Vlastní server Qnap TS-209 aneb zřizujeme domácí síťové/datové úložiště

serverCelý tento průvodce se bude zabývat síťovým úložištěm NAS (Network-attached storage). Hledal jsem takový, který by nebyl drahý, ale zároveň nabízel jednoduchou obsluhu, jednoduché nastavení a byl současně rychlý a tichý. Vybral jsem tedy NAS od firmy Qnap – TS-209 Pro 2, jelikož v různých testech na zahraničních serverech měl výborné hodnocení.

Tento NAS můžete osadit dvěma HDD o velikosti až 1TB. Hledal jsem tedy takové HDD, které by bylo úsporné a zároveň kvalitní. Můj konečný výběr padl na HDD od firmy Western Digital ze série Green Power, který díky své technologii snižuje provozní spotřebu, vyzařované teplo a hluk. Vybral jsem HDD s menšími otáčkami, tedy 5400 ot./min, a vzal dva s kapacitou 1TB. Nakonec jsem potřeboval i UTP kabel ke spojení NASu s routerem.
TS-209 Pro 2 je vybaven procesorem Marwell 5182 o pracovní frekvenci 500MHz. Pro rychlé zpracování je zde operační paměť o velikost 256MB a typu DDR2 a flash paměť o velikosti 8MB.
Box NASu je ještě vybaven třemi vstupy na USB. Operační systém má Linux-embedded. Výčet těchto technických parametrů najdete na tomto odkazu.

Instalace a zapojení NASu

V balení Qnap objevíte manuál - bohužel v českém jazyce jsem jej nedostal, ale velmi podobný se dá zde stáhnout. Poté v balení najdete jeden černý UTP kabel, instalační CD, adaptér, síťový kabel k adaptéru, šroubky a přední plastovou krytku na HDD.

Instalace HDD byla velmi jednoduchá. Stačilo povolit šrouby na držácích, vyndat je, připevnit k nim pomocí dodaných šroubků HDD a zpátky nasunout a zašroubovat.

Nakonec se pomocí posledních 4 šroubků namontovala přední plastová krytka a NAS byl hotov.

Design NASu je opravdu povedený. Zde ještě pohled z boku:

Jak vidíte, na straně jsou malé průchody. Ty jsou i na druhé a na zadní straně NASu je 70mm ventilátor, který velmi dobře odvádí teplý vzduch od HDD.
Nakonec pohled zepředu v provozu. Jsou zde vidět stavové LED diody.
První zleva – indikuje stav systému
Druhá zleva - indikuje zpracování dat na prvním HDD
Třetí zleva – indikuje zpracování dat na druhém HDD
Čtvrtá zleva – indikuje pohyb dat na síti
Pátá zleva – indikuje napájení

Po připojení NASU do elektrické sítě a do místní sítě, nejlépe tedy do switche nebo routeru (v mém případě do routeru Ovislink WT-2000R), a zapnutí, se vám rozsvítí kontrolní LED diody. Dioda na stav systému by měla střídavě blikat zeleně a červeně, což je samozřejmě v pořádku, protože server ještě není nastaven. Pro nastavení je potřeba vložit CD do počítače a začít s instalací.

Průvodce instalací může začít.
Po vložení CD se vám spustí první výběrové menu, kde zvolíme položku TS-209 Pro.

V dalším menu vidíme položky:
Quick Installation Guide – přesně to, co dostanete ve vytištěné formě v balení - průvodka instalací v angličtině
Install QNAP Finder – software, který budeme instalovat, zabývá se spravováním NAS serveru
Install NetBak Replicator – software sloužící k zálohování dat (nevyužil jsem)
Install QGet – program sloužící ke stahování souborů i torrentů pomocí NASu (nevyužil jsem)
User Manul and Application Notes – manuály v anglickém jazyce
Browse CD – prozkoumáte CD
Product Support and Registration Website – nebo-li stránky firmy QNAP
My tedy zvolíme položku Install QNAP Finder.

