Linux: Ubuntu – alternativní operační systém?

ubuntu tuxK příležitosti vydání nové verze operačního systému Ubuntu bych se chtěl i na tomto webu zmínit o bezplatném operačním systému, který si ve výsledku dotváří uživatel sám. Řeč nebude o ničem jiném, než linuxové distribuci Ubuntu, již ve verzi 9.10 s podtitulem "Karmic Koala".

<script type='text/javascript'></script>


Zpočátku bych chtěl zmínit základní pilíře projektu Ubuntu. Ubuntu je šířen pod GNU licencí, tedy je zdarma na jakékoliv použití, ať již soukromé či komerční, k čemuž se vztahuje i bezplatnost bezpečnostních aktualizací, které jsou zpravidla vydávány častěji než ty známé "Windowsácké". Druhým zásadním pilířem projektu je dostupnost systému pro kohokoliv, tudíž odstranění jazykových bariér pomocí překladů, které se do systému nahrají podobně, jako bezpečností aktualizace pomocí již před-připraveného prográmku. Z toho plyne, že pokud si například zakoupíte, nebo necháte poslat originální CD s tímto operačním systémem, tak veškeré aplikace, které jsou do něj implementovány, musí být pod stejnou skupinovou licencí – tedy GNU, umožňující svobodné šíření a libovolnou manipulaci s programy, jak v soukromé, tak ve firemní sféře. Tímto chtějí autoři těchto zásad docílit rozšíření komunity používající Ubuntu (a další programy pod svobodnou licencí) a tím tyto programy pomocí zpětné vazby uživatelů k vývojářům vylepšovat. Bezpochyby se jedná o zajímavý koncept, který buď bude, nebo nebude fungovat, vše záleží jen na uživatelích tohoto systému a předpovídání jeho osudu by bylo více než pošetilé.

Jaké jsou výhody a přednosti tohoto systému?
1) Jednoduchost pracovního prostředí – i v Linuxu (Ubuntu) je pracovní plocha a na horním a dolním okraji obrazovky 2 panely, které se samozřejmě dají přesunout, popř. vypnout, a mnoha zásuvnými moduly i doplnit. Na ploše nečekejte žádné ikony, nejste ve Windows. Aby se vám však extrémně nestýskalo, tak jsem jednu ikonu na plochu pro "WindowsoFily" doplnil – složku "Chemist", což je domovský adresář nazvaný dle zvoleného uživatelského jména.


linux UBUNTU: plocha

2) Bezpečnost – a ta se projevuje hned ve dvou zjevných oblastech – pokud v systému chcete provést jakékoliv změny, tak jste dotázáni na heslo pro autentizaci, které vás podvědomě nutí si pečlivě přečíst obsah sdělení – něco jako čtení smlouvy před podpisem. Druhým aspektem, který vás chrání od destrukce nově získaného systému, je fakt, že existuje jen nepatrné množství počítačových virů, které by napadaly právě tento systém, proto není potřeba (na rozdíl od OS Windows) vlastnit antivirový program.


linux UBUNTU: autentizace

3) Okamžitá použitelnost – tento parametr systému mi přijde velice nadsazený. Dle autora je systém plně připraven na práci (přeinstalované kancelářské balíky, grafické programy, apod.). To však nic nezaručuje. Po instalaci systému se doporučuje projít "poinstalačním průvodcem", který je uveden na UbuntuWiki (stránky Wikipedie věnované Ubuntu) a tak si zoptimalizovat alespoň základní funkce počítače – aneb systém vám tímto dokazuje, že bez práce nejsou koláče, resp. bez instalace ovladačů není pořádná grafika a bez úpravy zvukových instalací se vám například nepřehraje ani úvodní zněla při načítání systému…

4) Rozsáhlá knihovna svobodného softwaru – tuto knihovnu máte vždy (pokud jste tedy připojeni k internetu) s sebou, stačí jen zadat klíčové slovo a program Synaptic vám ihned doporučí vhodný svobodný program, vhodný právě pro váš systém, který několika kliknutími nainstalujete. To je jeden z mnoha důvodů, proč se nemohou tak jednoduše šířit viry.

