NTLDR nenalezen - restartujte počítač

chybaVážení uživatelé PCPoradenstvi.cz…
Protože jsem na následující problém narazil na mnoho fórech a na skoro žádném se prosící rady téměř nedočkali, napíši dnes návod, jak postupovat, když vás překvapí chybová hláška: "NTLDR nenalezen - restartujte počítač stiskem kláves Ctrl+Alt+Del."

Jestliže čtete článek a nevíte vůbec o co se jedná, věřte, že patříte mezi ty šťastnější uživatelé Windows XP (či 2000), které nepotkalo zmizení tohoto uličníka. Protože NTLDR (NT LOADER) je soubor startující vaše Windows, a bohužel se čas od času stane taková nemilá příhoda, že prostě zmizí (ne, není to kouzlo, prostě se poničí :)), je nutné ho vrátit tam, kam patří.

Proto se nebojte, že se ke svým datům už nedostanete a budete muset reinstalovat systém. Existuje totiž hned několik způsobů, jak tohohle zatoulaného zlobila dostat tam, kde má být.
Dnes popíši dva způsoby, protože zbytek je v podstatě jen jejich obdobný způsob.

Varianta A – oprava pomocí Windows CD
První způsob, jak opravit NTLDR, je převzatý přímo z příručky Microsoft, ke kterému budete potřebovat jen instalační CD Windows XP/2000:

1. Vložte instalační CD Win. XP/2000 a nabootujte z něj.
2. Vyberte položku opravit ("Repair"). Tato akce je většinou v nabídce pod písmenem "R", ale občas i pod "O".
3. Zde vyberte číslo systému, do kterého se chcete přihlásit (většinou 1).
4. Přihlaste se pod účtem administrátora.
5. V příkazovém řádku si nyní můžete zjistit písmeno přiřazené vaší mechanice, kde je instalační CD (pokud ho znáte, tento krok můžete bez problémů přeskočit) - příkazem MAP.
6. Poté v příkazovém řádku napište následující:
copy (Písmeno mechaniky s instalačním CD)\i386\ntldr (Písmeno HDD, kde je nainstalován poškozený Windows):\
Potvrďte ENTEREM.
copy (Písmeno Svazku s instalačním CD)\i386\ ntdetect.com (Písmeno svazku, kde je nainstalován poškozený Windows):\
Potvrďte ENTEREM.

Tedy, jestli je vaše CD mechanika Déčko a HDD Céčko, bude to vypadat následovně:

copy D:\i386\ntldr c:\
Potvrzení Enterem.
copy D:\i386\ntdetect.com c:\
Potvrzení Enterem.

Po zkopírování souborů můžete systém restartovat.

Varianta B – BCUpdate2.exe
Další způsob je o něco zdlouhavější, ale napíši ho, kdyby někdo náhodou neměl své instalační CD nebo neznal například heslo administrátora.

Pro správné opravení NTLDR stačí mít k dispozici druhý PC s funkčním operačním systémem, a samozřejmě musíte být schopni připojit svůj HDD s nefunkčním Windows XP/2000 do funkčního PC. Dále budete potřebovat mít stažené (doporučuji na flashku nebo onen funkční HDD) potřebné soubory.
Jestliže to všechno máte, můžeme se do toho pustit:

1. Připojte nefunkční HDD k PC, nechte naběhnout OS (operační systém) z funkčního HDD, kdy se opravovaný HDD bude chovat jako klasický sekundární (slave) HDD, a protože se z něj budeme číst jen data, měli byste jej vidět.
2. Soubory, jenž jste si stáhli, (ntdetect.com, ntldr a boot.ini) zkopírujte do kořenové složky vašeho nefunkčního HDD. Jestliže se vás to zeptá, zda má soubory přepsat, zvolte "ano všem".
3. Utilitu bcupdate2.exe zkopírujte na funkční disk a spusťte pomocí příkazového řádku, což provedete následovně:

C:\cesta_k_utilite\bcupdate2.exe F: /f (Kdy E: je funkční HDD, F: je váš opravovaný HDD.)

Na dotaz "Drive to updated X: Are you sure? (Y/N)" stiskněte klávesu Y.

Poté nechte PC restartovat, vše už by mělo být v pořádku. Pro kontrolu zkuste nechat naběhnout svá Windows - samozřejmě že ne na cizím PC. Případné problémy prokonzultujte s námi v naší poradně.

Průměr: 4.6 (195 votes)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

supr článek, k jeho přečtení mě přilákala ta děsivá ikonka :D:D
teda, já už mam radči celej systém skopčenej na cd a v případě nouze tam něco nakopíruju přes připojení k druhýmu kompu.. to taky de ne?? připojim ho na slave a dokopíruju tam manuálně co chybí..