Po tomto výběru nám vyskočí okno, kde si musíme vybrat jazyk, ve kterém uvidíte všechen další text. Já jsem si vybral angličtinu, jelikož čeština zde bohužel není.

Poté se dostaneme do instalačního prostředí QNAP Finderu, kde klikneme na Další.

V dalším okně nám instalátor oznámí typ softwaru a jeho verzi. Dáme opět Další.

Zde proběhne samotná instalace programu QNAP Finder a po jejím skončení nám instalační okno nabídne dokončení kliknutím na tlačítko Finish.

Jakmile klikneme na Finish, tak se automaticky spustí program QNAP Finder, který by měl, pokud je server spuštěn, automaticky na síti rozpoznat QNAP TS-209 Pro 2.
V případě nezapojeného/vypnutého serveru se Vám objeví v QNAP Finderu takováto hláška:

Pokud QNAP Finder správně detekuje TS-209 Pro 2, tak to bude vypadat nějak takto:

Zde se dozvíte název serveru, jeho IP adresu, verzi firmwaru, typ serveru, a nakonec jeho MAC adresu. Abychom se dostali dále, označíme server a klikneme dole na Configure.
Tím se nám otevře nové okno, které po nás bude chtít heslo pro uživatele admin, jelikož mluvíme o první instalaci, tak heslo je standardně též admin. Zadáme a klikneme na OK.

V dalším okně nastavíme čas, datum, jméno serveru a IP. Pokud si necháte DHCP server, bude se IP adresa od vašeho routeru nastavovat automaticky. Já jsem si nastavil pevnou IP adresu, protože pokud by se mi měla IP adresa za chvíli změnit, můžu celé nastavení opět opakovat. Klikneme poté opět na OK.

Nakonec se nás server zeptá, jestli ho chceme restartovat. Zvolíme Ano.

Bohužel takovýto postup platí při dalším spuštění serveru. Jelikož jsem server měl už před psaním článku nastavený a resetoval jsem jej, tak bohužel nemohu přesně ukázat postup, ale můžu zde ukázat podobný, který se nabízí ve webovém rozhraní serveru.
Toto prvotní nastavení serveru se týká nastavení disků, nastavení administrátorského hesla a jiných. Jako první krok je název serveru, zadáme jméno a budeme pokračovat:

Další krok je nastavení administrátorského hesla. Doporučuji hesla s písmeny i čísly pro větší bezpečnost. Do dalšího řádku heslo opíšeme a můžeme pokračovat dále:

V dalším kroku máme nastavení časové zóny a data, dále pak můžeme nastavit synchronizaci se serverem zabývajícím se přesným časem:

V dalším kroku nastavíme jazyk pro kódování, takže u nás to bude angličtina, označíme a můžeme pokračovat:

V dalším kroku si můžeme IP adresu nastavit přesněji i s DNS serverem:

V posledním kroku nastavíme způsob zapojení HDD. Já jsem zvolil RAID 1, protože potřebuji přesnou zálohu. Více o RAID zde. Nastavíme typ a stiskneme tlačítko na pokračování:

Nakonec se vám v posledním okně zobrazí informace ohledně změn, které chcete provést na serveru, a po stisknutí Finish se tyto akce provedou. V prvním nastavení, a ne v tomto webovém rozhraní, asi bude chvíli trvat formát HDD a následný restart serveru, navíc bude dobré ještě updatovat firmware, což by v těch krocích mělo být také:

Rozhraní NASu

Pokud se chceme připojit k NASu, tak QNAP Finder nám nabízí celkem 3 možnosti. Když si ve Finderu rozbalíte záložku Connect, uvidíte 3 položky.
Open in Web Browser – tato položka pro nás bude nejpřínosnější, protože ve webovém prohlížeči můžete také administrovat server, tato položka funguje podobně jako položka Open Administration Web Page v záložce Settings, která se připojí ihned do administrátorského prostředí.
Open in File Explorer – otevře se vám okno s položkami/složkami na serveru v klasickém exploreru
Connect via FTP – připojí se pomocí prohlížeče na ftp server
My tedy zvolíme položku Open Administration Web Page v záložce Settings:

