Počítač, který se vejde do dlaně: VIA ARTiGO A1150

Počítač, který se vejde do dlaně: VIA ARTiGO A1150Společnost VIA technology představila nový počítač miniaturních rozměrů – 145 x 99 x 50 mm. Pojďme se podívat, co tento "drobeček" dovede.

<script type='text/javascript'></script>


Miniaturní novinka nesoucí název ARTiGO A1150 je vybavena 64-bitovým procesorem VIA Eden X2 pracujícím s frekvencí 1,0 GHz, grafickým čipem VIA Chrome 9, který zvládá i Full HD video, a maximálně 4GB RAM (vybavena je jedním SDRAM SODIMM DDR3 slotem). Dále zde nechybí ani gigabitový ethernet, čtyři USB porty, audio konektory a za příplatek WiFi, popřípadě čtečka SD karet. V tomto stavu počítač váží 600 gramů. Jako úložiště pro vaše data mohou sloužit disky SATA nebo SSD s rozměrem 2,5 palce.

VIA ARTiGO A1150

VIA ARTiGO A1150

Tento "minipočítač" by měl podporovat OS Windows 7, Windows XP a Linux. Své využití by měl najít především v nenáročných domácnostech či veřejných objektech – jeho výkon totiž příliš vysoký nebude, ale pro úkony, jako je například prohlížení internetu a základní aplikace, by měl naprosto stačit.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Kdyby měl alespoň pětikanálovou zvukovku + určitě SSD variantu a mohlo by to být ideální HTPC. Takto nějak nevím - od VIA Edenu se moc výkonu čekat nedá, takže jako malý domácí download server možná - předpokládám, že s ohledem k malým rozměrům nebude problém s chlazením a tedy s hlučností, aby mohl běžet přes noc a "nerušil" hlukem... Co jsem se díval na cenu, měla by se pohybovat okolo +- 5000 CZK. Tak to je s ohledem na konfiguraci poměrně přijatelné. I když možná bych pořád raději sáhl po nějakém netbooku, který toho stále za stejnou (ne-li nižší) cenu nabídne v některých ohledech více...

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

Výhodou VIA Edenu je, že se uchladí jen s heatspreaderem, bohužel odpovídá tomu výkon, který se nehrabe ani k Atomu (vyjma 4jádrového Nano x4). Tady ale nejde o rychlost, a jak bylo řečeno, většinu HD osahu to zvládne. Říkám většinu, protože některá Full HD envzládne ani Zacate, alias mnohem výkonnější AMD E-350..
Rozhodně mu chybí 5.1 zvukovka, respektive i možnost tlačit zvuk skrze HDMI, i kdyžý VIA Vinyl je poměrně schopná zvukovka a kdyby tu byla, rozhodně bych to považoval za plus..

Osobně bych se ale této krabičce vyhnul a šel po zmíněném AMD..


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.