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Je to v podstatě zkrácená druhá varianta proto doporučuju použít zmiňovaný bcupdate2.exe, který je od MS a za jeho použití nic nedáš :)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

no jasný, jen ten psotup je o mnoho jednodušší, ale ne kazdej si che zálohovat systém na další CD, když pád nám hrozí každou chvíli..

Obrázek uživatele Irča
[875] WM?

ahoj, vím, že to asi není nejlepší otázka ale nevyznám se v tom ale PC mi napsalo to samé NTLDR atd. a já jelikož nemám druhý pc ale jen PDA s windows mobile s připojením k netu, chci se zeptat jestli by se to dalo udělat přes PDA nebo to má úplně jiný operační systém? děkuji

Obrázek uživatele Jiří Moos
[877] RE: WM?

No na PDA budete mít pravděpodobně také Windows - je to stejný operační systém, ale je celkově mnohem úspornější menší - má mnohem míň funkcí... atd... Pokud se o tomto problému chcete dozvědět něco víc - napište nám na poradnu - http://www.pcporadenstvi.cz/forum/ - přispějete k zpřehlednění webu. Děkujeme.

Obrázek uživatele David3683

Ahoj,přes mobil ti to nepůjde,ale jestli ještě chodíš do školy,zkopíruj si ty soubory ze školy,jestli ne,napiš jaký máš mail a já ti napíšu lepší postup.

Obrázek uživatele shockerd
[566] Pomoc

Prosím a co dělat když tohle hlásí při tom když mám disk prázdný a chci na něj nainstalovat windows

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

tak ho zkus naformátopvat, pokud to nepujde, zkus ho připojit na jinej počítač a anformátovat přes něj, když ani to nepujde, napiš na fórum, budem to mřešit dále

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Jak psal TOBiAS, tento návod je možné aplikovat samozřejmě i na prázdný disk. Kterou metodu si zvolíte, je již na vás... ;)

Obrázek uživatele Ruda
[603] ntldr

Neznám heslo administratora. Dá se nějak obejít, nebo zjistit?

Obrázek uživatele Jiří Molnár

K tomuto se vztahuje v návodu varianta B.
Pokud však jste majitelem počítače a měl byste tak mít plnou kontrolu nad ním, zkuste se přihlásit bez zadání hesla. Při instalaci OS by muselo být jinak zadané...

Obrázek uživatele Jiří Černohorský

Velice pěkný článek to se musí nechat. Ovšem jsem na něj narazil právě když jsem potřeboval pomoc. Postupy chápu vše OK...Ale co udělat když se mi tohle stalo ve vistě? Někde jsem se snad dočet, že by tam ten soubor ani bejt neměl. Stalo se mi to na mém notebooku úplně z ničeho nic. Pokoušel sejm se to opravit přes instalační medium které tento problém opravdu našlo a opravilo, avšak skutečnost byla taková, že je to stále stejný. Proto se prám jak to vyřešit? Mam použít variantu B, ale to mě napadá otázka jestli se ty soubory z XP shodují s vistovejma, to mě trápí nejvíce, nebo je nějaká jiná možnost?Moc prosím o radu...Děkuji a přeji více štěstí než mam já:-))

Obrázek uživatele Jiří Černohorský

Tak ještě jednou...nakonec si odpovím sám, problém jsem vyřešil. Pro opravu jsem použil příkazový řádek který jsem spustil pomocí instalačního média systému. Pomohl mi příkaz Bootrec.exe a poté jeho varianta Bootrec.exe/FixBoot. Tento příkaz přepíše poškozený spouštěcí sektor sektorem novým. Vše poběhlo rychle a funguje jak má...Doufám že můj návod někomu udělá radost...

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Děkujeme mnohokrát za doplnění a poskytnutý návod, moc si vážíme uživatelských příspěvků, které mají takto poradenský charakter. Ještě jednou děkuji...

Obrázek uživatele Tommyk

A co když mi to hlásí "chcete disk naformátovat?" ... to znamená že se na něj nedostanu, co potom?

Obrázek uživatele MirekPluskal

Dobrý den.Jako méně zkušený uživatel jsem si přečetl váš příspěvek.Mohu říci,že je napsán přehledně a velice dobře,zejména pro moji skupinu méně zkušených uživatelů.Mohu dopředu říci,že toto téma budu i nadále sledovat.Zdraví vás,Mirek Pluskal.