Předtím, než se připojíte do administrátorského rozhraní, si systém vyžádá heslo a název uživatele. Jelikož jsme ještě žádného jiného uživatele nevytvořili, tak využijeme uživatele Admin a heslo takové, jaké jste si předtím nastavili, ale pokud jste neměnili tak standardně heslo admin. Můžete si taky nechat heslo zapamatovat v prohlížeči, pokud jste si jisti, že vám jej nikdo nezneužije zrovna tam, kde sedíte.

Po odklepnutí hesla se dostáváme do administrátorského webového rozhraní.

Úplně vlevo nahoře můžete vidět název serveru a pod ním název výrobce zařízení. Úplně vpravo nahoře jsou pohybová tlačítka. První ikonkou zprava se odhlásíte z administrátorského prostředí a dostanete se na uživatelské webové rozhraní serveru, tak jako kdybyste v QNAP Finderu dali v záložce Connect položku Open in Web Browser. Druhá ikonka zprava nám ukáže "lehkou" nápovědu. Tolik ale bohužel nepomůže. Třetí ikonka zprava nás přesune na uživatelské webové rozhraní, ale se stálou registrací administrátora, takže se můžete opět vrátit zpátky do administrace položkou Administration a poslední položka vždy vrací o stránku zpět.
Pojďme si nejprve představit uživatelské webové rozhraní:

Pokud jste se sem přesunuli pomocí ikonky domečku, tak už přístup do složek vyžadovat heslo nebude, pokud jste se ale odhlásili, tak pro přístup bude potřeba opětovné zadání hesla pro uživatele admin. Můžete zde vidět položky:
Administration – tím se dostaneme zpátky do administrátorského webového rozhraní
Change Password – změna vašeho stávajícího hesla
SSL login – zaškrtávací políčko pro bezpečnější přístup, stránka bude označena jako chráněná tedy https a nejspíše bude chtít ověřit certifikát, tuto položku jsem nevyužil, takže se jí nebudu dále věnovat.
Vedle SSL je také výběr jazyka, češtiny se zde bohužel nedočkáte, takže já jsem si zvolil standardně angličtinu.
Jelikož jsem tento NAS server potřeboval využít jako datové úložiště, nebudu se zabývat dalšími možnostmi/funkcemi serveru.

Web File Manager – tímto manažerem se dostanete na položky/složky serveru, kde můžete do různých složek nahrávat soubory a jiné, funguje jako FTP, ale já mám radši Windows Explorer, nebo Total Commander, protože mi přijde tato správa rychlejší, takže jsem tuto položku nevyužíval. Všechny složky co v ní nyní vidíte, jsou tzv. pevné, protože se nedají smazat, dají se ale skrýt. To si ukážeme později.

Web Server – nepustí vás dál, dokud nespustíte tuto službu, mě se tato služba netýká, takže jsem dal "storno"

Multimedia Station – tato položka vám umožní prohlížení obrázků, poslech hudby a snad i sledování videí (další služba, která je pro mě zbytečná, když vše můžu udělat v exploreru)

Download Station – pomocí této služby můžete stahovat například torrenty a jiné, jelikož na tyto účely slouží mnoho programů a řekl bych, že i lepších, tak tuto službu taky vynechávám

Surveillance Station – tato služba se využije jen tehdy, pokud máte v síti zapojené nějaké IP kamery, což se mě netýká, takže jsem také nevyužil a dal jsem "storno" při výzvě na spuštění

Pomocí tohoto rozhraní činnost s daty nebude moc rychlá, proto nedoporučuji pracovat v tomto uživatelské webové rozhraní. Uvidíte sami, že práce ve Windows Exploreru je mnohem rychlejší, a co se týče vzdáleného přístupu, tak nejlepší způsob je připojení přes klienta pomocí FTP protokolu, nejlépe pomocí Total Commanderu. Administrovat server se dá také vzdáleně kupříkladu přes protokol SSH pomocí klienta Putty, ale příkazy v něm nejsou jednoduché a pro začátečníka doporučuji administrovat server přímo z počítače v místní síti s NAS serverem.

