reinstalací, updatů ovladačů atp., jsem to musel zdát. Vypnul jsem tedy PhysX. A světe div se, já osobně rozdíl nepoznal. Žádné výrazné změny jsem nezaregistroval, ba naopak, efekt rozbíjení se mi zdál dokonce i hezčí a byla to i pastva pro oči.

Nicméně PhysX není jediná nepříjemnost, která mě potkala. Další nemilost je hledání balíčků. Říkal jsem si, že to pro mě bude problém s tímto dohrát, že nikdy nenajdu ani jeden balíček. Tak jsem je nehledal, a kupodivu mě to nijak neomezovalo. Do této chvíle přesně nechápu, proč tam tedy jsou. Bonusy se po dohrání hry otevřely všechny a příběh (snad :)) byl také celý.

Ale když se na to podívám ze všech stran, stále mě tyto dvě chybičky neodradí od toho, abych si tuto hru v budoucnu zahrál znovu. Je to hra, ke které se určitě rád vrátím, už díky možnosti volného běhu, běhu na čas, nebo běhu v multiplayeru, který skrývá nečekaně mnoho zábavy. Kolem a kolem je to hra plná inovací, nových herních mezníků, a je to hra, kterou doporučuji si zahrát.


Testováno na sestavě:
CPU: QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)
MB: Asus P5N32-E SLI PLUS - nForce680i, 775/1333Mhz, FW/2GL
GPU: NVIDIA GeForce 9800 GTX
RAM: Corsair 2x2GB DDR2

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Přiznám se, že mě mile překvapilo, že se zde také objevily recenze her, jelikož i to neodmyslitelně patří k počítačům.. Mirror's Edge jsem taky hrál, a opravdu se mi zalíbilo, co se grafické stránky týče, prekvapilo mě pouze, že v lseku oken nebyla vydět postava Faith, ale pouze okolí za ní, i když ve videích tam odlesk byl (a to jsem hrál na nejvyšší detajly). Až na toto, je grafika úžasná, i když na mě je až moc přesvícená, tento SM3 efekt se mi nelíbí a nepřipadá mi realistický..
Zkoušel jsem také malý experiment s PhysX a to i pez HW podpory PhysX v mém počítači, a občas se mi zdálo, že i fungoval, i když mi hra zamrzala pomalu i při oteírání dveří:D Nemám ale moc času, takže jsem udělal jen začátek hry. Nemohu zatím opsoudit, jak to je s vypnutým PhysX, ale se zapnutým jsem viděl dokonce roztrhanou látku a takové ty speciality, kterí dělá právě onen PhysX.. Co do hratelnosti je hra skvělá, a dle mě je i poměrně složitá, alespoň mě trvalo dlouho, než jsem se naučil používat kombinaci mezerník-Q-mezerník, aniž bych skončil na zádech :D Přiznám se, že nejsem nijak výborný PC hráč, většinou si hry jen vychutnávám a je mi jedno, kolikrát spadnu, nabourám, nebo s kolika healthy level dokončím.. Původně jsem ale očekával, že v Mirror's Edge bude pouze bílá, černá a červená barva, ale prvních pár levelů mě docela vyvedlo z omylu.. Zatím jsem ale nepochopil význam té které barvi, kromě červené..
Občas jsem se při hraní i docela zapotil, občas jsem se vztekal, že už tudy jdu poněkolikáté a pořád nevím kudy ven, nebo že furt skáču na tu trubku a Faith se ne a ne chytit, ale jinak to byla celkem zábava. Oni se příšerně namáhali, furt do Faith stříleli, ale jak jim odskočila na vedlejší barák, byli bezmocní.. Docela se mi líbí klidná atmosféra hry, je to perfektně vidět na úvodním videu, faith běží doslova jako o život, přesto není slyšet žádná příšerná hruba, pouze dobře propracované dýchání.. Nevím, jak je to ve vyšších levelech, ale ze začátku byla vehře hkrásně klidná atmosféra..
Myslím, že je to perfektní uklidňovačka navzdory dnešnímu schonu a stresu, a taky oproti běžným střílečkám, ale nedokázala mě vtýáhnout úplně do děje.. (teba při Mafii, nebo Max Payne 2 jsem si i poplakal, ale zde ne)
rozhodně ji ale doporučím minimálně vyzkoušet.. U nás ve škole se před vydáním objevily reklamní pohlednice na tuto hru, s faith běžící po prosklení stěně a já jsem klukům řikal "to ej hovadina" "to nikdo hrát nebude", a pak když vyšla, kamarád mi ji pujčil a já se "kravil" asi do pul čtvrtý ráno :D
A světe div se, dle specifikací výrobce neměl muj počítač šanci hru rozběhat, ale i přes to jsem ji rozhophyboval na Ahlon 2,4GHz, HD 4670 a 2x1GB ramkách s vcelku čistým FPS.. Docela odlišná sestava oproti té tvojí, Existusi :D (kolik ty jsi naměřil FPS?

