Razantní zdražení elektroniky až o 20%

Štítky:

CZK penízeDolar, který silně ovlivňuje ceny na asijských trzích, ze kterých pochází nejvíce výpočetní techniky, neustále sílí. Navýšení ceny potvrdili všichni známí výrobci a je tedy více než jasné, že se ceny od třetího čtvrtletí tohoto roku navýší o 15 až 20 procent.

<script type='text/javascript'></script>


Celý proces zdražování má totiž již delší dobu svůj důvod, nejedná se samozřejmě o náhlé rozhodnutí výrobců. Již od začátku roku 2010 se výkyvy v kurzech měn do cen začaly promítat, avšak prodejci je ve většině případů rozpustili do svých marží. To mělo a má bohužel za následek, že počítače či například notebooky se prodávají s tří procentní až sedmi procentní marží. A to je minimum, za které se ještě prodejcům vyplatí prodávat. Pro představu: notebook, který dnes stojí 15 tisíc korun, bude stát 17 až 19 tisíc korun.

Jelikož síla dolarové měny vůči euru a samozřejmě koruně neustále roste, můžeme očekávat, že ke zdražení dojde i v oblastech PC příslušenství. Výjimkou nebudou ani monitory či tiskárny. Naopak navýšení cen prozatím odmítají výrobci audiovizuální techniky a televizorů, jejichž výrobky se vyrábějí v tuzemsku a růst dolarové měny tak nemá na jejich výrobu vliv. Dá se ovšem předpokládat, že až obchodníci vyprodají současné zásoby, porostou ceny i ostatní elektroniky. Zejména těch nejnovějších modelů.

Související odkazy:

Neoznámkováno

Obrázek uživatele MirekPluskal

Razantní zvýšení cen elektroniky mě osobně trochu překvapuje,ale co s tím má udělat normální uživatel? Kurz dolaru a kč sice šel trochu dolů,ale to asi nebude na dlouhou dobu.Bohužel,to zase pocítí koncový uživatel.Za IT techniku si budeme muset připlatit,což se mi vůbec nelíbí.To je ale bohužel byznys!?

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Hm, to je zase analyza. Posledni mesic koruna vuci dolaru neustale posiluje a podle vseho posilovat z dlouhodobeho hlediska neprestane.

Obrázek uživatele TheALuminium

Tady jde spíše o kurz vůči Euru, protože stejně vše dovážíme a už u dodavatelů se projeví jak moc posiluje (nebo naopak).

Obrázek uživatele MirekPluskal

Ale koruna vůči euro také mírně posiluje,tak uvidíme,jak se to bude všechno dále vyvíjet.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

není ani tak podstatný kurs zde, ale kurz na tchajwanskou měnu (nemám ponětí, jak se jmenuje) - vše se totiž vyrábí na tchajwanu a kupuje odstamtud.. pokud tam je kurs špatný, cena tady nebude lepší, i kdyby byla kruna milionová

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Toto vysvětlení bohužel taky není přesné; většina výrobků se převážně vyrábí v Číně. Kurz zde hraje velmi významnou roli, protože Čína jako výrobní jednotka pracuje v dolarovém pásmu, který byl dříve z hlediska prodejců velmi výhodný. Pozor - bavíme se o České republice, jedná se tedy o tuzemský problém zdražování, nikoliv celosvětový! Kvůli hospodářské recesi však dolar začal od začátku roku posilovat a koruna klesat - tedy marže obchodníků spadly na zmíněné 3 - 7%. Jelikož se dle analytiků tento stav změnit neměl (ba naopak), domluvili se výrobci (čeští zástupci jednotlivých značek notebooků) a prodejci na globálním zdražení! Ceny totiž v průběhu několika předešlých let šly neuvěřitelným způsobem dolů, bylo tedy jen otázkou času, kdy opět vylétnou nahoru. Nejsme jediným serverem který tuto informaci otiskl, o zdražování se mluví napříč informačním spektrem - i když, jak zde již někdo správně podotkl, současný stav hovoří jinak, koruna spíše posiluje. Uvidíme, zda-li se po skončení prázdninové sezóny kurz opět neotočí...

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

je pravdivé :) jen jsem si neuvědomil, že tento článek je tak trochu globální, o elektronice jako takové.. já jsem myslel zas jen na počítačový hardware, jehož většina se vyrábí v kvalitnějších (doopravdy) podmínkách na Tchajwanu, kde mají téměř všechny IT firmy sídla.. kdo tu nemá sídlo a továrnu, jako by neexistoval..
jinak souhlas, "bílá" elektronika se vyrábí zejména v číně..