Administrace NASu

Nyní se přesuneme zpět do administrace.
Zde uvidíme jako první položku Quick Configuration.
Tato služba nabízí jednoduché nastavení serveru, takové jaké jste měli při prvním nastavení. Já jsem zde přímo tuto službu již představoval, takže není potřeba jí dále rozebírat.
Jako druhou položku vidíme System Settings.
První položkou v System Settings je Server Name. Můžete si zde změnit název serveru, a pokud tak učiníte, je potřeba tuto akci potvrdit tlačítkem Apply.
U každé změny na serveru je potřeba potvrzovat tlačítkem Apply.

Pomocí druhé položky Date & Time se nastavuje datum a čas. Můžete zde nastavit časovou zónu a nastavení času manuální nebo pomocí automatické synchronizace.

Třetí položka Filename Encoding Setting, o které jsem už mluvil, slouží ke kódování, takže bych nechal standardně na anglický.

Čtvrtá položka nese název Configure SMTP Server a umožňuje zasílání informací o serveru na váš e-mail. Budete si muset ale pro tento případ zřídit e-mailovou schránku. Například server@pcporadenstvi.cz. Nebo pokud nemáte svůj hosting, tak pomocí různých portálů jako je například Seznam. Díky této funkci budete moci číst varování, které se na serveru objeví. Úroveň zasílání zpráv si budeme moci nastavit až později.

Poslední položka je View System Settings, kde se dozvíme souhrnné informace o serveru, tedy jeho název, datum a čas, kódování a verzi firmwaru.

Přesuneme se tedy dále a to na záložku Network Settings.
Jako první položku zde uvidíme TCP/IP Configuration, kde si můžeme ještě přenastavit síťové připojení, nebo přidat měnění IP serveru pomocí DHCP a nakonec i povolit MTU, které slouží pro rychlejší přenos dat po síťovém kabelu, ale tato funkce funguje jen v případě, že máte síť a všechny zařízení vedena jako 1Gbit/s. Já mám rozvod na 100Mbit/s, takže jsem MTU nevyužil.

Druhá položka Microsoft Networking se zabývá názvem pracovní skupiny, nebo domény. Můžete si zde určit, jestli server bude člen nějaké domény, anebo jestli bude člen pracovní skupiny. Alternativou této síťové konfigurace se může stát také přítomný WINS server, který jsem ale nevyužil.

Třetí položka Apple Networking se mě netýká, takže tu přeskočíme.

Další čtvrtá položka NFS Service se týká obsluhy pro soukromé místo přidělované určitým uživatelům serveru a povolování doménových jmen.

Pátá položka Web File Manager nám zapíná/vypíná tento manažer, který už jsem představoval. Já jsem jej vypnul (odškrtnul), protože není pro mé účely potřebný. Dole se dá ještě odškrtnout možnost zobrazení této služby v uživatelském webovém rozhraní.

Šestá položka FTP Service nám povoluje/zakazuje FTP služby. Mimo jiné zde najdete všemožná nastavení, jako třeba port této služby, který je pak potřeba v routeru povolit. Pak se zde dá nastavit limit stahování a nahrávání na server. Maximální počet připojení na FTP a nastavení výchozí/venkovní IP adresy (v případě, že jste schováni za routerem). Pokud nevíte jak zjistit svojí "venkovní" IP adresu tak například zde.

Další sedmá položka Multimedia Station nám opět povoluje/zakazuje tuto službu. Už jsem jí představoval, takže není potřeba dále rozepisovat.

Osmá položka iTunes service nám umožňuje podporu iTunes softwarů od Applu.

