Podíl internetových prohlížečů ve světě a u nás za měsíc prosinec 2011

GrafJiž dlouho jsme nenahlédli na statistiku procentuálního podílu prohlížečů na trhu, a to jak ve světě, tak na našem území. Nyní je nejvyšší čas to napravit a ukázat si aktuální čísla…

<script type='text/javascript'></script>


V září tomu byly tři roky, co Google Chrome slavil narozeniny, ke kterým si dal pěkný dárek ve formě překonání třetinové hranice podílu na trhu (23,9%). Nebyl by to on, aby si za dobu oněch necelých čtyř měsíců opět nepolepšil; jeho podíl na trhu je dle statistického měřidla StatCounter 27,12%. S tímto pokročením tak došlo dle analytiků na nevyhnutelné – pokoření konkurenčního Firefoxu, který oproti tomu klesl na 25,49%. Safari si drží hranici 6,14% a Opera 1,95%. Otázkou tedy zůstává, za jak dlouho Chrome pokoří Internet Explorer, který si stále drží pozici vedoucího – 38,57%.

StatCounter Global Stats

A jak je tomu u nás?

V České republice jsou čísla trochu více pomíchaná. Přesněji řečeno: pozici vedoucího u nás nedrží Internet Explorer, nýbrž Firefox, jenž má 37,71% podílu. Na druhé pozici mu z povzdálí dýchá na záda Google Chrome s 26,32% a třetí dominantu zastává právě IE s 25,23%. Poměrně velké číslo (oproti světovému měřítku) má u nás také Opera – 7,71%. Safari poté všem kryje záda s 2,16%.

StatCounter Global Stats

Statistika z pohledu PCP

Na závěr roku jsme si pro vás přichystali malý bonus – statistiku internetových prohlížečů, jež používáte právě vy, návštěvníci našich stránek, a to i s procentuálním porovnáním k minulému roku. Výsledky přinesly vskutku zajímavá čísla:

Rok 2010 (16. 12. 2009 – 16. 12. 2010)
Koncem předloňského a v průběhu loňského roku nás nejvíce navštěvoval prohlížeč Firefox se 45,08%, jenž byl následován Internet Explorerem s 29,57%. Opera u nás měla podíl 12,32%, přičemž na tom byla lépe než Chrome, který měl v té době 11,68%. Ostatní prohlížeče (Safari, Opera Mini, Android Browser apod.) nedosáhly téměř ani jednoho procenta.

Rok 2011 (17. 12. 2010 – 17. 12. 2011)
Zde už dochází k jistým zvratům: dominanci si u nás stále drží Firefox, ovšem s necelým pětiprocentním poklesem – 40,40%. Chrome si polepšil a vyšplhal se na hranici 23,81%. IE spadl na 22,84% a na 10,95% klesla i Opera. Prohlížeči Safari se podařilo pokořit hranici jednoho procenta – 1,02%, ostatním však bohužel nikoliv.

Google Analytics PCP
Na obrázku si také můžete prohlédnout detailnější statistické informace. :)

Neoznámkováno

Obrázek uživatele albert666

Problém se Statcounterem je ale v metodice. Neměří reálný podíl, ale počet použití, takže aktivnější uživatele započítá víckrát. To nahrává alternativním browserům, jako Chrome, které si instalují spíš nadšenci, zatímco IE používají spíš svátečnější uživatelé. Takže metodika Statcounteru v tom dělá trochu zmatek.

S pozdravem Albert Ryba - (ictmanazer.cz)

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Přesně tak, nemůžu než souhlasit. Metodika StatCounter nebere v potaz reálné uživatele (čerpá ze statistik vybraných velkých portálů) a ještě do statistik jakýmsi způsobem započítává i aktivitu příznivců jednotlivých prohlížečů. Obvykle v našich článcích spíše čerpáme ze statistik NetApplications (dále NA), ale mám pocit, že v okamžiku psaní tohoto článku naším redaktorem nebyly nějak plně funkční a nebylo tak možné provézt srovnání. On NA není také úplně dokonalý, reálný výsledek je vždy nějak uprostřed mezi těmito giganty na poli statistik - pravda však je, že metodika NA je i IMHO přesnější.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.