Windows 7 - první poznatky

Avatar uživatele

Rozhodl jsem se, že zde napíšu pár poznatků a tomto novém systému. Jelikož jsem díky škole členem MSDN, tak mám možnost si ze stránek MS stáhnout oficiální verzi Windows 7 Professional (x86) v anglickém jazyce. Instalace byla velmi jednoduchá, vlastně totožná s instalací Windows Vista. Nemůžu bohužel porovnat Windows Vista a Windows 7, protože Visty mám jen zkušebně nainstalované a více jsem je nezkoušel.
Můj první dojem z Windows 7 je ohromující. Všechny ovladače kromě mé zvukové karty (Creative) a tiskrány (HP) si sám nainstaloval včetně grafické karty. Co se týče podpory, tak jsem zkoušel ovladače jak pro systém W XP a W Vista a obojí fungují. Windows 7 má možnost spustit instalaci programů v jiném režimu, tedy režimu XP nebo Vista. Takto jsem například vyřešil instalaci ovladačů na MIDI klávesy. Měl jsem pouze instalační balíček pro Windows Vista. V půlce instalace mi instalátor napsal, že operační systém není Windows Vista, a že instalace nemůže pokračovat. Když jsem dal storno objevila se mi nabídka od W 7 kde byly 2 možnosti - "Nainstalovat s doporučeným nastavením" a "Program byl úspěšně nainstalován". Zkusil jsem tedy první možnost a instalace proběhla v pořádku a klávesy fungují jak mají. Poté jsem měl menší problém s instalací tiskárny. Mám starší HP Photosmart 7260 a ovladače jsou jen pro W XP. Zkusil jsem ji tedy nainstalovat a instalátor mi napsal, že systém nezná, ale instalace může pokračovat. Horší ale bylo, že mi instalátor psal, že nemá administrátorský práva, přitom jsem zkoušel instalátor pouštět přímo jako administrátor. První co mě napadlo bylo spustit instalaci v nouzovém režimu. Tam sice práva byly, ale instalátor napsal, že v nouzovém režimu není možno tiskárnu nainstalovat. Nakonec jsem nabootoval už v normální režimu a podíval jsem se do "Devices and Printers", kde tato tiskárna sice byla (W 7 jí přiřadil ovladače pro čtečky paměťových karet, které byly v tiskárně), ale neměla ovladače pro samotnou tiskárnu. Jediné co mě napadlo bylo aktualizovat ovladač. Nastavil jsem cestu k instalátoru pro W XP a nabídlo mi to 4 ovladače. Ani jeden nešel, tak jsem nechal W 7 najít ovladače z webové podpory W 7. Najednou se objevil pravý, digitálně podepsaný, ovladač pro tuto tiskárnu a vše už je v pořádku. Nechápu proč si ale tyto ovladače nestáhl při zavádění systému, protože v tom okamžiku už měl možnost připojení na web.
Co se týče UAC (User Account Control), tak s tím jsem spokojen nebyl. Byl jsem spokojen s tím, že ho můžu vypnout =) ... mě osobně tato vlastnost dost otravovala. Například po startu systému se mi nespustil Everest, protože chtěl potvrdit, že souhlasím s tím, aby se spustil.
Síťové nastavení je trochu složitější oproti W XP, ale když se v tom orientujete, tak zjistíte jeho ohromné schopnosti. Například nastavení síťových profilů. Pokud se nacházíte například Doma, nebo v práci. Určíte si jaké složky budou nasdílené apod. Zasíťování W XP a W 7 tedy nebyl žádný problém.
Oproti W XP je to mnohem rychlejší systém. Například spouštění aplikací, zvláště pak Microsoft Office je neskutečně hbité. To samé platí ohledně prohlížečů. Zdá se mi také, že W 7 lépe pracuje s operační pamětí. V programu Reason, ve kterém skládám hudbu jsem po otevření většího projektu ve W XP měl využitých 80% a zde pouze 50%.
Prozatím jsem měl problém s instalací jediného programu a to byla čeština pro přehrávač jetAudio, jinak žádný nebyl.
Co se týče hibernace (ve W XP známé jako Režim spánku), tak nemám nejmenší potíže s ovládáním myši. Ve W XP jsem měl potíže po probuzení systému s ovládáním myši. Občas se mi prohodily tlačítka, ale ve W 7 také problémy už nemám.
Po grafické stránce jsem se systémem nadmíru spokojený. Všechno jsem si barevně sladil podle svého.

Nakonec bych chtěl říci, že jsem nepřecházel na Visty, když přišla jejich chvíle. Zůstal jsem na XP, ale na W7 jsem byl zvědav, protože se konečně Microsoft poučil a nechal si poradit od uživatelů a máme tu nový a perfektní systém.
Zabírá asi 7 GB. Operační paměť bych volil minimálně 1 GB. Na mojí sestavě vše běží krásně. Zkoušel jsem i hru Bionic Commando a držím si FPS kolem 50 s rozlišením 800x600. Na mojí sestavu se můžete podívat v mém profilu.

Na úplný závěr zde uvedu seznam softwaru, který jsem ve Windows 7 úspěšně nainstaloval:

Firefox 3 (Mozilla)
Thunderbird 2 (Mozilla)
SeaMonkey (Mozilla)
MozBackup (Pavel Cvrček)
Opera 9 (Opera Software)
QIP Infium 9030 (QIP)
Windows Live Messenger 2009 (Microsoft)
jetAudio 7 (Cowon)
Nero 7 (Ahead)
Azureus (Vuze) 4 (Vuze)
Microsoft Office 2007 (Microsoft)
Adobe Reader 9 (Adobe)
PC Translator 2009 (LangSoft)
Everest Ultimate Edition 5 (Lavalys)
SpyBot Search & Destroy 1.6.2 (Safer Networking)
Malwarebytes' Anti-Malware 1.4 (Malwarebytes)
CCleaner 2 (Piriform)
Defraggler (Piriform)
RegCleaner 4.3 (Macecraft Software)
WinASO Registry Optimizer 3 (X.M.Y. International)
TeamViewer 4 (TeamViewer)
Daemon Tools Lite 4.3 (DT Soft)
Fraps 2.9.8 (Beepa Pty)
PhotoFiltre 6 (Antonio Da Cruz)
XnView (Gougelet e. Pierre)
Reason 4 (Propellerheads)
Notation Player (Notation Software)
GoldWave 5 (GoldWave)
WinDVD 8 (InterVideo)

Bionic Commando (Capcom Entertainment)


Windows 7 by TheALuminium

Neoznámkováno

Obrázek uživatele David Ryvola

Skvělé :)

Už se těším, až se mi také dostanou pod ruku.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.