Pomocí deváté položky Download Station můžeme opět tuto službu zakázat/povolit.

Desátá položka Web Server opět povoluje/zakazuje tuto službu.

Jedenáctá položka DDNS Service slouží k povolení dynamické DNS a jejímu nastavení.

Další dvanáctá položka MySQL Server slouží k zapnutí/vypnutí databázového systému MySQL pro tento server. Můžete zde ještě nastavit jeho port.

Třináctá položka Surveillance Station, její vlastnost jsem už zde popisoval. Tady jí můžeme opět zapnout/vypnout.

Předposlední položka čtrnáctá System Port Management je jednoduché nastavení výchozího portu pro System Management, Web File Manager, Multimedia Station a Download Station. Je potřeba ho povolit v routeru, pokud se chcete připojovat vzdáleně k serveru. Nechal jsem ho standardně nastavený.

oslední patnáctá položka View Network Settings jsou souhrnné informace o připojení, první je přímo o nastavení připojení a druhá stránka je o síťových službách.

Další záložka se nazývá Device Configuration.
V ní se dozvíme vše a zapojených zařízení.
Jako první položka je zde SATA Disk. Uvidíme zde instalované HDD, jejich název, kapacitu, stav a můžeme zde také vybrat způsob zapojení. Já mám nastavené RAID 1, což je zde i vidět pod názvem "Mirroring". Pevné disky můžete naformátovat, prověřit, nebo zrušit jejich nastavení zapojení. Pokud budete měnit jejich způsob zapojení tak vám dlouhý čas zabere synchronizace. Mě to trvalo asi přes 5 hodin.

Další položka nese název USB Disk. Zde zjistíte všechny informace o připojeném externím disku. Můžete jej zde také naformátovat v různých souborových systémech a též jej můžete taky odpojit. Pokud žádný externí disk nemáte připojený, tak vám to neukáže nic.

Poslední položka s názvem USB Printer umožňuje tisknutí obrázků z flash disku. Musíte mít ale připojenou tiskárnu ve stejné pracovní skupině.

A můžeme přejít k další záložce, která nese název User Management.
Jako první položku uvidíme Users, kde můžeme přidávat nové uživatele, měnit jim heslo, vytvořit jim soukromé místo na serveru, přiřazovat uživatele do různých uživatelských skupin, přidělovat limit na stahování dat a taky je mazat.

Díky další položce User Groups můžeme vytvářet uživatelské skupiny, přidávat jim soukromé místo, přidělovat uživatele a mazat je.

A poslední položka Quota nám nastavuje určitou hranici objemu dat na stahování pro všechny uživatele.

A dostáváme se na další záložku Network Share Management,
díky které můžeme měnit přístupy uživatelů k jednotlivým sdíleným složkám. Tyto složky můžeme schovávat, vytvářet a mazat, nebo základní složky obnovovat, a nakonec je tu i možnost využít funkci NFS.
Jelikož jsem chtěl mít určitý pořádek a tyto základní složky jsem nepotřeboval tak jsem u všech dal schovat (hide) a vytvořil jsem svojí sdílenou složku s názvem PCP.

V nastavení jednotlivých sdílených složek je můžeme přejmenovávat (kromě základních), schovat je, určit cestu, udělit přístup pro kohokoliv, udělit možnost číst obsah pro hosty a nastavit přístupy podle uživatelských skupin a samotných uživatelů.

V nastavení přístupu můžeme jednotlivým uživatelským skupinám/uživatelům přiřazovat plný přístup (čtení i zápis), poloviční přístup (pouze čtení), nebo přístup zamítnout. Dole máme možnost nastavit přístup pro hosty, tedy pro ty, kteří nebudou mít uživatelský účet na serveru. Možnosti tohoto přístupu jsou stejné, jako jsem teď popisoval.