BTW: recenzovat hry mě taky napadlo,měl jsem v lánu se Jomeho zeptat, ale zjevně jsi mě úpředběhl, tak se jen ptám, jestli budeš recenzovat i "starou klasiku", nebo jen nové herní tituly..

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Předem děkuji za komentář k článku a za doplňující informace a postřehy.

Co se týče poklidné atmosféry. Opravdu je to jen ze začátku. Nemohu říct, že bys pak hekticky pobíhal po střechách a všude by létaly kulky z kulometů, to rozhodně ne. Ale pohodovou atmosféru si představuji jinak. Je to přeci jen akční hra a jako takové se tam akční prvky nezapřou.
Co se týče FPS, při hře jsem se pohyboval okolo 70-95 FPS, s PhysX 60+-.

A k tvé poslední otázce: Nebudu recenzovat jen já, Dejva má také něco v plánu. A co se týče "klasiky"... Recenze je přeci o novinkách, nemyslíš? Ne, recenze starších her neplánujeme. Já osobně si přečtu recenzi o takovéto hře, než o recenzi 3-4 let staré hry. Cílem je zaujmout, informovat a pomoci lidem vytvořit si názor na hru, u které třeba váhali, jestli si jí mají zahrát, ať už z jakýchkoliv důvodů u nové hry, u níž ještě není takové veřejné podvědomí a lidé jí moc neznají.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Ano, chápu, že většinou se recenzují nové hry, ale jsou i hry, které byly prostě něčím úžasné, ale někteří je třeba nepostřehli, vebo se v té době třeba nevěnovali hraní her atd.. rozhodně by to stálo za zvážené ne? každpoádně, dá se to vyřešit třeba i blogem, takže se toho třeba ujmu i já :D
K Mirror's Edge se určitě brzy vrátím, možná o prázkách a pokusím se prokousat se hrou :D

Obrázek uživatele psychocowboy
[966] Pekny..

Pekna recenze, jenze mozna trochu pozde ne?
A abych pravdu rekl, tak na mem stroji to jede jak vino, vse na max, AA 16x, monitor 22" 1680x1050...

HW:
Intel C2D E8400 Penryn
2x2GB Kingston 800MHz Hyper X
MB Gigabyte EP45-UD3P
MSI 260GTX OC 896MB

a na tom OS Windows Vista Ultimate 32bit.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Proč myslíte, že pozdě?
Podle dostupných pramenů byla tato hra oficiálně uvolněna v prosinci pro konzole, a pro operační systém Windows od ledna tohoto roku. Autor článku hru nejprve dohrál, a pak napsal recenzi, což je myslím správný přístup. Jelikož se nejedná o "preview" či novinku, tak je myslím tato doba velice optimální a na místě.

Obrázek uživatele psychocowboy
[970] :)

Ja to nemyslel jako utok, pouze jsem konstatoval :). Vzdyt jsem napsal, ze je to pekna recenze. Ja osobne ME hrat teprve zacinam, ale z internetu a jinych zdroju vim o hre temer vse. Proto ta reakce, ze pozde...

Jinak postrehy ke hre vitam. ;)

P

Obrázek uživatele N1roess

Krasna recenze a jsem rad, ze je zrovna na moji nejoblibenejsi hru. A mam na tebe dotaz. jestli zajimas o ME tak zkusil si uz i nasi stranku ?? www.mirrorsedge.vokr.com

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Děkuji velice, pozitivní kritika vždy potěší.
Ano vokr znám, je to velice kvalitní portál, kde jsem se už mnohokrát dozvěděl hodně u různých hrách. Bohužel o stránce o ME (a tahkle profesionální) jsem nevěděl a jsem rád, že jsem se dozvěděl něco nového.

Obrázek uživatele N1roess
[1081] Děkujeme

Díky a taky že náš správce a designér se tomuto v budoucnu profesionálně věnovat bude. Přepošlu pochvalu :D