Největší mýty počítačové bezpečnosti

Svět bezpečnosti Windows a internetového připojení je opředen množstvím praktických rad, lží, ale i polopravd. Jaké jsou ty nejčastější? Až když nastane „stav nouze“, začne vám docházet, jak laxně jste k internetu a jeho „problematice“ přistupovali.

Antivir je naprostou zbytečností, MNĚ totiž riziko nehrozí

Na mnohých diskusních fórech se můžete setkat s větou : „Antivirák jsem nikdy nepoužíval a vir nikdy neměl.“ Ať je už na podobných větách pravdy kolik chce, antivirový program by se měl stát hned po instalaci Windows základním obranným valem. Jak firewall, tak Windows Defender ( standard Windows Vista ) splní své, ale proti virům a škodlivému kódu z „venčí“ jsou bezmocné.

Při „surfování“ jsem v bezpečí, protože nepoužívám Internet Explorer

Internetový prohlížeč Internet Explorer je logicky jedním z nejoblíbenějších terčů rozličných pokusů o zneužití a vzdálených útoků. V žádném případě však neplatí, že by „přechod“ na Firefox, Operu nebo jinou alternativu, rázem zrušil všechna rizika. Každý prohlížeč je totiž pomyslnou bránou do světa internetu, a tudíž se může stát prostředkem stažení škodlivého kódu nebo zneužití nainstalovaného doplňku.

Blokování odchozí komunikace výrazně zvyšuje bezpečnost

Na blokování odchozí komunikace firewallem je často kladen velký důraz. Kdy ovšem uživatel ocení tuto funkci? Uživatel ocení tuto funkci zpravidla až poté, co je jeho počítač infiltrován a škodlivý kód se pokouší odesílat data ( v podstatě kontaktovat další potencionální oběti ). V takovém případě je blokování odchozí komunikace praktické, ale každopádně se nedá považovat za nejdůležitější prvek obrany počítače.

Pokud adresa webu začíná https, je bezpečný

Zkratka https znamená, že komunikace se vzdáleným serverem probíhá šifrovaně. Odeslaná data nejde cestou běžně přečíst. To je také jeden z důvodů, proč ho používají všechny weby přenášející citlivé informace ( např.: online banking, potvrzování transakcí, sázky po internetu atd. ). Obecně NESMÍ být web automaticky považován za naprosto bezpečný už jen z toho důvodu, že komunikace prostřednictvím chráněného spojení značí pouze certifikát a jakousi „dohodu“ vašeho prohlížeče a vzdáleným serverem na podmínkách šifrování. A nyní si stačí pouze uvědomit, kdo si ve skutečnosti úvodní certifikát přečetl, místo toho, aby ho bleskově potvrdil…

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Jiří Moos

Pěkný, pravdivý článek, ke kterému se musím samozřejmě nějak vyjádřit :-). Nejlepší ochránce vašeho PC je dvouletý sourozenec, který vytáhne síťový kabel z routeru :-).

Teď vážně, všechno o čem píšeš je pravda i když by si tato problematika zasloužila víc rozvést... Antivir určitě ANO, ale je velice důležité, KTERÝ. Osobně jsem vyzkoušel několik antivirů a musím říct, že tady se opravdu nevyplatí škudlit a chtít všechno free - opravdu doporučuji všem notorickým stahovačům, brouzdalům a jiným internetovým příslušníkům kvalitní antivirový systém s firewallem - u mě vede jednoznačně ESET Smart Security.

Blokování odchozí komunikace (spíš filtrování) je určitě důležité, avšak co je důležitější - filtrování komunikace příchozí :-)

Ještě jenom taková drobnost - internetové bankovnictví si nemůže dovolit pouhé šifrování komunikace na osmdesátce - jejich webové komplexy jsou většinou psané v Javě (JSP - Java Server Pages) nebo v jiném programovacím jazyce, který je možno spojit s HTML. Tyto programy jsou vysoce bezpečné a stojí opravdu mnoho peněz - vždyť chrání peníze druhých.

Toť za mě a hodnotím za 5.

