Správa mobilních zařízení ve firmě - Jaké jsou možnosti?

Mobilní telefon v rukou ženy

<script type='text/javascript'></script>


V dnešní moderní době, kdy má každý vlastní chytrý telefon, se často setkáváme se zkratkou BYOD, která vznikla z anglických slov "Bring Your Own Device". Jedná se o rozšířený trend, kdy zaměstnavatel umožňuje svým zaměstnancům využívat svá soukromá zařízení - smartphone, tablet, notebook, router - pro firemní účely.

Zavedení politiky BYOD do firmy může zaměstnance pozitivně motivovat a zvýšit jejich produktivitu. Na druhou stranu musejí společnosti dbát na přísnější bezpečnostní opatření a některým zaměstnancům může být proti srsti, aby jejich nadřízení měli přístup k osobním informacím a aplikacím na svém soukromém mobilním zařízení. Dnešní doba však skýtá mnoho dalších možností, které firmy začínají postupně uplatňovat v pracovních procesech.

Terminologie:

COBO (Corporate-Owned, Business Only)
Mobilní zařízení vlastní firma a je určeno pouze k firemním účelům, což znamená, že zaměstnanec dostane mobilní přístroj, který nesmí používat pro osobní potřebu ani mimo kancelář. Tento model byl oblíbený především v minulosti, ale dnes se již od něj upouští, neboť není v silách firem striktně kontrolovat dodržování pravidel.

CYOD (Choose Your Own Device)
Koncept se podobá BYOD jen s tím rozdílem, že si pracovník může vybrat z omezeného počtu zařízení, které mu zaměstnavatel nabídne. Tato možnost je výhodná pro obě strany. Zaměstnanec si vybere přístroj, který mu vyhovuje, zatímco firma může přístroj lépe začlenit do bezpečnostního IT ekosystému korporace a jednodušeji na něm spravovat přístup osoby k firemním datům.

COPE (Corporate-Owned, Personal Use)
Smartphone nebo jiné přenosné zařízení vlastní podnik, ale zaměstnanec jej může využívat jak k firemním, tak osobním účelům. Důležitou otázkou jsou práva, tedy kdo může do přístroje instalovat software - zda firma nebo pracovník. Z bezpečnostního hlediska je výhodnější, když má administrátorská práva firma, nicméně občas zaměstnanec pro svou práci potřebuje aplikace třetích stran, takže si musí instalaci vyžádat u svého nadřízeného.

COSU (Corporate-Owned, Single Use)
Firma má největší kontrolu nad tím, co mohou zaměstnanci/zákazníci s přístrojem dělat, jelikož se jedná pouze o jednoúčelová zařízení se systémem přizpůsobeným pouze pro provádění jedné činnosti - tisk materiálů, nákup produktů, digitální podpis apod.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.