Přehřívání aneb teploty komponentů: Měříme snadno a rychle

chlazeníS přehříváním hardwaru jsou často spojené problémy s modrou smrtí, restartováním systému, nebo dokonce s úplným poškozením onoho komponentu. Někdy nezbývá pak nic jiného, než jej vyreklamovat. Mnozí uživatelé však netuší, že tyto problémy způsobuje právě přehřívání těchto komponentů a že mu lze předejít.

<script type='text/javascript'></script>


Dnes si ukážeme, jaké teploty jsou pro naše miláčky škodlivé a jaké jsou optimální. Mimo to si také ukážeme pár jednoduchých programů, které nám teploty mohou změřit.
Zaměříme se na základní hardware, který bývá tepelně nejčastěji zatěžován - CPU, HDD, GPU, MB.

CPU
Samotné srdce počítače bývá vytěžováno nejvíce. Spousty procesů, které vykonává při každé činnosti, způsobuje hodně velké zahřívání, a proto je nutné jej dobře chladit. Jak by měly vypadat teploty pro procesor, můžete vidět níže.
• Běžný chod: 40 – 55 °C
• 100% vytížení: 55 – 70 °C
• Kritické: 70 °C a výše

HDD
Harddisk, který nám ukládá data, se bohužel, ať chceme nebo ne, přehřívá také. Na rozdíl od procesoru není harddisk na vyšší teplotu stavěn a vysoké teploty mu více škodí. Takto vypadají teploty, při kterých je zvyklý pracovat.
• Běžný chod: 30 – 40 °C
• 100% vytížení: 45 – 50 °C
• Kritické: 50 °C výše

GPU
Grafická karta, která nám zajišťuje dobrý a kvalitní obraz, kvalitní detaily při hraní her apod., bývá zatěžována skoro na stejné úrovni (ne-li více) než procesor. Obzvláště náročné hry či grafické programy zapříčiňují její přehřívání, a proto doporučuji dobré GPU chlazení.
• Běžný chod: 40 – 50 °C
• 100% zatížení: 50 – 80 °C
• Kritické: 80 °C a výše

MB
No a samotná základní deska, na kterou jsou výše zmíněné komponenty připojené, se zahřívá také. Její vytížení však nebývá tak kritické, a máte-li zajištěné dobré chlazení celé skříně, jistě se vaše teploty desky pohybují v mezích normy.
• Běžný chod: 30 – 45 °C
• 100% zátěž: 45 – 50 °C
• Kritické: 50 °C a výše

A jak je tomu u notebooků?
U notebooků se jedná v podstatě o ty samé teploty. Ovšem dosáhnout jich je trochu těžší. Je totiž normální, že jsou teploty těchto komponentů u notebooků vyšší. Důvodem tomu bývá převážně stlačený prostor. Samozřejmě je hardware uvnitř notebooků na vyšší teploty také stavěn, ale přesto doporučuji, jedná-li se o notebook na kterém hrajete hry či děláte náročnou práci, při které vytěžujete jednu z těchto částí hardwaru, koupit podpůrné chlazení.

chlazeníJak lze teploty změřit?
Teploty lze změřit pomocí různého softwaru volně stažitelného z internetu nebo z nějakého CD, které bývá součástí počítačových časopisů. Nejčastěji tyto programy nalezneme v sekci utility.
Nyní si dva takové "teploměry" ukážeme.

SensorsView
Jedná se o velice šikovný a hlavně jednoduchý program, který se zaměřuje nejen na měření teplot hardwaru, ale také na měření otáček ventilátorů.
U tohoto programu se objevují zkratky - sys, aux, a u ventilátorů poté rpm.
Sys = základní deska
Aux = pomocné čidlo
Rpm = otáčky za minutu

SensorView je také výhodný v tom, že se jedná o freeware, a můžete ho stáhnout přímo zde!

SpeedFan
Další šikovný program, který už však disponuje širšími vlastnostmi. Pomocí SpeedFanu můžete například snižovat - zvyšovat otáčky ventilátorů, dále pak můžete sledovat využití CPU apod.
V tomto programu se objevují zkratky – Temp 1, Temp 2, Temp 3, HD0 , Core 1 a Core 2
Temp 1 = teplota základní desky
Temp 2 = teplota procesoru
Temp 3 = pomocné čidlo
HD0 = harddisk
Core 1 = teplota 1. jádra
Core 2 = teplota 2. Jádra

Kingston DataTraveler Mini Slim

Tento program je také freeware a lze ho stáhnout zde!