Tím se dostáváme k další obsáhlé záložce s názvem System Tools.
Jak už název napovídá, zde si můžeme nastavit vše, co se týká systému, hardwarového nastavení a vzdáleného přístupu například.
První položka Alert Notification nám umožňuje zasílání e-mailových zpráv prostřednictvým mailu, který jsme nastavovali v položce Configure SMTP Server. Taky zde můžeme nastavit úroveň zasílání mailů. První Low – žádné zprávy nebudou zasílány. Druhá Medium – bude zasílat zprávy pouze při kritických chybách a poslední High – bude zasílat zprávu kdykoliv u jakékoliv chyby a varování. Také si zde můžete nechat poslat testovací mail, abyste si potvrdili, že jste vše nastavili správně. Jelikož mám server nastavený jako úložiště, tak potřebuji, aby se zde žádné chyby nevyskytovali, takže nastavím úroveň High.

Další položka Restart/ Shutdown slouží k restartování, nebo vypnutí serveru.

Třetí položka Hardware Settings nám umožní zapnutí/vypnutí tlačítka pro resetování nastavení serveru, které je na zadní straně serveru. Dále pak zapnutí/vypnutí StandBy módu, kdy server spotřebovává menší elektrický výkon. Dá se zde nastavit i čas, za který do StandBy módu přejde. Pak je zde možnost zapnutí/vypnutí varování posledního volného místa. Tato kapacita se dá též nastavit. Dále pak je tu možnost automatického zapnutí serveru, když je náhle vypnut. Dá se zde zapnout/vypnout varovný tón NASu a taky se dá povolit/zakázat zapisovací cache paměť, která zrychlí přenášení dat, ale je tu větší riziko ztráty, pokud bude server náhle vypnut. Jako poslední zde můžeme nastavit otáčky ventilátoru NASu. Buďto necháme otáčky regulovat podle teploty, nebo je můžeme nastavit manuálně na tři úrovně – low, medium, high.

Další čtvrtá položka UPS nám zajišťuje stálý chod zařízení tj. chod na akumulátor, když není dodáván elektrický proud ze sítě. Tento UPS systém bude ale fungovat jen tehdy, pokud k serveru bude připojené externí UPS zařízení.

Pátá položka Hard Disk SMART slouží ke kontrolování stavu pevných disků. Mimo jiné se zde dozvíte i potřebné informace o discích. Můžete je zde i kontrolovat a kontrola má dvě úrovně, úroveň "rapid" je rychlá kontrola disku, která zabere přibližně tak 2 minuty a kompletní kontrola zabere asi tak 4 – 5 hodin. V poslední záložce Settings je možno nastavit varování na určité teplotě a také automatické spuštění testu po určité době v určitý čas.

Šestá záložka System Update slouží k nahrání nového firmwaru a je zde napsané obvyklé upozornění: Pokud systém běží správně, není potřeba firmware updatovat.

Další sedmá záložka je USB one touch copy backup. Zde si můžete vybrat, co se stane po stisknutí tlačítka na předním panelu NASu vlevo od USB. Můžete pomocí tohoto tlačítka kopírovat obsah Flash disku do složky na serveru nebo naopak. Případně toto tlačítko vypnout. Jelikož bude tento NAS schován tak tuto funkci jsem vypnul.

Osmá položka se nazývá Change logo. Tato položka vám umožní změnit základní logo na přihlašovací stránce serveru. Mně se to bohužel nepovedlo.

Další devátá položka Back up to an external storage device nám umožní zálohovat obsah pevných disků serveru na externí zařízení. Nejlépe tedy na externí disk. Metody zálohování jsou automatické zálohování, plánované zálohování a okamžité zálohování. Poslední možností je data kopírovat anebo synchronizovat.

Desátou položkou je Remote Replication, což je vzdálená záloha na jiný místní server. Je zde i možná synchronizace s takovýmto serverem a naopak, ale pouze stejné série.

Další jedenáctou položku Backup/ Restore/ Reset Settings není potřeba déle rozepisovat. Jsou zde tři základní pojmy: obnova, záloha a resetování systému.