Obrázek uživatele mkart

Nejsem žádný borec na PC. Stalo se mi to 14.12.08 na noteboku HP Compaq NX6125). Váš návod jsem měl našfěstí vytisknut
v dokumentaci z dřívějška. Použil jsem první metodu ale neuspěl jsem. Soubor ntldr počítač nenašel na instalačním (orginálním) CD a bylo "po Káčinej svatbě". Musel jsem na počítač nainstalovat systém znovu ale problém je v předchozích programech, poněvadž se změnil registr. Teorie a praxe je tedy jiná.... Nevím ani jak manipulovat s HDD v notebooku.

Obrázek uživatele amaryllis

moc dík za návod...děsivě nutně jsem potřebovala pár věcí ode mě z notebooku - proč bych si zálohovala, jsem blondýna :) a ejhle...NTLDR nenalezen - tak přemýšlím co s tím, ale google pomohl...tak ještě jednou díky s srozumitelný (!) návod

Obrázek uživatele epdm

Mam stejny problem, pokousim se nainstalovat Win 2000 na prazdny naformatovany disk. Po startu pocitace se mi objevi hlaska NTLDR nenalezen a vyzvy k restartu, to se opakuje stale dokola. Zkousel jsem disk zformatovat i na jinem PC, ale problem se opakuje. Dik za kazdou radu.

Obrázek uživatele J4rd4

Zdravím, mám windows vista a instaloval jsem je do nového notebooku. Musel jsem HDD z NTB vydělat a připojit ke stolnímu počítači a nainstalovat visty přes něj, protože notebook nechtěl načíst instalační CD.
Windowsy jsem bez problému nainstaloval, ale když HDD vrátím zpět do NTB, při zapnutí naskočí chyba NTLDR nenalezen..... zkoušel jsem vaši druhou metodu, ale bohužel změna byla pouze v tom, že nenaskočila chyba NTLDR nenalezen, ale nenaskočilo vůbec nic, obrazovka zůstala černá bez textu.
Prosím o radu a díky za každou odpověď.

Obrázek uživatele salebrask8
[1064] prozba

Ahoj vsichni co tu pišete je velice hezké.Ale me to ani nenačte cd kdyz ho nabotuju zpravnš atd furt to pise ntldr nenalezen a nic stim neudelam A CD NENACTU :(

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

V tom případě vás nasměruju, do poradny, kde se problém určitě vyřeší...

Obrázek uživatele lepkavy

častá nevědomost začátečníků patrně nemáš nastaveno v biosu aby jako první hledal na cd.. first boot-cd nebo dvd rom

Obrázek uživatele tommmmic
[1977] BIOS

Potom máš špatně nastavene bootovani disku ve windowsu při startu počítače stačí stisknout klávesu DEL a pak v biosu nastavit aby to prvni četlo z cd a až pak z HDD.......

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

to je právě ta nejhorší volba.. vždy je potřeba (aby to bylo inteligentní a funkční později) nastavit bootování z disku a jen poprvně, když potřebuješ vyvolat bootování z CD, pmocí F8 (nebo jiné klávesy pro Quick Boot) zvolíš ono CD.. a pak už nemusíš řešit nic

Obrázek uživatele JohnyMassta

Dobrý den, mam problém taky z NTLDR, ale mě se to stalo bohužel po formátování disku, a neraguje na CD s OS a netušim co stim .
díky za odpověď

Obrázek uživatele el  Martaman

Dobrý den, je při opravě tohoto problemu potřeba mít přesně to CD, které je nainstalované v PC? Stala se mi úplně stejná věc a z vlastního CD se oprava povedla, leč z "cizího" se po spuštění Konzoly nikde nezobrazuje hláška "vyberte system", proto hned píšu map a snažím se kopírovat. ...Soubor se nepovedlo zkopírovat. Ani po příkazech fixmbr a fixboot, které jsem zkusil. Jen doufám, že jsem tím nic nepodělal. Díky za radu.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Krásný večer,

u této opravy není potřeba mít přesně totožné CD, ze kterého byl OS instalován. Ovšem nejsem si zcela jist, jestli je nutné mít shodnou verzi OS - tedy na Home -> Home, na Professional -> Professional. Myslím si však, že to nutné je - pochybuji, že by šla opravit chyba na XP Professional z XP Home verze a naopak. Proto bych tuto "kompatibilitu verzí" určitě při opravě zachoval.

Obrázek uživatele Erszbeth

Dobrý den. Co mám dělat, když se mi to stalo na notebooku (to bych asi s tím harddiskem moc nehýbala) a nemám instalační CD, protože tam jsou Windows předinstalovaný? :-(

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Dobrý den,

jako jediné řešení vidím zapůjčit si instalační CD Windows ve stejné verzi, jako je ten váš. Ničeho ilegálního se tím nedopouštíte. Pro zkopírování použijte příkazy z tohoto článku.