Pokud znáte další freeware programy měřící teploty, jistě se můžete podělit o své zkušenosti. Samozřejmě máte také možnost poradit se a prokonzultovat koupi nového chlazení (či vašeho stávajícího) v naší poradně...

Průměr: 4.3 (103 votes)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

supr, další šikovný článek pro uživatele.. jen u tý grafiky, tam je větší řezerva, 100°C je u vyloženě herních grafik ještě únosná mez.. rozhodně ale en prospěšná..

Obrázek uživatele TheALuminium

Pěkné, jen bych doplnil, že program EVEREST též měří teploty a dá se stáhnout i jako FREE verze - EVEREST Home Edition.

Obrázek uživatele Jana Petrovská

Pan důležitý, který vše ví a nakonec ví velké hovno

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Autor článku měl program EVEREST zanesen ve svém přehledu. Ale z administrativních důvodů jsme tento program po dohodě záměrně vynechali. Tento program je natolik bohatý po funkční stránce, že jsme se rozhodli mu věnovat v následující měsíci vlastní článek. Tímto tedy chci autora článku ospravedlnit, byl a je v tom vyšší zájem ... :)

Obrázek uživatele MirekPluskal

Dobrý den.Váš příspěvek je velice dobře napsán,je tu také mnoho poučného pro uživatele.Ještě jsem nestačil všechno projít,ale už dopředu mohu říci,že mě tento článek velice zaujal.Zdraví vás,Mirek Pluskal.

Obrázek uživatele tatik

Pěkné a hlavně užitečné. Na forech je spousta dotazů na teploty. Možná bych jen podotkl, že pokud někdo bude chtít vést polemiku o teplotách ve výše uvedeném článku, rozhodující je údaj, který uvádí výrobce. A to bývá někdy nezjistitelná věc.

Obrázek uživatele Jakub Safar

Ahoj,

diky za uzitecne shrnuti. Takoveto informace se rozhodne hodi. Informace tykajici se Linuxu: Pro mereni teploty je nutne pracovat s baliky lm-sensors. Napriklad na tomto URL je pekny navod: http://www.techthrob.com/tech/linuxsensors.php

Kuba

Obrázek uživatele cuco

mam notebook znacky asus K50AB a teploty mam hdd 35 to je ok podla mna temp1 45 a core okolo 70 co sa mi zda dost vela a mam min vykon.. ked ho zatazim tak ide teplota este vysie.. niekde som cital ze existuju nejake podlozky chladiacew po notebook .. kde by som to mohol kupit a pomoze to??,

Obrázek uživatele TheALuminium

Pomůže, dá se to koupit například na www.alza.cz například ... v podstatě kdekoliv.

Obrázek uživatele CernyLukas
[1791] SpeedFan

Dobry den, chci se zeptat co znamena "POMOCNE CIDLO" = TEMP3 a kde ho v PC najdu? Me ukazuje krytickou teplotu a to 83°C dekuji za informace

Obrázek uživatele CZELLO

Zajímavý článek, ale nevím proč mi korektně nefungují oba programy. U SensorsView mi to ukazuje jenom teplotu HDD a u SpeedFan jenom Temp1, HD0, Core0 a Core1. NB je ASUS K50IJ s legálním Win 7 Home. Nevíte někdo v čem je problém? Díky

Obrázek uživatele TheALuminium

To záleží na vývojáři těchto softwarů. jak často aktualizují. Jde o to, že nerozpozná hardware a tak jej ani nemůže správně zobrazit, takže záleží jen na autorech jak často a kvalitně aktualizují program.

