Letní počítačová sestava (15 a 30 tisíc) 1/2

Thermaltake middletowercore2_duo

Dnes do 15 tisíc korun.

<script type='text/javascript'></script>


Procesor dvoujádrový Intel s 3 GHz a 6 MB cache
Operační paměť 2x 1GB o OCZ na 800MHz s CL3
Základní deska Gigabyte s 6x S-ATA, 1xPCI-E 16x + 3xPCI 1x
Grafická karta Gigabyte HD3870 s 512 MB a 256bit sběrnicí a přidaným chlazením
Pevný disk Seagate 300 GB s 16 MB cache
Mechanika DVDRW LG v černém s 2 MB cache a podporou DVD-RAM
Zdroj Fortron 500W
Skříň Thermaltake middletower

CPU - Intel Core2 Duo E8400 Vybral jsem dvoujádrový procesor značky Intel, u kterého jsou obě jádra taktována na 3 GHz. Frekvence systémové sběrnice je 1333 MHz a vyrovnávací paměť je 6 MB, což je 3 MB na jádro.
Vybral jsem tento procesor kvůli velmi dobrému výkonu, bez jakéhokoliv taktování. Je samozřejmé, že bychom tento typ mohli vzít s menší pracovní frekvencí, ale jelikož počítám s tím, že ne každý umí taktovat a ne každý se do toho chce pouštět, tak navrhnu radši ten, co je sám o sobě nataktován na vysokou frekvenci. Spotřeba procesoru je dobrá, pohybuje se na 65 W, a dalším kladem je velice kvalitně provedený chladič, který CPU uchladí bez nutnosti koupě jiného chlazení.
Možná by se někdo zeptal: „A proč ne čtyřjádro, když jsou i některá levnější?“ Na tohle není snadné odpovědět, ale můj názor je takový, že pro takovýto počítač je zbytečné kupovat něco speciálního. Navíc čtyřjádrové CPU mají mnohem větší spotřebu, a zrovna ten levnější má menší cache na jádro a menší pracovní frekvenci se systémovou, takže si myslím, že by čtyřjádrový procesor pro tuto sestavu byl zbytečný.

OP – OCZ DIMM Reaper CL3 Edition
Tato operační paměť s 800 MHz, což je maximální frekvence, kterou podporuje naše základní deska, vypadá velmi pěkně. Ale nejen že vypadá, ale je i dobře chlazená, a navíc má časování CL3, které je v této kategorii málo vidět. Firma OCZ je velmi kvalitní a tyto operační paměti mají doživotní záruku. Vybral jsem 2x 1GB , protože tuto sestavu beru jako multimediální, tedy jak pro práci tak i hry. Ale nejen ty hry dnes zabírají hodně operační paměti.

ZD - Gigabyte GA-P35-DS3 - Intel P35
Čipová sada Intel P35 se stala velmi oblíbenou pro dříve začínající Core 2 Duo, a nyní se stále drží jako velmi kvalitní chipset. Výhradně desky Gigabyte jsou velmi prodávané a velmi dobře hodnocené na internetu, jmenovitě i tato. Deska nabízí 6x S-ATA přípojek, 3x staré dobré PCI sloty plus jeden slot PCI-E 16x a 3x PCI-E 1x. Samozřejmě ani nechybí jedna IDE přípojka. Severní i jižní můstek jsou chlazeny pasivními chladiči, které by to měly uchladit, a pokud ne, dá se vždy malý aktivní chladič dokoupit. USB je k dispozici 12x, a z toho jich je 8 hned na interním konektoru. Dále pak je na desce integrovaná 10/100/1000 síťová karta a samozřejmě také 8-kanálová zvuková karta.

GK - Gigabyte ATI HD3870 GV-RX387512HP
Dal jsem přednost ATI před nVidií z důvodu větších taktů na grafickém procesoru a pamětech. I když ve výsledcích 3D Marku tohle tolik nehraje roli, ale hlavně jsem jí dal přednost kvůli podpoře DX 10.1, kterou nVidia postrádá, a je to její velká nevýhoda. Navíc vybral jsem značku Gigabyte, takže kompatibilita mezi základní deskou a grafickou kartou by měla být 100%. Jak už jsem uvedl, sestava je vedena jako multimediální, takže proto je i zde ATI lepším výběrem, jelikož nVidie jsou spíše určené na hry, zatímco ATI jsou všestranné. Velikost pamětí je 512 MB a šířka paměťové sběrnice je 256bit, což nám dá ve výsledku velmi dobrý výkon. Grafika je navíc osazena Al-Cu aktivním chladičem, který by měl zvládnout i nějaké to taktování.

HDD - Seagate Barracuda 7200.10 ST3320620AS
Myslím, že 300 GB pro začátek určitě postačí. Vždycky se dá další pevný disk dokoupit, případně externí. Tento HDD je velmi oblíbený a nejprodávanější v této kategorii kapacity. Má 16 MB vyrovnávací paměti, což poslouží k hbitému průtoku dat. Rozhraní disku je S-ATA 2, což je prozatím nejrychlejší rozhraní.

DVDRW - LG GH20NS10
V podstatě obyčejná čtecí / zapisovací DVD mechanika s maskou v černé barvě. Vybral jsem LG, protože s ní mám nejlepší zkušenosti. Vyrovnávací paměť je 2MB, takže práce s vypalováním je rychlá a průtok dat je svižný. Umí zapisovat na CD, DVD-R, DVD+R, DVD-R DL, DVD+R DL a DVD-RAM. Rozhraní je opět S-ATA 2, aby se zaručila nejvyšší rychlost.

PSU - Fortron Blue Storm II
Typ Blue Storm je velmi dobře hodnocený a i velmi oblíbený mezi zákazníky. Je taky mezi nejprodávanějšími produkty. Tento zdroj má 500 W, což pro tuto sestavu bude akorát. Má aktivní chlazení, které je tiché a celkový design je povedený. Kabely jsou stažené, aby zabíraly v PC co nejméně místa.

CASE - Thermaltake VI1000BWS M9
Počítačová skříň je spíše podle vkusu a záleží na každém, co se mu líbí. Já jsem vybral tento nejen proto, že dobře vypadá, ale také proto, že skvěle odvádí teplý vzduch z PC. Navíc celkově je case kvalitně proveden a dobře hodnocen.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

docela dobrý, ale vzhledem k poslednímu vývoji trhu grafik bych doporučil HD 4850, nebo eště počkát tejden, dva a dát tam rovnou HD 4870, cenově je uplně někde jinde než nVidie a výkonově je dost blízko nejnovější GTX 280, ale ta pdodpora DX10.1 zatím neni až tak potřebná, kolik je her, které nabízí DX10, popřípadě jim 9.0c nestačí?
pokud jde o desku, chipset je dobrej, ale spíš bych volil ASUS, než GigaByte, ale je to jen muj osobní názor, jelikož ASUS preferuju..
taky preferuju disky WDC, ale to jsou takový detajly..


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.