Lock Folder: Dejte své složky pod zámek

game to playPojem bezpečnost je slovem skloňovaným všemi pády. Proto si pojďme představit trošku detailněji jeden z nejrozšířenějších programů pro zabezpečení dat ve vašem PC – Lock Folder.

<script type='text/javascript'></script>


Každý chceme mít svá data v bezpečí, bez rizika krádeže, a popřípadě zneužití citlivých informací. Na tom staví svou budoucnost společnost Everstrike Software, zabývající se druhy softwaru, které vás ochrání od všeho možného. A co se týče počítačů, tak i nemožného, jak tomu v mnoha případech bývá.

Jak jsem se již v úvodu zmínil, budeme se dnes zabývat programem Lock Folder. A jak již název napovídá, těm bystřejším dojde, že se jedná o program zamykající složky. A ne ledajaký. Již mnohokrát jsem se přesvědčil, že zabezpečí data nejen před ostatními uživateli vašeho počítače, ale například i proti internetovým zlodějům, využívající viry a různé červíčky.

Princip je vcelku jednoduchý (ale věřte, že rozlousknout to je téměř nemožné - a myslí si to i strýček Google. ;)): nejen že složky téměř jediným kliknutím zamknete, ale stávají se i neviditelnými pro všechny uživatele (dokonce i vás), pokud nemáte zapnutý Lock Folder a složku neodemknete. Vše je chráněno heslem, které si sami zvolíte, a několika druhy šifrování.

Nyní, když jsme o něco zase chytřejší a o Lock Folderu víme o něco více, pustíme se do samotné integrace programu do vašeho PC.

Instalace je klasická, kde vás snad nic ani překvapit nemůže. Jediný úsek, kde doporučuji zvýšenou pozornost, je ten, kde zadáváte HESLO.

Lock folder install pass

Osobně vždy doporučuji alfanumerická hesla a bez použití generátorů hesel - to už je lepší si náhodně vybrat například pár písmen z abecedy, pak pár čísel a opět nějaká ta písmenka, a heslo je téměř k nerozlousknutí. Snad jediný problém může nastat, když ho zapomenete ;).

Po instalaci programu a restartu systému (doporučuji, stejně jako to dělá samotný program), je nutné zadat heslo. To budete zadávat při každém spuštění programu. Proto je manipulace se složkami nemožná. Nedají se ani omylem smazat žádným běžným způsobem.

Lock folder pass

Nyní se dostáváme do uživatelského prostředí. Samozřejmě je možné si na internetu vyhledat češtinu, ale pro mne to nepředstavovalo výrazné zlepšení - raději si se samotným programem trochu pohraji, a jak se říká: "osahám".

Lock folder

Tři základní ikony, které by vás mohly zajímat, jsou:
New folder - zde zadáte novou složku, kterou chcete zabezpečit. Jednoduše k ní stačí najít cestu.

Lock folder

Remove - odstraníte zabezpečenou složku z vašeho seznamu chráněných složek. Tudíž se stane viditelnou pro všechny a nechráněnou.

Locked nebo Unlocked - tyto dva popisky můžete vidět na proměnlivé složce, která se změní podle toho, zda máte soubory aktuálně zamknuté (locked) nebo odemčené (unlocked).

Lock folder

Tudíž, vždy když vypínáte program, tak se ujistěte, že složky jsou zamknuté. A pro práci s nimi potřebujete mít chráněná data odemčená. Odemčením se vám zviditelní a umožní se veškerá manipulace s nimi.

Závěrem vám snad jen dám jednu radu: nezamykejte složku Windows. Kdysi to jeden můj kamarád udělal a při startu se mu nenačetl operační systém. Bohužel to musel řešit reinstalem systému. Takže to vážně nedělejte ;).

Doufám, že vám byl tento návod aspoň trochu užitečný a pomůže vám ke klidnějšímu spaní.

Průměr: 4.7 (12 votes)

Obrázek uživatele Alenn
[1165] Další

Takže tenhle soft jen znepřístupní složky ? Nemusim vytvářet žádný speciální truhly, a nezpomalí šifrování přenos ?
A když to odinstaluju program nebo nedej bože reinstaluju windows, tak se bez tohodle programu nikam nedostanu a stačí pouze nová instalace programu a heslo ? nebo už se tam nedostanu viz šifrování windows kde sem ztratil dost souborů kuli zhroucení systému. Díky xD

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Takže, žádné truhly nejsou potřeba, způsob ochrany je popsán ve článku. Šifrování přenos nezpomalí. přenášíte složky odemknuté (jinak by jste je neviděl) tudíž už nejsou šifrované. A ke zbytku vám odpovím jednoduše: Vyzkoušejte uvidíte, ještě jsem s tím opravdu takové problémy neměl. ;)

Obrázek uživatele Alenn

Fajn tak dík xD asi si budu muset ještě přečíst ten druhej tip ZÁLOHA xD já podobný problémy mam zrovna když je nejmín potřebuju. A máte zkušenosti ještě s jinýmy programy, potřeboval bych i na blokování programů ?

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Kerio Firewall

Obrázek uživatele Alenn

Používám free Zone Alarm, spíš bych rád čistě na tuhle záležitost

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Nevím, co teď přesně myslíte, proto Vás nasměruju do poradny, tady jen zaplňujem komentář offtopicem.
http://www.pcporadenstvi.cz/forum/

Obrázek uživatele romankrasa
[2101] True Crypt

Zajímalo by mě, jaký je hlavní rozdíl, respektive výhoda oproti známějšímu True Crypt, kde máš také na výběr z několika šifrovacích algoritmů.

Obrázek uživatele Ondřej Čepelák

Není to o rozdílu, ale o tom, jaký si člověk vybere program. Já jsem si zde jako téma vybral LockFolder, protože ho využívám a jsem s ním spokojený. Je jasné, že každý bude využívat to, co osobně preferuje. ;)

Obrázek uživatele Fsasa

Zdravím, pokud se někomu stalo že si zamlkl složku a zapomněl heslo, měl bych malou radu. Je nutné smazat obsah složky nainstalovaného programu (tedy C:\Program Files\Everstrike Software\Lock Folder XP 3.6), a poté jej odinstalovat, pokud to uděláte obráceně, program po Vás bude chtít stále heslo. Následně program znovu nainstalujete zadáte nové heslo, a složka do které jste se předtím nemohli dostat by měla být již odemčená :-}


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.