Jak vybrat počítač pro seniora v 5 krocích

Staré vrásčité ruce píšící na klávesnici notebooku

<script type='text/javascript'></script>


Starší lidé mohou mít v dnešním světě problém s používáním technických vymožeností, obzvláště počítačů. Senioři jim mnohdy nemohou přijít na chuť, protože je neumí ovládat. Nechápou, proč jsou počítače pro dnešní generaci až tak důležité a že jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Pokud váš dědeček nebo babička chce jít s dobou a rozhodne se pořídit si stolní počítač nebo notebook, buďte jim při výběru nápomocní, abyste předešli případným problémům.

1. Účel počítače pro seniora

V prvé řadě před nákupem zjistěte, na co budou vaši rodiče nebo prarodiče počítač nejvíce potřebovat. Stačí jednoduchá otázka: "Co chceš na počítači dělat?" Odpovědi mohou být různé - psaní textových dokumentů, surfování po internetu, hraní her, úprava fotografií nebo používáni specifických programů. Jakákoliv informace vám pomůže lépe stanovit požadavky na vlastnosti, výkon a velikost paměti nového počítače.

2. Zkušenosti a potřeby seniora

Nikdy se neuškodí zeptat, jakými počítačovými dovednostmi dotyčná osoba vyniká. Dle zkušeností uživatele můžete vybrat buď základní model, nebo stroj s pokročilými funkcemi. Při výběru nezapomeňte zahrnout také zdravotní stav babičky či dědečka, zda-li nebude potřebovat větší obrazovku nebo speciální vybavení stolního počítače (např. ergonomická myš a klávesnice). Při zrakových potížích jedince se doporučuje pracovat na PC s displejem o úhlopříčce alespoň 17 palců.

3. Typ počítače

Zjistěte, jaký druh elektronického zařízení by vaše blízká osoba nejvíce využila. Když bude chtít pracovat na počítači pouze doma, nejvhodnější volbou je desktop. Jestliže by potřebovala počítač často přenášet, můžete se zkusit porozhlédnout po notebooku. V případě, že dotyčný rád cestuje a potřebuje nějaké kompaktní řešení, vsaďte na tablet s větší obrazovkou, k němuž je možné připojit klávesnici. Důležitou roli hrají předchozí zkušenosti. Pokud byl senior zvyklý na stolní počítač s operačním systémem Windows, je lepší vybrat podobný model.

4. Finální výběr

Zapojte své rodiče nebo prarodiče, pro něž je přístroj určen, do nákupního procesu. Stanovte s nimi rozpočet a vyberte podle zjištěných kritérií několik různých variant, které by mohly vyhovovat jejich potřebám. Před finálním rozhodnutím jděte s příslušníkem starší věkové kategorie do obchodu, aby si mohl všechna zařízení prohlédnout a vybrat si to, které mu bude nejvíce vyhovovat.

5. Nákup počítače a instalace

Vybraný laptop, desktopovou jednotku nebo tablet objednávejte online v ověřených obchodech. Jednak můžete snadno porovnat, který internetový obchod má nejvýhodnější cenu, a společně s počítačem můžete zakoupit také potřebné příslušenství - myš, klávesnici, licenci operačního systému, tiskárnu apod. Po objednání stroj seniorovi zprovozněte a ukažte mu všechny funkce, které bude pro práci na něm potřebovat.

Průměr: 1.2 (227 votes)


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.