ubuntu/kubuntu vs mandriva vs opensuse ?

ubuntu/kubuntu
69% (9 hlasů)
mandriva
31% (4 hlasů)
opensuse
0% (0 hlasů)
Celkem hlasů: 13
Obrázek uživatele neofrage
[20719] volba linuxu

dobrý den,mám trošičku problém - teda uplně problém to není, jen se nemůžu rozhodnout :shock: viděl jsem tu i horší témata tak toto snad nikdo nesmaže - nevím jak to tu chodí. no takže k věci
mám relativně nové PC, podrobněji to snad rozebírat nemusím že ? ;-) prostě SATA, 64 bit, 2GHZ dvoujádro atd.... mám tam ZATÍM XP, ale chci abych měl na PC dva operační systémy - jednak win XP, které ale stejně chci přeinstalovat + nějakou "free" distribuci linuxu.

no a tady je ten problém - nemohu se rozhodnout jakou. v posledních cca 8 hodinách jsem seděl u PC a čet miliony stránek i snad celou českou wikipedii o linuxu :)) a stejně jsem se nerozhodl která distribuce by byla pro mě nejlepší:D

zatím jsem jen došel k závěru že bud UBUNTU/KUBUNTU nebo OPENSUSE nebo MANDRIVA

debian nechci - o linuxu toho fakt nevím moc, to bych nezvládl:)
fedoru jsem ze svého vybírání vyloučil, zejména kvůli kritice pár lidí co jsem našel - prý je také pro pokročilejší:)

chci od té distribuce
- jednoduché graf. prostředí ( tak abych po přechodu z windows nehledal vše sto let)
- bezpečnost
- rychlou práci se soubory
- podporu audio/video kodeků + přehrávače
- připojení na icq z linuxu/prohlížeč web
- ZÁLOHU PRO NESTABILNÍ XP
- podporu i "výlučně" windowsáckých aplikací(i když toto asi částečně řeší wine či nějaký emulátor) (sem tam nějaká hra, i když to bych oželel), a byl bych i hodně překvapenej kdyby na tomto linuxu mi jel i nějaký profesionálnější software pro práci s hudbou a se zvukem ( hádám že asi nejnovější steinberg cubase, nuendo či reason propelhead mi na linuxu ale stejně nepojedou stejně jako VST :-( )
- práci s grafikou a s fotkami a jejich uprava
- přístup k externímu usb disku aspoň ve srovnatelné rychlosti s windows
- vypalování cd/dvd
- torrent client

no a také co přímo souvisí s mím prvním dotazem:
ubuntu/kubuntu vs. mandriva vs. opensuse
taky kde vs gnome
jak jsem říkal v současné době rozumím linuxu fakt dost málo, takže si tak nějak neumím vybrat ani grafické prostředí.... do jisté míry to souvisí i s tím jakou distribuci si vybrat, protože jak jsem se dočetl tak "některé" distribuce podporují hlavně "některé" grafické provedení.

hlavně mě prosím neodkazujte třeba na portál proc.linux nebo něco podobného, tam jsem už byl :-)
mě jde o to jen opravdu o to si VYBRAT :shock: nechci stahovat live cd verzy ke všem distribucím - můj internet je trošku více datově omezený

:-( :mad:

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Zdravím ...

Koukám, že nikdo nenapsal, tak sem vložím jen svůj názor já.

Linuxem se u nás moc lidí neobírá, tak asi proto takový nezájem. A hlavně asi také proto, že v ostatních sekcích je toho každý den požehnaně.

Vyzkoušel jsem řadu Linuxových distribucí, ale asi nejvíce se mi zalíbil Ubuntu. Pokud však budete chtít provozovat jej na jednom PC, budete muset si vyhradit pro něj určitou část disku a naformátovat ji jako FAT32 (FAT). S NTFS myslím si, že neumí ještě Linux pracovat. Jestli se tedy nepletu, bude tu problém s tím, že si budete tedy muset rozdělit disk na více partition - což pokud to tak nemáte, bez reinstalace WIN OS nebude možné.

..................... EDIT.................
Kdo hledá najde: http://wiki.ubuntu.cz/Podpora%20z%C3%A1pisu%20pro%20NTFS
NTFS pro Ubuntu není problém, tak mám alespoň další argument, proč použít právě UBUNTU. Ale stejně je lepší mít více oddílů.

Pokud si stáhnete ze stránek plnou DVD verzi (http://www.ubuntu.cz/), budete mít hned v základní výbavě plno programů (Firefox, OpenOffice, Gimp myslím aj.). Celá distribuce je samozřejmě freeware a co mě nejvíce zaujalo, je spuštění OS bez nutnosti instalace.

Vaše podmínky jsou myslím hned také splněny. Po instalaci je systém ihned možné využívat, pokud se správně nakonfiguruje s vaším HW - neměl by být problém. Vypalování myslím zvládne integrovaný CD Burner (či jak se přesně jmenuje)a bezpečnost je myslím takřka zaručena u jakékoliv Linuxové distribuce, protože viru se stále pro tento OS moc nevyskytuje. Případná záloha Windows je samozřejmostí (mnou několikrát v praxi ověřeno a vyzkoušeno).

Obrázek uživatele Jiří Moos

Nejpřijatelnější se mi zdá také Ubuntu - velmi mě potěšilo, že jde použít jako LIVE DVD pro zálohu HDD. Pěkné uživatelské prostředí a největší softwarová podpora ze všech Linuxů.

Obrázek uživatele alterego

Doporučuji Mandrivu, není tak vymalovaná, má dobrou podporu na mandrivalinux.cz včetně wiki, podporuje i NTFS a to bez problemu, v případě dualbootu není problem vyzálohovat data z nefunkčního oddílu s NTFS. Obecně linux neřeší viry, což v dnešní době je určitá přednost.
Už budu končit, máš sice dost vysoké nároky, ze kterých budeš muset slevit, nebo si počkat, až linux dojde ke tvému obrazu. gl


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.