Jaké parametry by měl mít počítač pro běžné domácí užití?

Štítky:

Chcete sobě nebo někomu z rodiny pořídit nový počítač pro procházení internetu, vyřizování e-mailů či sledování videa? Máme pro vás seznam parametrů, které by měl takový počítač, zejména pokud kupujete zbrusu nový stroj, splňovat.

Vše podstatné v jednom balení

Ještě než přejdeme ke složitějším parametrům uvnitř počítače, věnujte pozornost tomu, co můžete spatřit na první pohled. Domácí notebook by měl disponovat kompletní nabídkou současných konektorů, chybět nesmí klasické USB-A ani moderní USB-C. Kromě toho ale chtějte také možnost zapojit přímo do notebooku HDMI kabel, výstup na sluchátka či reproduktory a šiknout se může i možnost vložení paměťové karty. Bude-li počítač trvale umístěn na stole, hodit se může i ethernet pro kabelové připojení k internetu, které může zajistit vyšší stabilitu.

Kromě konektorů by měl mít notebook kvalitní kameru pro videohovory a plnohodnotnou klávesnici. Zejména v případě, že k notebooku nebude připojena klávesnice externí, doporučujeme i numerický blok pro pohodlné zadávání čísel – skvělé třeba v případě, že majitel notebooku často používá internetové bankovnictví a ručně vypisuje čísla účtů či variabilní symboly.

Notebook tak plnohodnotně poslouží ke všemu podstatnému, aniž by bylo nutné dokupovat jakékoliv další vybavení.

Počítač připravený na nejnovější software

V drtivé většině případů půjde o stroj, na kterém poběží operační systém Windows. Aktuálně se nacházíme v přechodu ze systému Windows 10 na Windows 11. Přestože je tento upgrade poskytován společností Microsoft zdarma, ne všechna zařízení s Windows 10 mohou na novější verzi přejít. Doporučujeme vám koupit jedině takový počítač, na kterém se Windows 11 nachází, případně je upgrade na tuto verzi sytému podporován. Informaci by měl vždy poskytnout prodejce počítače.

S výkonem to nemusíte přehánět

Pro běžné domácí užití nemusíte kupovat počítače z nejvýkonnějších. Naopak se můžete podívat na stroje z nižších cenových hladin.

Zaměřte se především na to, aby se v počítači nacházel SSD disk (a ne starší typ pevných disků označených zkratkou HDD). Dále byste měli volit stroje s alespoň 8 GB RAM. Nebudou-li na počítači hrány hry nebo používány náročnější programy aplikace, měl by v kombinaci s touto výbavou de facto stačit libovolný procesor i grafická karta.

A co displej?

Posledním důležitým parametrem pro vás bude technologie a rozlišení displeje. I levnější modely by dnes měly bez problémů nabídnout IPS panel s Full HD rozlišením (tedy 1920 x 1080 px) což je hodnota, po které se rozhodně nemusíte bát sáhnout. Jde o parametry, se kterými bude notebook svému majiteli zcela bez problémů sloužit 5 až 10 let.

Průměr: 3 (2 votes)