Obrázek uživatele psychocowboy
[1234] hm

pro bezneho/nezkuseneho/BFU uzivatele jsou to prima rady.. daleko vice vsak bych uvital, kdyby fungovala urcita prevence... kdyz je zacinajici clovek poucen o moznych hrozbach, tak si dava daleko vice pozor na to, co na internetu dela a s cim prichazi do kontaktu...

ja osobne (a to ne ze bych se chlubil nebo neco) za tu dobu, co pouzivam internet/pocitac, vim, kde muzu a kde musim ocekavat urcitou hrozbu, takze mam trosku jiny pohled na vec...

osobne nepouzivam ani antivir ani antispyware... a za posledni 4 roky jsem nemel infiltraci... jedinou v praci z kolegove flashky, obligatni Conficker... ale tam mame z narizeni reditele vsechno pod Eset Smart Security, takze se to odchytlo...

ale clanek chvalim ;)

Obrázek uživatele Faramir
[1244] ...

Mno, antivir opravdu není potřeba, jediné co dělá je, že žere systémové prostředky. Důležité je používat na internetu mozek, přemýšlet a chovat se alespoň trochu zodpovědně. Já nepoužívám antivir od té doby, co jsem poprvé nainstaloval Vistu (tedy před více než dvěma lety), čas od času udělám test online skenerem od Esetu a MS (Windows Live One Care), otestuji SpyBotem a kromě pár cookies mi to nikdy nic nenajde. Prohlížeče používám IE8 a FF (na minibooku s XP pouze IE8), systém momentálně Seven RC, firewall vestavěný (v Seven jsem si jen upravil pravidla, v XP to naneštěstí nejde).

Obrázek uživatele TheALuminium

Tady ale nejde jen o prohlížení stránek. Velkou hrozbou jsou viry, které mohou přijít jako příloha v e-mailové zprávě na poštovního klienta. Ano dá se tomu zabránit tak, že nebudete svou e-mailovou adresu nikde vystavovat, ale jak to chcete udělat v případě podnikání apod. ? Tu adresu stejně budete muset zveřejnit a tak či tak vám stejně bude chodit spam se vším všudy. Já si nemůžu dovolit stále chodit na web, kvůli všem poštovním schránkám, které mám, kvůli tomu mám poštovní klienty, aby mi usnadnily přístup. Zde je tedy antivir potřeba ať už chcete nebo ne a další hrozbou, i když ne tak velkou jsou stále přenosná zařízení, tedy myslím konkrétně flash disky. Autorun se dá velmi lehce infikovat a stačí jej připojit do PC a už je to tady =)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

já se přiznám, že počítač mám s antivirem a ten mi již několikrát zachránil má data.. muj prvni virus byl když mi kamarád pučil disketu s arkanoidem a avast ohlásil prvního trojáka.. divím se, že z té diskety vubec mohl arkanoida hrát, na svoji 1,44MB velikost tam bylo 6 virů.. poslední příhoda včera, dykž mamka vlezla na www.dobroty.cz a avast ohlásil 4 trojáky..
a nejhorší asi "your privaci is in danger" před rokem.. na to že používám Avast, čistim spybotem a nodem z entu a neezu na warez fóra atd jsem měl tedy virů dosti a nedovedu si představit mít počítač bez antiviru už jen kvuli tomu, že windows furt brečí červeným štítkem že není zabezpečen.. v dnešní době virů na každém vebu (i na receptech) už se člověk o svá data musí bát a teřba poznámky do školy bych ztratit nemusel, nebo třeba projekty z blendera..
antivirus není vše, ale přidává vám to trochu na bezpečí..

Obrázek uživatele Thunderfist

zásadně nesouhlasím s poznámkou jistého "faramira". mimochodem "fešnej" nick...
že antivrák není potřeba? se vší upřímností si myslím, že Váš komentář postrádá hlubší smysl, a že je naprosto, takříkajíc, mimo mísu. i tak za něj děkuji, ale to je asi tak všechno. nevidím jediný kloudný nebo pochopitelný DŮVOD z Vašeho komentáře. že jediné co dělá je, že žere systémové prostředky? blábol. zastávám názor tobiase, že antivir sice není vše, ale měl by MĚL by být součástí ochrany každého PC. nevím, zda-li je úplně správné či bezpeené, nebo nazávejte si to jak chcete, provádět kontrolu pomocí internetových rádoby "antiviráků". ja osobně bych do toho nešel, nepřijde mi to zcela důvěryhodné. také si myslím, že nějaký internetový skener vám vira nesmaže. na to POTŘEBUJETE onen antivirový program! abyste se nemusel o svá data bát, jako pan tobias...:-) jinak Tobiasi, děkuju za trefné poznámky...:-)

