Jak těžit a získat bitcoiny?

Znak krpytoměny Bitcoin.

<script type='text/javascript'></script>


Kdo to vymyslel?

Digitální svět si žije vlastním životem. Na internetu se mnohdy objevují věci, které by v reálném světě neměly šanci na úspěch. Jednou z nich je virtuální měna zvaná Bitcoiny (BTC), která vznikla v roce 2009 jako open-source platební síť. Dlouhá léta se za zakladatele platebního systému považoval Japonec jménem Satoshi Nakamoto, dokud se v květnu 2016 k autorství nepřiznal australský podnikatel Craig Steven Wright, který se za tajemného Japonce vydával. Popularita Bitcoinů každopádně neustále narůstá a jejich cena postupně roste. 

Jak to funguje?

Bitcoinová měna je decentralizovaná a je zabezpečena kryptografickým algoritmem. Platební síť provozuje komunita dobrovolníků po celém světě a uvolňování bitcoinů do oběhu je předem dáno zdrojovým kódem sítě (celkový počet Bitcoinů nepřesáhne 21 milionů kusů). Začátečníkům doporučujeme prostudovat webové stránky http://btctip.cz, kde najdete také zdarma ke stažení e-book Jak na bitcoin krok za krokem. 

Bitcoiny můžete mít uloženy v počítači jako soubory, v chytrém mobilním telefonu ve speciální mobilní aplikaci nebo na papírové kartě, která je k dostání v Bitcoin Coffee v Paralelní Polis v Praze. Za tuto kybernetickou měnu si můžete v podporovaných obchodech, které jsou situovány především v zahraničí, kupovat od drobností, přes elektroniku, školné na vysoké škole až po rodinné domy. Pro některé jedince může být nákup měny obecně zajímavý prostředek investice, avšak poněkud rizikový, neboť kurz je velmi proměnlivý a vklady uživatelů nejsou nijak chráněny. Platbu Bitcoiny zavedl kupříkladu český eshop Alza.cz, který má na své pražské a bratislavské pobočce BTC automaty. Více informací najdete na stránce https://www.alza.cz/platba-bitcoiny-a-btc-automaty-alza.

Jak je těžit a získat?

Bitcoiny si můžete v prvé řadě samozřejmě zakoupit - na bitcoinové burze (například Coinmate.io), v BTC automatech, ve směnárnách, od konkrétního uživatele (např. localbitcoins.com) a na dalších místech. Dají se však pořídit i jinými způsoby. Jedním z nich jsou faucety, tedy weby, kde si za zobrazení reklam nebo klikání na určité stránky vyděláváte drobné jednotky tzv. satoshi. Mezi faucetové služby bez e-mailové registrace patří třeba Moon Bitcoin či Litecoin zdarma. Stačí pouze vložit bitcoinovou adresu s vaším unikátní identifikátorem, kam se mají body načítat. Pro rychlejší vydělávání je třeba občas kliknout na nějakou zobrazenou nabídku či opsat CAPTCHA kód. Když máte satoshi dostatek, můžete je převést na Bitcoiny do vaší virtuální peněženky. Další možnosti jsou klikací stránky s registrací, jako jsou Freebitco.in nebo BTCClicks, kdy jsou pro vás každý den připraveny odkazy k odkliknutí, čímž si zase vyděláte malou část Bitcoinu. Tomuto postupu se říká těžba neboli mining Bitcoinů.

Těžit sám nebo ve skupině?

Jelikož je těžba finančně i energeticky vysoce náročná, jednotlivcům se často nevyplácí. V současné době je nejefektivnějším nástrojem pro těžbu Bitcoinů  specializovaný hardware ASIC (Application-specific integrated circuit). Stroje s čipy ASIC mají logické obvody navržené přímo pro těžbu Bitcoinů a jejich rychlost se nedá srovnat s klasickými procesory, nicméně i tak se jedná o velmi náročnou operaci, proto je pro uživatele výhodnější těžit Bitcoiny ve více lidech (tzv. pool mining). Vytvoříte si Bitcoin pool účet a skupina kope společně, přičemž každý čas strávený na počítači těžbou Bitcoinů a zobrazováním reklam vydělá částku, kterou si těžaři rozdělí mezi sebe. Vytěžený blok se spravedlivě rozdělí mezi všechny členy skupiny v poměru, jakým se jednotlivci na vytěžení podíleli. Rychlost těžby samozřejmě záleží na volbě poolu, za který kopete.

Další zajímavé zdroje k přečtení:
Fenomén Bitcoinu krok za krokem: https://www.zive.cz/clanky/jak-koupit-bitcoin-navod-pro-zacatecniky/sc-3-a-171588/default.aspx#articleStart
Stručný průvodce světem Bitcoinu: http://www.bitcoinman.cz
Jak vybrat pool pro těžbu Bitcoinů: http://bitcoincz.cz/index.php/2017/09/13/vybirame-pool-pro-tezbu-bitcoinu-ci-jine-digimeny

Průměr: 4.3 (4 votes)

Obrázek uživatele HonzaS

Dobrý den,
už nějaký pátek se zabývám obchodováním s kryptoměnama, ale zatím jsem to vše jen řešil přes online burzy, případně Revolut. Teď už to ale dále nechci nechávat na někom z třetí strany, a začínám řešit větší bezpečnost. Chci se zeptat, jestli máte osobní doporučení na Bitcoin peněženku? Respektive kryptopeneženku i na některé další kryptoměny. Já jsem ten výběr zúžil v podstatě taky na ty tři uvedené, jsem nakloněný Coinomi a to hlavně kvůli tomu, že umožňuje docela dost kryptoměn, ale třeba se najde nějaká lepší, která mi unikla. Stačí mi kompatibilita s Androidem.

Díky
Hozna

Obrázek uživatele Martin Sluhatý

Bitcoin už zase roste https://www.moneyo.cz/bitcoin-kurz/ jen škoda, že na normálním pc už nejde těžit..

Obrázek uživatele CreditMax

Pokud hledáte bezpečnou online úschovnu nejen na Bitcoin mohu doporučit SpectroCoin

Obrázek uživatele HappyCredit

Já jsem do Bitcoinů zatím nic neinvestoval, přijde mi, že je to příliš riskantní investice..

Obrázek uživatele Inspektor

Má ještě cenu nějakou minci z TOP 15 těžit??? Zajímá mě defakto jen prvních 15 kryptoměn. Řídím se dle seznam kryptoměn


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.