Jaká je matematická pravděpodobnost, že Bůh existuje?

Galaktická mlhovina

<script type='text/javascript'></script>


Bdí nad námi Boží oko? Řídí lidské osudy všemocný stvořitel? Je to člověk nebo jiná bytost? Na tyto a mnoho dalších otázek o existenci nadpozemských sil se lidstvo snaží najít odpovědi desítky, ba i stovky let.

Historie první metody, která dopomohla k výpočtu pravděpodobnosti existence Boha matematickou cestou, sahá až do 18. století. Anglický duchovní Thomas Bayes (1702-1761) za svůj život definoval vztah mezi pravděpodobností určitého jevu a pravděpodobností opačně podmíněného jevu. Věta o teorii pravděpodobnosti, v současnosti známá jako Bayesova teorie, byla však objevena až po jeho smrti.

Bayesova věta

Vzorec počítá se dvěma náhodnými jevy A a B s pravděpodobnostmi P(A) a P(B), přičemž P(B) musí být větší 0. P(A|B) je podmíněná pravděpodobnost jevu A za předpokladu, že nastal jev B. Platí to i opačně, P(B|A) je pravděpodobnost jevu B za předpokladu, že nastal jev A.

Výpočet pravděpodobnosti Boha

Bayesova teorie se řadu let používala k výpočtům pravděpodobnosti různých událostí s přihlédnutím na faktory, které by mohly situaci ovlivnit. Ve 21. století se jí chopil jiný vědec s cílem vyřešit otázku existence stvořitele vesmíru.

Původně teoretický fyzik Stephen Unwin, který se později věnoval studiem matematiky, vydal v roce 2003 publikaci The Probability of God (Pravděpodobnost Boha), která otevírá překvapivou diskuzi o matematice a náboženství.

Vědec se v knize opírá o 200 let starý Bayesův vzorec a ve své studii počítá s pravděpodobností existence Boha 50:50. Do výpočtu zahrnuje i další okolnosti, které nahrávají ve prospěch Božího bytí. Například existence dobra (altruismu) jako jednoho jevu, který jde ruku v ruce s jeven opačným - zlem, jenž lze definovat jako živelné pohromy nebo rakovinu.

Když dosadíme všechny proměnné, vyjde nám, že máme 67% šanci, že Bůh existuje. Unwin tvrdí, že Bůh je spíše záležitostí statistiky než teologie. Pokud by vás jeho práce zaujala, všechny poznatky k práci najdete ve zmíněné knize. Otázkou však zůstává, kdo existenci Boha potvrdí?

Průměr: 3.5 (6 votes)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.