5) Přehledná adresářová struktura – na screenshotu níže můžete vidět obsah domovského adresáře (zde s názvem Chemist); v levém panelu "průzkumníka" vidíte jednotlivé disky (které lze elegantně jedním kliknutím odpojovat a připojovat) a často používané složky…


linux UBUNTU: Adresářová struktura

6) Zde si můžete prohlédnout strukturu "systému souborů", která je velice odlišná od té ve Windows – zajímavým příkladem odlišnosti je například fakt, že při vložení CD se CD mechanika s výměnným mediem nezobrazuje coby další "disk", nýbrž se připojí v "systému souborů" do složky MEDIA. Po odpojení se z této složky opět odstraní. Takovýchto příkladů by se dalo najít nespočet…


linux UBUNTU: Root Struktura

Pro další informace o tomto systému doporučuji navštívit Wiki UBUNTU Česko na webu: http://wiki.ubuntu.cz/, kde naleznete od instalace přes samotnou optimalizaci systému cenné rady. Mezi velkou výhodu (a zároveň i "Windowsáky" kritizovanou stránku systému) je možnost práce v příkazové řádce, zde nazývané "Terminál". Toto považuji jako zastánce systému Windows za pravěké řešení, ale coby příležitostný uživatel Linuxu (Ubuntu) jsem za ni velice vděčný kvůli nápovědě, kterou vám může libovolný uživatel podat v podobě několika řádků kódu, který zkopírujete do Terminálu a problém je většinou vyřešen – tímto jste ušetřeni "Windowsácké nápovědy" typu: "Klikni sem, pak sem, pak támhle a odškrtni ještě tamto a OK!" :)

Neoznámkováno

Obrázek uživatele smycma
[1728] Nevýhody

Bohužel se zapomnělo na pár drobných nevýhod postihujících hlavně ty kteří přecházejí z Windows na Linux a to je naprosto rozdílný systém spouštění aplikací... NEVYUŽÍVÁ EXE soubory a proto v něm nelze tak snadno spouště "windowsácké" aplikace.
Například OPERA internet browser má svou verzi i pro linux, nebo KMPlayer, uživatelé ICQ moho využít předinstalovanou aplikaci Komunikátor Empathy pro přihlášení na ICQ i Skype vyvinul Linuxovou verzi svého komunikátoru. Ale musíme říci že Linux je nevhodný pro ty kteří rádi hrají HRY (SIMS WOW CoD NFS a tisíce dalších), pokud jste pařani linux ani neinstalujte je tu pramalá šance pokud nejste počítačoví GURU. Linux je určen pro ty kteří si rádi hrají a zkoušejí.

Obrázek uživatele chemist89
[1748] re:

Děkuji za doplnění důležitých informací. S tím spouštěním EXE souborů se ale musím ospravedlnit tím, že ten, kdo neví, že v Linuxu nerozběhne EXE soubor pravděpodobně neumí ani otevřít internetový prohlížeč a tudíž si nepřečte tento článek ;)

Jinak s těmi hrami naprosto souhlasím :) vhodná poznámka, která je v mnoha případech oním rozhodujícím parametrem, proč nedal Linuxu zelenou. Avšak s příchodem Windows7 už asi není vůbec co řešit, že? :)

Obrázek uživatele Sibatko Chululu

V některých případech lze exe soubory spustit balíčekem stažitelný z repozitáře Ubuntu s názvem wine.Více se podívejte na:http://www.winehq.org
Je ovšem pravdou že náročnější programy zprovoznit již nelze.

Obrázek uživatele kex

Jeste by bylo radno zminit, ze ubuntu neni jedina linuxova distribuce.
Je to vlastne dost smutne, ze vetsina clanku ma nadpis "Linux: Ubuntu...". Ja osobne po nekolika letech zkusenosti s linuxem bych rek, ze ubuntu != linux. Ubuntu je vlastne windows postaveny na linuxovem jadre.

Pro ty, co maji nejake problemy s linuxem, rozpadne se jim to po "povyseni" atp bych doporucil zkusit solidnejsi distribuci jako Fedora, v lepsim pripade Gentoo. Gentoo ma imho uplne nejlepsi system distribuce jako kdy kdo vymyslel. Jen vyzaduje ziskat urcite znalosti. Pokud uzivatel neni IT-antitalent, ale naopak se o IT zajima, muzu Gentoo vrele doporucit. Tam totiz teprv clovek pozna, co to linux vlastne je. Kolega pouziva jednu a tu stejnou instalaci gentoo uz asi 7 let a nebyl s tim jediny problem, ktery by se nedal vyresit. Ani jednou nebylo potreba reinstalaci, pouze upgrade baliku jak vychazeli, vsechno za behu bez restartu. Cas od casu se zkompiluje novy kernel... Parada.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.