Dvanáctá položka IP Filter slouží k povolování a zamítnutí přístupu výčtu IP adres.

Třináctá položka Network Recycle Bin slouží k zapnutí/vypnutí serverového Koše. Jeho funkce je stejná jako ve Windows. Zde se dá i koš vyprázdnit.

Předposlední čtrnáctá položka Remote Login slouží ke vzdálené administraci. Jsou 2 možnosti spojení pomocí protokolu SSH, nebo pomocí protokolu Telnet. Vybral jsem si protokol SSH, protože by měl být bezpečnější. Je zde ještě řečeno, že pouze účet "admin" má přístup k této administraci.

Poslední patnáctá položka QPKG slouží k využití dalších balíčků, které se dají pomocí této funkce do serveru nainstalovat a je možné si tak ještě funkce serveru rozšířit. Pro vybrání funkcí je potřeba kliknout na Get QPKG vpravo nahoře.

Tímto se dostáváme na poslední záložku administrace, tedy na System Logs.
Díky této položce můžeme sledovat “dění“ na serveru.
První položka System Event Logs nám zobrazí všechny informace o akcích na serveru, jako například restartování, testování pevných disků apod.

Další položka System Connection Logs nám zobrazí přístupy na server z různých IP adres. Svojí IP adresu jsem si skryl.

Pomocí předposlední položky On-line Users můžeme vidět, kdo je zrovna připojený na serveru.

A nakonec poslední položka System Information, kde se můžeme podívat na využití CPU a využití operační paměti. Odeslané a přijaté datové pakety, chybové pakety, teploty pevných disků a dobu spuštění serveru.

A jak vypadá práce se serverem v praxi?
Server jsem nastavil pod stejnou pracovní skupinu, jakou mám nastavenou v mém PC, a tak jsem ho mohl v ní vidět:

V položce "Nas Server (Nas)" uvidíme všechny složky, které jsme vytvořily. Skryté samozřejmě neuvidíme.

Tuto sdílenou složku už můžeme využívat dle svého. Vytvářet v ní nové složky, nahrávat data, mazat je atd. Pokud se budete chtít dostat do této složky, tak budete muset zadat jméno a heslo, pokud máte účet s povoleným přístupem do této složky, tak nebude problém, navíc si můžete nechat zapamatovat tento přístup a ve Windowsu se vás to už ptát na heslo nebude. Pokud ale přístup do této složky nemáte, bude zamítnut.

Po odkliknutí hesla se dostanete do složky a hurá do práce.
Od této složky si samozřejmě můžete udělat na ploše zástupce, anebo v Tento počítač můžete připojit jako síťovou jednotku právě tu sdílenou složku, kterou potřebujete, v našem případě složku PCP. Stačí dát v okně Tento počítač horní záložku Nástroje a zde vyberete funkci Připojit síťovou jednotku. Zde zadáte písmeno jednotky a cestu ke zvolenému adresáři.

Vzdálený přístup, o kterém jsem mluvil, je nejjednodušší pomocí programu Total Commander. Pokud jej spustíte, nahoře musíte zvolit položku FTP. V novém okně je potřeba kliknout na Nové připojení a zde do Relace napíšete libovolný název připojení. Do položky Hostitel napíšete svojí IP adresu a poté stačí vyplnit jméno uživatele a heslo. Dáme OK a dáme Připojit.

Jakmile se připojíme, uvidíme obsah serveru:

Nejen práce, ale i administrátorství je potřebné, a tak nejsnazší způsob jak se dostat na server je si uložit v prohlížeči do oblíbených tu adresu, kterou se připojujete na administrátorské webové rozhraní. Pokud tedy v Qnap Finderu dáte v Settings Open Administration Web Page, dostanete se na stránku administrace, kterou si stačí uložit do vašeho prohlížeče a už nebudete muset využívat program Qnap Finder.
Jako poslední bych zde uvedl vzdálený administrátorský přístup pomocí programu putty. Jakmile spustíte program putty, tak je potřeba do prvního řádku Host Name napsat vaší externí IP adresu. Connection Type zvolíme SSH a port nastavíme na 22. Tento port by měl být povolen na routeru, pod kterým je umístěn NAS server, na který se chceme připojit. Nakonec dáme Open.

Po kliknutí na Open se dostaneme do příkazové konzole, kde napíšeme do loginu admin a heslo takové, jaké máme nastavené a tím se dostaneme do příkazové konzole. Pro ty, kteří neumí s příkazy napovím jen dva základní a to jsou reboot na restartování NASu a logout na odhlášení z NASu.

Tento průvodce bychom snad mohli vydat i jako český manuál k produktu TS-209 Pro 2 společnosti Qnap, bohužel na dobrý manuál tu toho ještě dost chybí.
Chtěl bych ještě upozornit, že tento průvodce byl psán na typ serveru jako datového-síťového úložiště. Využití tohoto NASu je mnohem větší, ale rozhodně mohu říci, že jsem byl s jeho obsluhou velmi spokojen. Nic mi u něj nechybělo.
Pro více informací, už snad poslouží jen oficiální anglický manuál.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Jiří Moos
[769] Díky...

Děkuji za podrobný článek. Již dlouho přemýšlím, že něco podobného také pořídím a tento článek mě zase popohnal o kus dopředu ke koupi.

Jenom ještě vlezlá otázka: Kolik desítek tisíc to stojí?

Obrázek uživatele Jiří Moos
[771] Díky...

Díky, já jen chtěl vědět, kde je to nejlevnější. Ty to máš od Barbone?

Obrázek uživatele TheALuminium

Nene od Alzasoftu, mám to celkem blízko =)

Obrázek uživatele tiliko

Pořídil jsem si již před několika lety QNAP TS-109 pro. Se zařízením mám velmi dobré zkušenosti. Využil jsem možnosti obměny OS. Původní soft mi nakonec příliš nevyhovoval. Jediné, co není u tohoto modelu vyřešeno, je chlazení. V horkých dnech teplota dosahuje až strašných 58 stupňů. Jelikož mám známého ve vedení specializované firmy na vzduchotechniku a chlazení, chystám se zařízení předat k expertíze a provedená nezbytných úprav (přídavné žebrování, samoregulace ventilátorkem a pod.).

Obrázek uživatele mirka
[1450] Qnap

Super článek, TS-209 mám a jsem s ním spokojená. Jen jsem se chtěla zeptat - nemohu přijít na to jak oba disky na Q-Nap defragmentovat. Z Windows mi to nejde. Děkuji za radu. Mirka

Obrázek uživatele TheALuminium

Dobrý den, bohužel takovou informaci Vám předat nemůžu, jelikož jí neznám a ani už nemám možnost to nijak vyzkoušet. Jedině můžete zkusit napsat na podporu Qnapu na jejich stránkách, pokud umíte anglicky. Pokud ne, tak je tam i česká komunita, tak se jim zkusit ozvat.

Obrázek uživatele USB

Další z vyčerpávajích návodů s doprovodnými ilustračními obrázky.

Obrázek uživatele Martin P.

Mam neustalý problém s kodováním češtiny přes FTP, přes NFS je vše bez problému. Ale jakmile se připojím přes ftp zobrazí se čeština špatně, totéž kdybych chtěl do QNAP překopírovat něco česky přes FTP.
Zkoušel jsem ftp přes salamandera, Syncback,total,flashXP,.......
QNAP 109 i 209 stejné

Obrázek uživatele Jiří Molnár

A zkoušel jste přepnout právě ono kódování například v TotalCmd na jinou sadu?
Tato nabídka je pod záložkou "Upřesnit" po kliknutí na úpravu FTP spojení. Pokud nebude nastavená jiná sada, je zřejmě nějaký problém s UTF kódováním...


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.