Obrázek uživatele ondrinin

Ahoj,
mám netbook Asus eee 1201n a celkem mě znepokojuje, že při běžném provozu (např kopírování, psaní dokumetů atd všechno paralelně s puštěnou hudbou) má jeho grafická karta teplotu minimálně 56°C a že když hraju nějaké hry, tak ta teplota dostupuje i 61°C. to je sice podle článku výše normální, ale ten program Speedfan (výše) dává grafické kartě ikonu "hoří"..je to normální? díky (všechny ostatní komponenty jsou podle Speedfanu teplotně v pořádku)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

ten speedfan to moc nerozlišuje a dává "hoří" všemu nad nějakou hodnotu °C, která je ale pro každý HW specifická, ne ale pro speedfan..

těch 61°C je ještě dost málo na tenhle mrňavý NTB.. mě když pořádně neodvětrávám vyjde pevný disk (bohužel jediná nechlazená část) i na 65°C, ale Fujistsu je značka, která vždy topila.. ale celkově se tyhle malé NTB blbě chladí, právě proto, že jsou malé.. třeba i WiFi topí asi nejvíc ze všeho, jak ji zapnu, větrák jede furt naplno, ať dělám co dělám.. jakákoliv jiná činost NTB tolik neohřeje.. ale teplota je do 65°C

takže ano, je to naprosto normální, navíc ještě poměrně studené :)

Obrázek uživatele ondrinin
[2185] díky :)

díky :)

Obrázek uživatele Jana Petrovská

Pan důležitý, který vše ví a nakonec ví velké hovno

Obrázek uživatele Alojs

Dobrý den. Mám problém, běhají mi na monitoru (Asus VW220 22") svislé bílé pruhy. Stává se to převážně po pár minutách hraní her, ale občas probliknou i když je pc (4GB, i5, Radeon 5770, 500W) nevytíženě spuštěné. Když změřím teplotu SpeedFanem, píše u Temp2 například 57C. Řekl bych, že by mohl být problém v přehřívání. Mohli by jste mi prosím poradit? Mám koupit lepší chladič procesoru?

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

problém zapiš do poradny (www.pcporadenstvi.cz/forum) a budeme se ti věnovat..

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Dobrý den potřeboval bych poradit co mam delat když se mi přehriva počítač. Nevím čím to může být.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

napiš do poradny a budeme to řešit..

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Dobrý den základní deska má v průměru 85 stupňů celsia, co s tím?

Obrázek uživatele TheALuminium

Vyčistit vnitřek bedny, líp větrat case a radši bych si připravil penízky na novou, protože tohle je celkem extrémní teplota na základní desku =)

Obrázek uživatele Pablouš
[2658] teplota

Dobrý den,článek je prosěšný,ale škoda že se nezabívá více do hloubky notebooků různých značek. Nejsem žádnej počítačovej mág,ale na ty hodnoty se nedostanu už po 10minutách psaní meilů. Mám notebook ASUS 70IC cca rok a čtvrt starý ,používam program everest home( trial version-teplotu zakladní desku neměří).
Celkem vklidu jsem naměřil teploty CPU - 58, CPU1 - 52,CPU2 - 52, MCP - 66, GPUdioda -56 pokud ovšem je zapnitý dýl teploty se zvyšijí (12-13 stupňů,kromě GPU sondy ta je na 59stupních)a poku zapnu nějakou tu hru teplety vyskočí CPU - 87, CPU1 - 82, CPU2 - 82, MCP - 91až93, GPUdoida - 65.
Zajímalo by mne jestli tydo hodnoty jsou špatné a pokud ano co se snima dá dělat.Chladící podložku jsem si půjčil s jedním větráčkem a průměru 70mm teploty mě přišli celkem stejný rozdíl tak 2stupňů.
Děkuji pokud se mi někdo ozve a poradí.

Ještě bych se chtěl zeptat co je to MCP a ta GPUdioda,děkuji

jo a ještě bych chtěl podotknout že i-když jsou teploty jaké jsou při hraní her nepozoruji jakékoliv sekání či zamrzání.
O chladící podložce uvažuji,ale mám úhlopříčku 17,4 a je to trošku problém.Už jsem jich pár vyzkoušel stáli pár peněz a zdali se mi malé ,nebo slabé. Mám vyhlídnuté 3 ch..pod.. na alze větší s třemi větráčky 70mm v průměru,nebo s jedním větráčkem 220 a 250mm jsou okolo tisícovky což se mě zdá dost a nerad bych aby to byli vyhozené peníze,pporadíte?? děkuji

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Článek byl smýšlen spíše obecně a pragmaticky.

