Media Center PC aneb HTPC do každé domácnosti

Štítky:

google_logo_evolutionPojem HTPC (Home Theater Personal Computer) označuje specifický typ počítačových sestav, které jsou určené převážně pro multimediální zábavu a se kterými nahradíme takřka jakoukoliv záznamovou/přehrávací elektroniku v našem obývacím pokoji.

<script type='text/javascript'></script>


HTPC tedy není ničím jiným než počítačovou sestavou, která se může stát potencionální náhradou veškeré elektroniky, která komunikuje s naším televizorem. Důležitým aspektem pro naši spokojenost s tímto zařízením je správný výběr komponentů, ale v první řadě také vhodné počítačové skříně. Velký důraz se zde musí klást především na malé rozměry a možnost horizontálního umístění (pokud má kupříkladu nahrazovat místo po video/DVD rekordéru). Výběr dalších potřebných komponentů by se měl řídit především těmito pravidly – velký důraz na nízkou hlučnost a především spotřebu.

Jak jsme si již řekli v úvodu, volba správné skříně a potažmo zdroje je teprve začátek. Zvýšenou pozornost musíme věnovat také ve výběru procesoru (minimálně 2 GHz v případě podpory HDTV). Základní deska, grafická karta (nejlépe s HDMI, ale mohou být použity i výstupy typu DVI či D-SUB – záleží na tom, jakými vstupy naše LCD či plazmová televize disponuje), RAM paměť, chlazení, pevný disk, mechanika a televizní karta pro zpracování DVB signálu (či možného analogového) jsou jen dalšími potřebnými komponentami, které završí naši hardwarovou stavbu. (Pokud si nejste s výběrem jisti, určitě se obraťte na naši poradnu.)

V poslední fázi se musíme také rozhodnout pro operační systém, pomocí kterého budeme HTPC ovládat. Z placených systémů se nám nabízí Windows XP Media Center Edition, který vedle standardního Windows XP systému obsahuje i multimediální aplikaci Media Center. S příchodem novějších verzí Windows je tato aplikace dostupná více – byla implementována například do Windows Vista Home Premium či Windows Vista Ultimate, a do Windows 7 Home Premium a vyšších edic. Jako zdarma dostupné alternativy se nám nabízí linuxové distribuce – například LinuxMCE.

Samotné ovládání HTPC může být realizováno pomocí dálkového ovladače a speciální bezdrátové klávesnice pro naše větší pohodlí.

Související odkazy:

Neoznámkováno

Obrázek uživatele MirekPluskal
[1933] Zajímavé

Zajímavé poznatky.Většina z těchto poznatků mě byla zatím neznámá.Ve vašem příspěvku se mi hodně věcí stalo už dostupnými.Dík za tento příspěvek.

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

na HTPC si brousím zuby už delší dobu.. znáte ten pocit, kdy si vypálíte nějaký film na DVD moc rychle nebo v "lepším" formátu, a DVDčko vám vyhodí chybu? já JO a řekl jsem si NE! :D

koncepce HTPC je geniální v tom, že je vše v jednom, díky Operačnímu systému umí HTPC absolutně vše "elektronického" a v případě výkonnějšího vnitřku nahrazuje domácí počítač i na hry a podobně..

rozhodně je to volba, kterou si v životě hodlám zrealizovat, velkým problémem jsou ale finance... hlavně skříň, jelikož hledám nějakou v designu podobném elektronice, například zvukovému zesilovači - leštěný hliník, spousta koleček,..

skříň je nejlépe plná (bez otvorů), aby co nejlépe izolovala hluk jediného ventilátoru ve skříni, který by neměl problém ochladit vše.. podstatou HTPC je ticho a nízká spotřeba, takže tomu přizpůsobit i komponenty..

bohužel doposud jsem neměl příležitost vyzkoušet si kombinaci komponent, ale výběr těch pravých do siletn HTPC je opravdu věda.. potřeboval bych vyhrát ve sportce, abych si s tím mohl začít hrát :D

Obrázek uživatele HDMI

Tak ja tohle vyresil jednose. V obyvaku mam notebook pripojeny pres HDMI. Od te doby filmy nevypaluji. HTPC je sice zajimyvy koncept, nicmene je to drahe (kdyz vezmu, ze v podstate kupuji druhy pocitac) a nejsem si jisty chlazenim.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.