Nový minipočítač s Chrome OS – Xi3 ChromiumPC - malý jako plechovka

Xi3 ChromiumPCSpolečnost Xi3, původem z Brazílie, vyrábějící minipočítače pracující se SUSE Linux a Windows chystá nový minipočítač s Chrome OS, jen o něco větší než například plechovka od Coca-Coly, s relativně výkonným hardwarem, modulárním systémem pro výměnu komponent a dobrou cenou.

<script type='text/javascript'></script>


Modulární počítač Xi3 Computer je vyvíjen od roku 2009. Již na počátku vývoje si pracovníci této společnosti dali za cíl sestavit co nejvíce technologiemi vybavený výkonný minipočítač. Navíc se i u takovéhoto malého počítače drželi myšlenky – "počítač je jako stavebnice". U Xi3 Modular Computeru tím pádem můžete vyměňovat některé z dílů formou modulů.

Xi3 ChromiumPC     Xi3 ChromiumPC

Základem tohoto PC jsou tři moduly – prostřední (s procesorem, 2GB DDR2 pamětí a severním můstkem AMD 780ERadeonem HD 3200 (s vlastní pamětí 128MB)), levý a pravý s výstupními konektory (na pravém je pak ještě navíc jižní můstek SB7100 ). A co je důležité: pravý modul je celý vyměnitelný, takže pokud by přišly nové rozhraní, není problém je prostě vyměnit a zapojit. U modelu s dvoujádrovým procesorem Athlon DC 3400E (2,2GHz) pak najdeme ještě navíc Xm3dia slot, sloužící pro budoucí další rozšiřování.

Xi3 ChromiumPC     Xi3 ChromiumPC

Dnes v Brazílii dostupný (k nám tedy přicházející 4. července 2011) model stojí 849 dolarů, obsahuje kromě dvoujádrového procesoru ještě 16GB flash paměť se SUSE Linux. Připlatit si pak lze za různé barevné varianty, disky, monitor, klávesnici, myš či Windows. Pokud byste naopak chtěli ušetřit, můžete koupit variantu s méně výkonným procesorem.

Xi3 ChromiumPC     Xi3 ChromiumPC

Co se týče fyzických specifikací, ChromiumPC se pyšní rozměry 102 × 93 × 93 mm a hmotností 327 gramů, ve kterých ale najdete nejen výše zmíněné věci, ale také šest portů USB 2.0, dva eSATA, tři audio jacky, RJ-45 pro gigabytový ethernet, DVI, DisplayPort a napájecí zdířku. Přitom celý počítač spotřebuje max. 20W, další moduly pak 1W. K nám má tato varianta s Chrome OS zamířit až někdy během druhé poloviny tohoto roku.

Navíc existuje ještě další připojitelný modul – Z3RO, který se připojuje k těmto počítačím přes rozhraní USB a funguje jako stanice rozšiřující funkci PC až pro tři další uživatele. Modul vybavený vlastními konektory (audio, video a pouze třemi USB, z nichž jedno slouží ke spojení s hlavním počítačem) jednoduše zapojíte, připojíte k modulu další monitor, on nabootuje systém z jednoho jediného Xi3 Modular Computeru a můžete se přihlásit na další nezávislý účet. Tento modul by měl být funkční pro všechny OS.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Tak tohle mě moc zaujalo. Líbilo by se mi to jako "skutečně malý" domácí a tichý server.

Co jsem se koukal, jako sekundární modul lze navolit i jeden s HDMI portem (až 1080p), což dává možnost uplatnění i jako perfektní HTPC. Trochu tam postrádám WiFi modul (šlo by to určitě vyřešit nějakým externím přes USB) - ale možná vzhledem k potenciálu přítomného flash disku je ten ethernet lepší volba...

A ta malá spotřeba je kouzelná. Ale přeci jen těch patnáct tisíc za to není zrovna málo. I když mohlo by být hůř...

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

mě udivuje archaický hardware... my se tady bavíme o radeonech HD6000 (a HD7000 jsou za dveřmi) a zde tiká HD3000, což je zástupce těch neschopnějších grafik.. HD3200 neumí akcelerovat skoro nic, neutahne ani základní hry (o to tu asi nejde) neumí nové technologie, nenadchne spotřebou...
já už jsem to kdysi říkal, ale nové AMD APU Fusion jsou prostě nepřekonatelné..výkonnější procesor a razantně výkonnější grafická karta, takže počítač vcelku použitelný pro všechno, k tomu spotřeba do 16W a možnost pasicního chlazení v krabičce o rozměrech 14x14x2cm (teď už nevím která firma za ním stojí, ale dá se to vygooglit), navíc ještě se schopností pojmout 2,5" HDD nebo SSD.. navíc založené na moderních technologiích, takže pokud tu budete chtít, taková krabička stále umí vykouzlit obraz na 3 monitory, umí akcelerovat veškeré známé videoformáty a masochisti si na tom stále mohou zahrát Crysis.. (na nejnižší samozřejmě).. na krabičce se spotřebou 16W!! cena se pohybovala tuším někde kolem 17K, což už takový rozdíl taky není a dostanete toho mnohem víc...

kdysi jsem tyhle minipc viděl rozeprané, pokud si to nepletu, a vevnitř na jenom kraji je otravný 60 nebo 80mm větráček, který to drží při životě.. a já jsem na malé hlučné chrastící větráčky alergický :D


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.