Obrázek uživatele Jiří Molnár

O bíle technice tu ale není řeč (zmínku o ní nikde nevidím, článek je zcela zřetelně zaměřen na HW); ano, počítačové komponenty se vyrábějí na Tchaj-wanu, který (i když je politicky nezávislý), je označován za továrnu a prezentátora Číny - jedná se tedy o část čínského území = Čína. Takže se pořád bavíme o tom samém!
Sídla se zde ale určitě nenacházejí, takové značky jako Dell, Apple či HP mají sídla v Americe. Tchaj-wan jim poskytuje pouze výrobní sílu, je jejich hlavní dodavatel součástí (dílů). Obchod zde probíhá v dolarové měně, která ovlivňuje ceny u nás! Kurz mezi TWD a USD na naše ceny vliv sice má, ale v současné době to problém nebyl a není - problém byl mezi CZK (EUR) a USD, proto se u nás hovoří o zdražování! Znovu tedy opakuji, dle slov analytiků, jedná se o tuzemský problém!

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

tak pardon, orientoval jsem se nadpisem o obsahu článku.. máš pravdu..
ale není to tak úplně čína, protože tam opravdu pracují lidé z Tchajwanu..
a sídla ano, HP, Dell, Apple, jenže ty jednak z Ameriky pochází a jednak, kdo z nich vyrábí hardware jako takový? většinou používají hardware jim vyrobený, ze kterého "staví".. ten je vyroben na Tchajwanu, kde má sídlo každá firma, která vyrábí hardware.. záleží jen na hledisku pohledu, ve kterém se lišíme.. ale ASUS, MSi, GigaByte, a jim podobné značky (u těch, co mě právě napadají si nejsem jistý) zde sídla mají.. mohl by jsi namítnout ATi a nVidii, jenže ty nevyrábí, ty designují, projektují a navrhují.. vše se vyrábí zase na tchajwanu, amerických továren moc není, i když ano, AMD vyrábí v Americe tuším.. nejsem znalec, takže pokud by jsi chtěl seznam všech tchajwanských firem, tak ti jej neposkytnu :D

Obrázek uživatele Chlumský Jiří

Výrobky jako jsou DELL, Apple HP a jiné se kompletují u nás. Z Číny se dovezou díly, ušetří se na clu a dalších večech a zlaté romské, ukrajinské a vietnamské ručičky kompletují vašeho Appla, od ipoda po Xserve, ve Foxconnu. Takových firem je u nás několik a vyváží se to do celé EU a naopak. ps.: Zdražování elektroniky o 20% je asi tak mimo, že to se já stanu dřív milionářem(a to jsem chudý student:-) Dolar oslabuje už víc jak půl rok a to jak proti CZ, tak i EUR, RUB JPY tak i CNY....!!!

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Dolar půl roku rozhodně neoslaboval, ale naopak posiloval, viz graf: http://www.kurzy.cz/kurzy-men/kurzy.asp?A=G&m1=USD&m2=CZK&T=0&V=2&od=1.1...

Až teprve nyní začala koruna opět posilovat a doufejme, že tomu bude i tak nadále!
Informace okolo zdražení jsem si rozhodně z prstu nevycucal - vyjádření pro ČT Jan Samko (Alza.cz): http://www.ct24.cz/ekonomika/95400-pocitace-na-podzim-zdrazi-az-o-20-pro...

Obrázek uživatele MirekPluskal
[2202] To...

vám určitě nemůže nikdo vyčítat,museli bychom být finanční analytici.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Děkuji Mirku, ale není nutné se mě tímto způsobem zastávat, pouze jsem poskytl informace, ze kterých vycházím a které ve článku uvedeny nebyly! Ale děkuji...

Obrázek uživatele MirekPluskal
[2206] Není...

zač děkovat,prostě mě to napadlo to tak napsat.

Obrázek uživatele Chlumský Jiří
[2243] Kurz USD

Koukal jste vůbec na ten graf? Jestli ano, tak si protiřečíte.
http://www.google.com/finance?q=CURRENCY%3Ausd
Porovnejte si Eura i CZK za ten půl rok a uvidíte sám.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Ach jo... A díval jste se vy? Pokud vím, tak posilování koruny znamená, že se kurz blíží k hodnotě 1:1, tedy graf musí klesat.
Nechal jsem si vygenerovat graf obou měn společně a pokud dobře vidím, tak od ledna se graf postupně šplhá z 18 CZK až ke 22 CZK (z hlediska USD) a u EUR je to velmi proměnlivé. Občas to vystřelí až k 26 CZK, jinak poměrně stagnuje - drží lajnu.
Z hlediska importu je dobré, když koruna posiluje, dobře se koupí, ale z hlediska exportu se nadaném zboží tolik nevydělá. Pokud mě zrak nešálí tak posilování koruny lze z grafu vyčíst až na konci července/srpna!
Odkaz na graf: http://www.kurzy.cz/kurzy-men/grafy/nr/CZK-EURaUSD/od-1.1.2010/


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.