Obrázek uživatele TheALuminium

Hele moc to nedramatizuj. Na to nemáš kvality ani zkušenosti o čemž jsem se už tady přesvědčil. Každý má na to svůj názor, a když si pan "faramir" myslí, že má "čistý" počítač i po zkontrolování internetovými antivirovými programy, je to jeho problém. Samozřejmě, že tyto programy nikdy nezkontrolují pořádně to co software nainstalovaný přímo v PC. Má sice pravdu, že to "žere" systémové prostředky, ale s dnešními počítačovými sestavami je to tak málo, že se to nedá skoro postřehnout. Každý to sám zjistí, jestli je to dobré nebo ne. Důležité ale je, že ve článku/blogu je to napsané tak, jak by se to mělo brát a to je důležité. Toť vše ...

Obrázek uživatele Jiří Moos

Hrozně moc jde o to, co máte na daném počítači. Pokud z něj děláte internetové bankovnictví, připojujete se na Aukro, kde denně prodáte 20 věcí, máte 4 těžce zaplacené premium účty na weby - potom je absence antiviru holý nesmysl. Pokud PC slouží k surfování a má desetigigový harddisk, který je naformátovaný za 10 minut (+ instalace nového OS 40 minut), chápu, že antivir je vyhození peněz. Jde tedy přímo o konkrétní používání, požadavky a názor uživatele (což je mimochodem téměř ve všem kolem PC).

Ano test žere prostředky, ale ty se většinou nedělají každý den (já je dělám tak jednou za měsíc). Jde samozřejmě o typ antiviru, ale můžu říct, že antivir prostředky opravdu využije (jen si představte princip testu - neustálé přistupování k datům a jejich analýza)...

Obrázek uživatele TheALuminium

Například Avast využívá něco kolem 40 MB z operační paměti, ale co je dnes 40 MB ze standardních 2 GB ? 40 MB v paměti vás chrání tzv. "live" a víte hned co se děje a můžete se tak vyvarovat škodlivého softwaru.

Obrázek uživatele Jiří Moos
[1286] RE: Avast

Když je jen puštěný jak jsi říkal, tak ano, ale jakmile běží test, tak využití - a hlavně procesoru, který je ve hrách hojně využíván, stoupá... ale dá se nastavit priorita vyšší priorita herního procesu, potom už to nebrzdí.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

To Mozek: ve tkerých dnešních hrách lze při hraní eště testovat PC na viry?:D já bych Athlona zapek i na zadávání nicku v Burnout Paradise :D ale chápu Phenomáře a Quadisty, u těch je to jiné :D
jinak u sterého celerona je to kolem 20%, ale na Athlonu (a to ma jen singlecore) je to 0-1% + 36MB..
To Faramir: pokud ti, milý Faramire, je todle líto objetovat pro jistou část bezpečí, tvuj problém a tvoje věc.. my jsme tu od toho doporučovat, ne nutit..
každý zde má jistou část pravdy, až na tebe, ty máš pouze názor, nikoliv pravdu.. neřikám, že bez antiviru se žít nedá, ale rozhodně je to bezpečnější..
to máš jako lidské tělo.. denně na něj útočí stovky virů a bakterií a jednou za několik týdnů nebo i dýl souboj prohrají.. to je problém AIDS, což je selhání imunity.. stačí kašel a umřeš.. stejné je to do jisté míry i s počítačem.. čim víc ztěžuješ útočníkovi cestu do počítače, tim líp pro tebe ne? nemusíš jásat, že máš antivir a nikdo ti nic nemůže, ale můžeš se smát, až se ozve varovný zvuk a roztočí se symbol napadení virem, protože byl právě přemožen nějaký hacker, kterému se po hodinách práce vaří mozek, protože jeho práce přišla v nivěč :D
to bylo velmi zjednodušeně řečeno..


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.