Obrázek uživatele jirka89

dobrý den mám stejný problém a varianta a nefunguje,, dvd vypalovačka mi nenačte inctalační cd

Obrázek uživatele Marek

Dobrý den, potřeboval bych pomoci s počítačem. Měl jsem disk a zničehonic se mi nerozběhl windows a systém mi hlásil ntldr nenalezen. Tak jsem se snažil zformátovat a nainstalovat nový Windows xp, ale zde (u instalace) mi systém hlásil "chyba ntsf.sys vypněte počítač". V domnění, že je to diskem, jsem koupil nový, ale vše se opakovalo. Teď už mě nepadá jen špatná zakl. deska nebo data kabel k HDD... Nevím jak mám pokračovat... Děkuji za všechny odpovědi...

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Dobrý den, nasměruji Vás do naší poradny (http://www.pcporadenstvi.cz/forum/), kde bude nejlepší si založit topic, kde se tento problém bude řešit, děkuji.

Obrázek uživatele Anonym Honza

Ahoj, tak já bojuju s tím samým při reinstalaci Asusu EEE z Linuxu. Udělal jsem si butovací flešku a po zformátování a načtení WinXP se po restartu zobrazí hláška "NTLDR nenalezen" tak jsem zkusil bootovat i z externí mech. jiné WinXP(abych vyloučil vliv např.možnost poškození média), ale to samé :-(( tak vážně už nevím co... Vše až do restartu OK, ale pak... Dík za rychlou radu. Honza

Obrázek uživatele boban

ahoj lidi,taky mi to vyhodilo hlašku NTLDR nenalezen.Žádný zde uvedený návod mi nepomohl,tak jsem přeinstaloval Win. a po prvním restartu se hláška objevila znovu.Co dělat neví někdo???? Podotýká začalo to dělat asi dva dny po tom co jsem vyměnil DVDromku,IDE za sata.Nevím jestli to může mít něco společného.......

Obrázek uživatele aaaaaaaaaaa
[1501] ntldr

prosim o radu kdys nabootuju cd tak se hned rozbehne instalace windows kde delam chybu?
diky moc

Obrázek uživatele TheALuminium

To se vás ani nezeptá na formát disku ?

Obrázek uživatele LOLman

Udělal jsem vše podle návodu ale místo toho se zobrází NTLDR komprimován

Obrázek uživatele Anonym789

Dobrý den mam přesně ten problém který popisujete, ale když udělam ten postup tak v časti kdy zadavam cestu a copy těch souborů mi to hlasí přístup odepřen nevíte co s tim ?

Obrázek uživatele Matesek
[2127] Práva

Máte spuštěn Windows pod správcem počítače ? Zkuste to přes Administrátora.

Obrázek uživatele Matesek

Měl jsem přesně tenhle problém. Ale jelikož mám Zdroj pouze na 2x Sata a mám 2xHDD i DVD na Satu ( pužívám oba HDD ), tak jsem musel druhý HDD odpojit a připojit místo něj DVD. Zjistil jsem však, že napájecí kabel mám jen jeden a ten je rozdvojený a nedosáhne do HDD a do DVD zároveň. Začal jsem hledat strarou CD mechaniku na IDE. Našel jsem ji a pokračoval jsem hledáním IDE kabelu. Po 30min. hledání jsem našel. Připojil jsem ji a zapnul PC. Windows najel bez problému aniž bych tam cokoliv dělal. Ponaučení pro mě zní: "Než začneš něco opravovat, nech to vychaldout. Třeba to pomůže."

Obrázek uživatele maxtor HD
[2524] pomoc

Ahoj. taky mám problém o kterém se zde píše.
Jde o to že jsem se pokoušel o instalaci Win Xp na zformátovaný disk.
Zpru to hlásílo to zmiňované NTLRD bla bla.. a pak když už jsem nabotoval instalační CD, psalo to že nenachází žádny disk na který bych mohl provést instalaci. Má to spojitost tyto problémy...Prosím o pomoc

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

ne, to bude problém spíš v tom, že disky jsou Sata a v BIOSu je aktivní AHCI režim.. WIn XP ale ovladače na Sata nemá a tak disky nevidí... existuje možnost stáhnout zvlášť ovladač na disketu a nainstalovat, ale asi tě tolik neomezí, když v BIOSu rovnou z AHCI přenastavíš IDE a disky pak vidět budou... pokud je to tvůj problém :)

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

V biosu se moc nevyznám, lae jsou tam SATA-OFF, IDE Drive UDMA-ON
Prosím o radu kde to mám tedy změnit...Děkuju

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

na tohle potřebuju fotky BIOSu, takže svůj problém napiš do poradny (www.pcporadenstvi.cz/forum) do patřičné sekce a dej tam nějaké fotky...

