Memtest86

 

Logo Memtestu86+Název Memtest86 by vám měl něco říci, pokud jste někdy řešili nějaký problém s „modrou obrazovkou smrti“, tedy s „BSOD“ (Blue Screen Of Death). Je to velmi „oblíbená“ chyba všech, kdo pracují s PC. Nemusím snad zdůrazňovat, že takováto chyba se většinou řeší velmi složitě a někdy se ani nedá dotáhnout do úplného konce. Tuto chybu může způsobovat jak software, tak ale spíše hardware, a pokud o něm již mluvíme, tak první co by se mělo prověřit je operační paměť, k čemuž nám právě slouží bootovací utilitka s názvem Memtest86.

<script type='text/javascript'></script>


Autor Memtestu86 je Chris Brady, který první verzi memtestu sestavil v roce 1994, ale testování algoritmů probíhalo už v roce 1981. Memtest byl vyvíjen jako freeware za podmínek Gnu Public License (GPL) a platí to pro něj i dodnes. Toho využilo pár členů webu x86-secret, kteří pojmenovali svůj projekt Memtes86+. Algoritmy testů operační paměti se neliší, ale Memtest86+ je mnohem více a častěji aktualizován o nové chipsety a o nové výrobce základních desek a operačních pamětí, což určitě není na škodu, protože sestavení u všech stejné rozhodně být nemusí. První verzi sestavili členové x86-secret roku 2004 po dvouletém odmlčení aktualizací originální verze Memtest86 a rozhodně ho aktualizují častěji než Chris Brady, proto bych spíš doporučil používat Memtest86+.
Co se týče používání Memtestu86+, je úplně shodné jako originální Memtest86. Stačí si stáhnout .iso soubor, tedy formát obrazu disku, který se dá vypálit například programem Nero na CD. Poté restartujete PC a v mechanice necháte CD s Memtestem86+. Pomocí tohoto CD nabootujete tento test (jako kdybyste chtěli nabootovat instalaci Windows z instalačního CD) a necháte jej provádět testování. Průběh a samotný test vypadá takto:

Průběh memtestu

Vpravo, uprostřed obrazovky v liště, můžete vidět tři nejdůležitější položky, a to PASS, ERRORS a ECC ERRS.
PASS označuje počet úspěšných dokončení testů celé vaší operační paměti. Testy byste měli nechat dokončit aspoň tak minimálně třikrát pro opravdovou jistotu celého otestování.
ERRORS jsou chyby v paměťových modulech. V tomto případě byste měli zkusit, pokud máte více operačních pamětí, vyzkoušet jen jednu z nich. Poté další a takto postupně dál až byste zjistili, jestli jsou chybné všechny nebo třeba jenom jedna. Pokud na ně máte stále záruku a máte i pár chyb, tak hned doporučuji reklamovat. Pokud vám už na ně reklamace neplatí, tak je musíte bohužel vyhodit. Proto všem doporučuji, aby Memtest86+ vyzkoušeli hned po koupení nového počítače nebo nových pamětí, protože i tam by mohla chyba být, i když to není tolik pravděpodobné.
Poslední položka ECC ERRS je pro chyby u pamětí s podporou ECC technologie (pokud je u vás podporována). Úplně dole si ještě můžete zvolit způsoby testování a nebo jiná nastavení kliknutím na písmeno „c“ tedy configuration. Tato nastavení jsou lépe popsána na stránkách originální verze Memtest86.
Jak už jsem ale řekl, doporučuji spíše zmíněný, více aktualizovaný, Memtest86+ ze stránky memtest.org, kde si jej též můžete stáhnout.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele GODFATHER
[372] ale

ja kdyz dam bootovat primo z toho cd tak mi to stejne nejde.. nenacte se to...

Obrázek uživatele Jiří Molnár
[374] Boot disk

Důležité je vypálit stažený image jako "obraz z disku". Pokud se *.ISO či jiná image jednotka disku rozbalí a pak vypálí jako datový disk, boot samozřejmě nebude fungovat.

Obrázek uživatele vanderhulst
[1156] Memtest86+

Dobry den muzete mi prosim sdelit jestli stahnout Memtest86+2.11iso(zip) anebo Memtest86+2.11iso(gz) a jak to nejlepe udelat,jsem zacatecnik a tak dekuji za plne vysvetleni.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Dobrý den,

doporučuji si stáhnout Memtest86+2.11iso(zip). Tento soubor Memtest86+2.11iso(gz) je v podstatě stejný jako první uvedený (gz je zkratka přípony gzip, která se používá především pro archivní balíčky v systému Linux). V obou případech se tedy jedná o shodné archivy, které rozbalíte v systému Windows. Uvnitř balíčku byste měl nalézt soubor s příponou *.iso, což je image (obraz) disku, který otevřete pomocí vašeho vypalovacího programu (např. Nero – otevřít obraz disku).

Obrázek uživatele Figomartin
[1935] memtest86

me vyslo:
errors:28160
blbý co?

Obrázek uživatele TheALuminium

Blbý no ;-)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

koukám, Ali má náladu rozdávat radost :D ale ano, to je špatné.. otestuj zvlášť každý modul a každý, který vyhodí chybu můžeš vyhodit nebo použít na "objevování" kladívkem.. :D

Obrázek uživatele olmann

To máš dobré. Mě zhruba po 4 minutách 9 tisíc chyb a po třech hodinách vyšlo cca 39tisíc chyb. Pak mě to přestalo bavit. A to je prosím pěkně ani ne 2 měsíce starý notebook. Byl už dvakrát na reklamaci a ani jednou nenašli žádnou závadu, jen mi doporučili přeinstalovat OS. Tak jsem se naštval a udělal jsem si test sám a jsem překvapen. Jsem zvědav, jestli na třetí pokus chybu najdou nebo ne. A pokud mi ho neopraví a nevrátí peníze tak mi nezbyde asi nic jiného, než si sehnat soudního znalce.

Obrázek uživatele Anonymní uživatel

Zdarvím při spouštění MemTest mi naskočí tohle:Your version of Windows limits the amount of contigous RAM a single program can allocate.To test all you RAM,run more than one copy of Mem Test simultaneously and set each to test 1097 MB of RAM.If you get this message again,try testing even smaller amounts of RAM.Running more than one copy of Mem Test does not lower the quality of the test (and can even improve it if you have multiple CPUs).
Note:this process is automated in MemTest Pro.

Co to znamená?Díky

Obrázek uživatele Marek 24242424

Vytvořil jsem v programu (Memtest86+ USB Installer) Bootovací USB disk. Vše fungovalo a RAM paměti jsem při následném restartu PC zkontroloval. Jaké bylo moje překvapení, když jsem pak zjistil, že USB flash disk pojmenovaný nově jako MULTIBOOT má sníženou kapacitu ze 16GB na 2GB, protože program (Memtest86+ USB Installer) rozdělil disk na 2 oddíly, jeden již zmíněný má kapacitu 2GB a druhý, který deaktivoval 12.2GB! ...Co s tím mám ted dělat????? Když disk formátuji má kapacitu stále jen 2GB. Mám se smírit s tím, že mně program (Memtest86+ USB Installer) znehodnotil můj 16GB disk??? To snad ne??????

Obrázek uživatele B-522

...kladivo....teď už jenom kladivo.. :-)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.