Jak spolehlivě ochránit PC před bouřkou?

Blesky v bouřce mohou ohrozit zapnuté PC

<script type='text/javascript'></script>


Bouřka doprovázená blesky představuje bezpečnostní riziko pro domácí spotřebiče a elektronická zařízení v našich domácnostech nejen v letních měsících. Jak můžeme ochránit počítač a jinou elektroniku před úderem blesku?

Výpočetní technika je obzvláště citlivá na elektrické výboje, které mohou zcela zničit počítačové obvody i procesor. Oprava spáleného počítače je mnohdy nemožná a většinou se vyplatí koupit úplně nové zařízení. Člověk tak může nenávratně přijít o veškeré soubory, dokumenty a multimédia, které byly v počítači uloženy. Aby se nám podobná situace nestala, elektroniku bychom měli preventivně chránit.

Přepětová ochrana

I když máte na svém domě hromosvod a elektrorozvod je opatřen přepěťovou ochranou, váš počítač stále nebude dostatečně chráněn. Při zásahu bleskem vzniká napětí, které může dosahovat až několika miliard voltů. V potencionálním nebezpečí jsou veškeré elektrospotřebiče v dosahu 2 kilometrů od místa úderu blesku.

Jestliže nemáte možnost ovlivnit kvalitu zemnící soustavy, bleskosvodu či stínění proti elektromagnetickým vlivům, případně nemáte jak zkontrolovat spojení elektrických rozvodů v objektu a jejich souběh s jímací soustavou a svodiči přepětí, budete muset investovat do přepěťové ochrany třetího stupně. Tak se nazývá koncový druh ochrany, který se dává před citlivé zařízení.

Kde sehnat a její varianty

Přepěťové ochrany jsou běžně dostupné v obchodech s elektronikou jako jednozásuvkové nebo vícezásuvkové varianty s prodlužovacím kabelem pro připojení více přístrojů najednou. Do pokoje, kde máme umístěný PC, se hodí zakoupit vícezásuvkovou přepěťovku typu master/slave. Když se vypne hlavní zásuvka master, do níž bychom zapojili počítač, automaticky se vypnou sekundární zásuvky slave, v nichž můžeme mít zapojeny ostatní počítačové periferie - tiskárnu, monitor, modem apod.

Vypojení elektroniky ze sítě funguje vždy a všude

Bohužel neexistuje stoprocentní jistota, že by silný zásah blesku nemohl spálit i přepěťovou ochranou. Doporučuje se proto ještě jeden spolehlivější způsob, jak ochránit svůj stolní počítač nebo notebook před spálením obvodů. Když zrovna venku zuří bouřka, vytáhněte elektroniku ze zásuvky a odpojte modem. To samé platí i v případě, když odjíždíte na delší dobu pryč z domova, například na dovolenou nebo pracovní cestu. Nikdy nevíte, jaké počasí přijde.

Neoznámkováno


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.