Obrázek uživatele Belves

Dobry den mam take problem zdelal jsem vse podle bodu B a fungovalo to super ale asi po tejdnu se mi to stalo zase tak jsem to znova chtel udelat ale pise mi to ze uz jsem to mel nahrane takl jsem udelal zase podle toho prikazoveho radku a napsalo mi t ze uz to bylo provedene tak jsem si rikal ok ale kdyz to chci spustit stale mi to haze ntldr

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Dobrý den,

zkuste místo příkazů copy v příkazové řádce (u varianty A) napsat tyto dva:
fixmbr
fixboot

Obrázek uživatele top

Dobrý den, mám stejný problém u windows XP. Použil jsem variantu "A" viz článek a počítač se rozjel. Pak, ale po vypnutí PC to už jen hlásí oblíbenou hlášku "ntldr nenalezen" a varianta "a" na to již nefunguje. Soubory mi to sice s originál CD zkopíruje, ale následně po restartu to hlásí stejnou hlášku stále dokola. Rád bych Vás požádal o radu než se pustím do kompletní přeinstalace. Díky

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Dobrý den,

zkuste také příkazy, které jsem poslal o příspěvek výše uživateli "Belves".

Obrázek uživatele top

Dobrý den,
děkuji za radu. Zkoušel jsem to a bohužel stále nic. Vždy to zobrazí: "NTLDR is missing". Zkusil jsem následně i postup, že jsem nejdříve postupoval dle poslední rady a ještě k tomu jsem použil i původní variantu "a" a stále to samé.
Nevěděl by jste prosím ještě nějaký jiný způsob.

Moc děkuji

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Mno, co jsem se tak rozhlížel po internetu, tak tam byly ještě rady typu - zkontrolujte, zdali nemáte nějakou SD kartu ve čtečce a nebo zapojený externí disk/flash disk.

Pak zkontrolovat, zdali je správně nastaveno bootování.
Bohužel nic jiného jsem nenašel. Jo, ještě zkontrolovat kabeláž k disku - pokud se bavíme o stolním PC, možná byste mohl juknout do skříně. Pokud řešíme NTB, nemá to nejspíš smysl...

Obrázek uživatele Anonymní uživatel
[2774] verze

Dobrý den, mě to taky i po variantě A háže stále tu hlášku, nemůže to být tím že jsem měla nainstalovánu verzi SP3 a to instalační cd je třeba SP1 ? Děkuji

Obrázek uživatele NERI

Zdravim, jak propojim nefunkcni pocitac s tim funkcnim ? Prosim o pomoc, predem dekuji.

Obrázek uživatele michalneri@seznam.cz
[2972] Systém

Dobrý den,
Doma mám nootebook, když ho spustím ukáže se mi "NTLDR nenalezen". Nepomáhá ani restartování počítače. Na noteboku byl windows XP. K notebooku jsem žádné CD s instalací windows nedostal.
Prosím o radu, a předem děkuji za odpověď.

Obrázek uživatele Pejo

Funguje to. Mám originál XP Home a ta konzolu zotavení nemá. Dal jsem tam Professional a ta ji má. Jen to nesmí být upraveno v aplikaci Nlite. Pak tam ta konzola zotavení nebude. Jde to i přes Linux. Nabootuje se Linux přes CD či DVD romku a vybere se harddisk, kde má být NTLDR. Má velikost kolem 245Kb. Je stejný pro XP Home i Professional. Mám to vyzkoušeno. U Linuxu to stačí dát na disketu nebo na USB flashku.

Obrázek uživatele Pejo

Tady jsou screeny http://www.uloz.to/xrPMq17/zip-zip. Jsem uživatel Pejo.

Obrázek uživatele Kittikit

C:\cesta_k_utilite\bcupdate2.exe F: /f (Kdy E: je funkční HDD, F: je váš opravovaný HDD.)

Takže, ve svém pc mám jako funkční HDD C, opravovaný E. Podle uvedeného vzoru je tedy funkční HDD kde? Nějak tam nevidím to zmiňované E - funkční HDD: Díky za odpověď. Kittikit.

Obrázek uživatele zadny

nenačítá mi to cd? jak tooo? co teď?


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots