VideoLan - VLC media player: Nejen alternativní přehrávač médií

VideoLAN logoUž je to nějaká doba co vznikl oblíbený VLC media player, jako projekt francouzských studentů technické školy École Centrale Paris, původně nazývaný VideoLAN Client. Stal se velice populární díky několika svým vlastnostem – širokou podporou audio a video formátů, možnosti přehrávání streamovaného videa a audia. Co je však asi nejdůležitější – i přes své nesporné skvělé vlastnosti je ZADARMO.

<script type='text/javascript'></script>


Momentálně nejnovější verze přehrávače je 1.0.2, a je kompatibilní jak s operačními systémy Windows (i Windows 7), různými variantami Linuxu, Mac OS, kapesními počítači s operačním systémem Windows Mobile a se spoustou dalších.

Díky jeho multimediálním knihovnám zvládne přehrát skoro vše, co mu "poručíte" včetně on-line rádií a streamovaných videí. Co do video formátů podporuje AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, H.264, FLV, WMV, ASF, VideoCD, DVD, a do audio formátů MP3, AAC, AC3, ADPCM, DTS, DV audio, FLAC, MPEG Layer 1/2, Vorbis a WMA 1 i WMA 2. Pro různé systémy jsou však různé možnosti kompatibility. Kompletní tabulku formátů naleznete zde. Pokud vám nebude vyhovovat jeho základní vzhled, lze si stáhnout zadarmo různé skiny (třeba zde).


VLC player


Přehrávač "v akci" při přehrávání videa.


VLC player


O přehrávaném videu můžeme snadno získat informace při rozkliknutí pravým tlačítkem na "playlistu" a kliknutím na "informace".

V záložce Nástroje lze najít spoustu různých nastavení, ať už pro samotný přehrávač, nastavení kodeků, výběr titulků, předstih zvuku, či titulků před videem, nastavení spoustu filtrů, které jdou na video použít. Asi nejpoužívanější je oříznutí či vyhlazení videa, popřípadě úpravy barev, jasu, kontrastu, či celkové zaostření obrazu videa.

VLC player

Základní nabídka pro úpravu videa.

VLC player

Zábavné obarvení – nabídka barevného filtru.

Jak už jsem říkal, jednou z funkcí je časový posun titulek či zvuku – vše nalezneme v menu Synchronizace. Vždycky se přece může stát, že stáhneme titulky, které "až tak moc" do filmu časově nesedí, překlady jsou posunuty třeba o jednu větu dopředu. Nejsou tedy správně načasovány - můžeme si je posunout tak, aby seděly. A to že nám nesedí zvuková stopa? I pro to má tento přehrávač snadné řešení – zvukovou stopu si taktéž posunete.

VLC player

Nabídka synchronizace – posun videa či titulků.

Zároveň lze přehrávač použít jako server, který konvertuje a umí vysílat všechny formáty, které umí VLC media player načíst.

Dle mého názoru je tento multimediální přehrávač skvělý. Sám jsem s ním víc než spokojen. Pro více informací doporučuji navštívit oficiální stránku programu, kde si můžete program stáhnout. Samozřejmostí je také přímé stáhnutí z našich stránek.

Průměr: 4.8 (6 votes)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.