Správné sezení u počítače aneb ve zdravém těle zdravý duch

Sezení u počítačePočítače jsou dnes již nedílnou součástí našeho života. Používáme je k práci, studiu, odreagování se při hraní her apod. Při tomto užívání u nich strávíme samozřejmě také nespočet hodin, přičemž můžeme nevědomky škodit sami sobě…

<script type='text/javascript'></script>


Už se vám to určitě stalo: po dlouhé a náročné práci s počítačem jste se cítili unavení, vyčerpaní, a bolely vás některé části těla. To vše může být zapříčiněno na první pohled nepodstatnými detaily, jako například nesprávné sezení, držení těla, poloha klávesnice i obrazovky apod.

Právě tyto detaily mají svá opodstatnění, neboť při jejich "nedodržování" může dojít k bolestem určitých oblastí našeho těla, nebo dokonce i k jejich poškození (špatně sedící člověk může mít problémy i s dýcháním).

Podle odborníků správné/zdravé sezení u počítače zlepšuje schopnost našeho soustředění (jsme schopni se soustředit i delší dobu), snižuje stres a zlepšuje krevní oběh.

Záda a správné sezení
Jak už jsem se zmiňoval, člověk by měl při práci s počítačem správně sedět. Základem dobrého sezení je už samotný výběr židle (křesla). Ta by sama o sobě měla splňovat určité náležitosti: měla by být otáčecí s nastavitelnou výškou sedací plochy, mít optimální opěrnou plochu a podporovat člověka v sezení vzpřímeně s rovnými zády. Lokty by měly být drženy v pravém úhlu k tělu (nejlépe podepřeny opěrkou křesla). Nohy jsou poté volně spuštěny na zem, kde se o ni chodidla opírají celou svou plochou (je možno také použít podložku).


Správné sezení u PC

Co se notebooku týče; měl by být umístěn na pevné podložce (stůl apod.), kde by obrazovka měla být ve výši očí. Nedochází tím k přílišnému napínání šíjových svalů, jako je tomu při předklonu hlavy, když se notebook nachází např. na klíně.

Oči a jejich únava
Používáním počítače se také unavuje jeden z našich nejdůležitějších smyslů – zrak. Je tomu tak obzvláště při dlouhodobé práci, kdy očím není dopřána potřebná přestávka, a oči se tak stanou rychle unavené a podrážděné. Důležitým faktorem je také například samotné umístění monitoru; měl by být umístěn v úrovni očí přímo před námi (není však dobré jej mít proti oknu). Samozřejmě je zdravější používání LCD monitorů, neboť jsou k očím šetrnější. Únavu zraku také může ovlivňovat nastavení jasu a kontrastu, jež by během dne měly být nastaveny na vyšší hodnotu než večer. Důležité je také nastavení správné obnovovací frekvence, kde se optimální hranice pohybuje minimálně okolo 75 Hz (ideál je od 85 Hz výše). Odborníci také doporučují čas od času oči na pár vteřin zavírat nebo se chvílemi dívat jiným směrem - zejména do dálky.

Cvičení a pohyb
Samozřejmě by člověk měl pracovat s počítačem jen nějakou dobu denně. Když však ví, že z určitého důvodu bude muset na počítači pracovat přeci jen déle, než by chtěl a než je zdrávo, je dobré si po nějaké době (nejlepší je přibližně po 20 minutách) udělat přestávku: jít se projít, protáhnout se, osvěžit se (např. opláchnutím studenou vodou) apod.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele TheALuminium

Pěkný článek ... jen by mě zajímalo, kolik procent lidí, kteří sedí denně u PC toto dělá =)

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Jistě, že já :-) :-D

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

abych pravdu řekl, já se u počítače jen válím :D lečím na rozlámané točící židli bez područek a s poloviční opěrkou :D a musím říct, že se mi leží svkěle, bokem k počítači, nohy na subwoferu, music forewer :)

jinak je to pravda, opravdu je potřeba sedět pořádně, jenže ono to ne vždy jde.. sedět rovně například mě nebaví, nejsem zvyklý a musím se hlídat, jinak jsem do 3 minut zase ohnutý, takže raději ležím, připadá mi to zdravější, než být ohnutý :D

bohužel, já bych byl bez počítače dnes asi mrtvý, sedím u něj furt a moc toho nenaběhám, akorát dopoledne ve škole a pak pro večeři a umejt se :D a to rozhodně není dobře.. :(

každopádně dobrý článek, mel by být umístěn na hlavní straně, aby se podařilo zdraví IT národa trochu zlepčšit :)

Obrázek uživatele tralala

heh sediet rovno? to je pre mna trest... to ja som uz kripel, secy tvrdia ze som krivý a mne to velmo nevadi... to ekd si nekdo zvikne sediet krivo tak sedi krivo aj v tedi ked ma bit rovno :) a kdo v dnesnej dobe sedi rovno? kazdy na to kasle

sry za ti chiby

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

...počkejte přátelé ale po pár letech profi vysedávání u compu a k tomu ten model "přesun jen pro jídlo"... to je teprve soda...člověk to začne řešit až když se objeví úporné bolesti v kříži, ztuhlá šíje, brnění rukou... vím o čem mluvím...navíc se vůle po pravidelným kompenzačním cvičení ne a ne sama objevit... :-(

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

zkuste tělo ukecat aniž byste se museli sami snažit ve smyslu "protáhni se a neotravuj" ;)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[7876] Židle

Myslím, že je hlavně potřeba pořádná židle. Taková, která umožní správné sezení bez toho, že bych na to musel furt myslet. Koupil jsem Spinalis a záda nebolí ani po 10 hodinách denně.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Jo, u compu se člověk za chvíli shrbí jako stará b..a. Židle, pánové, to je to potřebujeme dobře vybrat. Mám teda Sedoo, kdyby někdo stál o radu.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.