Mironet chce po státu 600 milionů korun, možná dostane 1 miliardu

Mironet

<script type='text/javascript'></script>


Právní bitva mezi státem a společností Mironet neutichá. Robert Novotný přišel za falešné obvinění o prosperující firmu, která byla ve své době špičkou na trhu s výpočetní technikou. Stát za to tvrdě zaplatí.
Milan Kocián a Robert Novotný, dva studenti ČVUT, založili v roce 1992 společnost Mironet. Ze studentského projektu se stala nejúspěšnější maloobchodní firma s výpočetní technikou na internetu, jejíž obrat měl v roce 2000 přesáhnout 400 milionů korun. V květnu 2000 bohužel přišel zlom, když policie České republiky nadějné začínající společnosti Mironet nečekaně zabavila všechny počítače a účetnictví. Majitel firmy Robert Novotný byl obviněn za porušování autorských práv, neboť se policie domnívala, že je v zařízeních nainstalován nelegální software firmy Microsoft.

Ústavní soud po dvou letech případ uzavřel a Novotný byl zproštěn viny, jelikož se v počítačích žádné ilegální programy nenašly. Zabavený majetek byl firmě vrácen, ale ta už nemohla pokračovat tam, kde skončila, protože měla zničenou pověst a předehnala ji konkurence. Mironet se po incidentu samozřejmě hned začal bránit a požadoval od policie odškodné. Novotný získal 300 tisíc korun za zastaralost vrácených počítačů, které musel prodat pod cenou, a dále pak 22,5 milionu korun za znehodnocení ochranné známky Mironet nezákonným zákrokem policie.

Tím však téměř 17 let stará kauza nekončí. Novotný čekal, jak se vyvine konkurenční trh, aby adekvátně zhodnotil výši ušlého zisku, a v červnu 2016 podal další žalobu na ministerstvo spravedlnosti, po němž požaduje 626 milionů korun. Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu zamítl, že jde o promlčený případ. Městský soud v Praze však v uplynulém měsíci verdikt vyvrátil a potvrdil, že stát pochybil, takže má firma nárok na odškodnění. Mironet po započtení úroků odhaduje, že by se odškodné mohlo vyšplhat až na jednu miliardu korun. Jak celá kauza dopadne, je stále ve hvězdách, ale vše nasvědčuje, že Novotný dostane to, co požaduje.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.