Potvrzeno: Facebook vstupuje na burzu

Facebook logoO tomto kroku již nějakou dobu probíhaly spekulace. Nyní můžeme definitivně říci, že největší sociální síť Facebook potvrdil vstup na burzovní trh.

<script type='text/javascript'></script>


Dnes proběhlo předání potřebných dokumentů burzovním úřadům pro vstup společnosti na burzu. V květnu tak proběhne vydání akcií za 5 miliard dolarů (více než 95 miliard korun). Jedná se tím o největší nabídku akcií v historii na trhu a podle odborníků i o největší nabídku vůbec. Mark Zuckerberg coby majitel si to podle všeho může dovolit (zůstane mu více než čtvrtina akcií).

Podle všeho je však částka pěti miliard pouze začínající, zájem je totiž samozřejmě obrovský; již několik investičních bank a firem se rozhodlo vytvořit přívětivou nabídku. Můžeme tedy předpokládat, že tato částka ještě poroste.

Důvodem k tomuto velkému kroku je získání finančních prostředků pro svou vlastní expanzi - společnost chce vytvořit vlastní platformu typu OS Windows, Android apod. Klíčovým faktem přitom bude umožnit nakupování.

"Je skutečně zásadní, pokud se sociální síť dokáže proměnit v platformu jako například Windows nebo Android, protože na tom můžete postavit řadu věcí – např. nakupování. Představte si tedy svět, ve kterém jste na Facebooku pořád. Toho přesně chtějí dosáhnout a veřejná nabídka akcií jim pro to má sehnat peníze," říká odborník na sociální média Lance Ulanoff.

Svou pozici lídra (roční obrat loni činil přibližně 3,7 miliard dolarů) si získal Facebook díky jednoduchém zpřístupnění reklamy k davům, za což je tato sociální síť kladně oceněna finančními analytiky. S tím jde samozřejmě ruku v ruce oblíbenost u uživatelů - užívá jej přibližně 850 milionů lidí.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.