Nicméně vaše teploty nejsou tedy nikterak příjemné - u ntb se to může brát trochu s rezervou oproti stolní sestavě, ale i tak je to poměrně vysoká hodnota. Podložka je dobrá věc, cena okolo 1000 CZK je zcela běžná - tyto podložky již budou za něco stát (doporučuji Zalman - ten se dá sehnat tuším i za 700 CZK). Ovšem ve vašem případě bych spíše využil záruční doby a poslal noťas na reklamaci s přehříváním. U ASUSů se i mě stávalo, že měly výrazné problémy s teplotou. Takže bude lepší ať odborný servis chlazení přeměří.

Nejde ani tak o to, že systém při vysokých teplotách nekolabuje. Spíše se tím zkracuje doba životnosti jednotlivých komponent.
Zkratka MCP nevím co je - kdepak jste ji vyčetl? Někde v Everestu? Jestli je u ní teplota, nejedná se o teplotu disku? GPU dioda je teplotní senzor na grafické kartě.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

ty teploty jsou už poměrně vysoké, ale u NTB je to vcelku běžné..
pokud chladící podložku, tak jedině s velkým větrákem a méně otáčkami, protože ty malé jsou uječené bestie se skoro nulovým tahem.. kolem 1000 jsou obyklé ceny.. tetě jsem nedávno vnutil http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=69467 je skvělá hlavně na klán či na postel, protože se nakloní a sání je oddělené od deky..

MCP je severní můstek čipsetu základní desky - ten hlavní..
ASUS 70IC se mi nějak nepodařilo najít.. můžeš jej najít někde v nějakém shopu ten tvůj, abych se podíval na parametry?
pokud to bude na dýl, doporučil bych ti jít do sekce poradny, diskuse pod články se má vztahovat k článkům, ne k problémům..

Obrázek uživatele Milan Petrovský

Nehraj si furt ne chytreho, hovno tomu rozumíš

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Ahoj, chtěla bych se zeptat na to, že někdy když zapnu pc, tak začne strašně nahlas hučet a po chvíli to v pokoji smrdí jako kdyby se tam něco pálilo. Čím to může být?

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

špatnej větráček možná bych řekl i HDD, ale to by se PC už asi nerozjel a nebo zkus vytáhnout cd z mechaniky, ale to by nesmrdělo jakou máš pokojou teplotu stálou, kolísavou a kolik cca

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Ahoj. Trochu jsem zapřemýšlel a také mne políbila mne Múza. Omotal jsem všechny tranzistory,kterých je na moderních GPU dost, ALU lepící páskou, kterou seženete v jakýmkoli OBi a podobně. Teploty mi chodily přes 70°C teď při hraní her tak kolem 54°C až 68°C hry se nesekají a vše chodí rychleji :-) na estetiku či dokonce vzhledový tuning PC to není ale práci to odvede a GPU ochladí. Tranzistory = ty válečky všech možných rozměrů převážně kovového(alu) vzhledu. :-) Přeju ať vám to pomůže stejně jako mě namísto utrácení za drahé chladiče či podobné několikaset-korunové položky... ps spousta alu pásky navíc zbude ještě tak na dalších 30 pc karet :-) A vše funguje i při nynějších 35°C vedrech která v těchto dnech panují. UPOZORNĚNÍ: Nezapomeňte,že ALU lepící páska je vodivá tak ji tam namuchlejte okolo trandíků tak, aby se nedotýkala desky gpu či čehokoli jiného aby se nestalo, že nějaký SD(mikro-odpor) či jiná součástka bude tím pádem ve zkratu a GPU vám odejde do CHIP nebe :-))) možno aplikovat i na základní desky a vůbec cokoli... :-) na vzhled přitom není třeba hledět... čím více pásky namuchláte, tím více se to uchladí :-)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

já mám opačný problém ne s přehříváním ale s podchlazením.Koupil jsem si nové úložiště a mám ho vedle wifi v místnosti kde se netopí je tam v zimě kolem 10 minimálně 8 stupnů. muže se uložiště podchladit když ho vypínám nebo stačí nechat ve spánkovém režimu a nic se mu nestane rosení apod,.???

Obrázek uživatele LiborA

Pokud je v té místnosti sucho, tak nízká teplota je naopak výhodou. Problém by byl akorát v případě vlhké místnosti, tam nemá výpočetní technika co dělat.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.