Jak spolehlivě ochránit PC před bouřkou?

Blesky v bouřce mohou ohrozit zapnuté PC

Bouřka doprovázená blesky představuje bezpečnostní riziko pro domácí spotřebiče a elektronická zařízení v našich domácnostech nejen v letních měsících. Jak můžeme ochránit počítač a jinou elektroniku před úderem blesku?

Výpočetní technika je obzvláště citlivá na elektrické výboje, které mohou zcela zničit počítačové obvody i procesor. Oprava spáleného počítače je mnohdy nemožná a většinou se vyplatí koupit úplně nové zařízení. Člověk tak může nenávratně přijít o veškeré soubory, dokumenty a multimédia, které byly v počítači uloženy. Aby se nám podobná situace nestala, elektroniku bychom měli preventivně chránit.

Přepětová ochrana

I když máte na svém domě hromosvod a elektrorozvod je opatřen přepěťovou ochranou, váš počítač stále nebude dostatečně chráněn. Při zásahu bleskem vzniká napětí, které může dosahovat až několika miliard voltů. V potencionálním nebezpečí jsou veškeré elektrospotřebiče v dosahu 2 kilometrů od místa úderu blesku.

Jestliže nemáte možnost ovlivnit kvalitu zemnící soustavy, bleskosvodu či stínění proti elektromagnetickým vlivům, případně nemáte jak zkontrolovat spojení elektrických rozvodů v objektu a jejich souběh s jímací soustavou a svodiči přepětí, budete muset investovat do přepěťové ochrany třetího stupně. Tak se nazývá koncový druh ochrany, který se dává před citlivé zařízení.

Kde sehnat a její varianty

Přepěťové ochrany jsou běžně dostupné v obchodech s elektronikou jako jednozásuvkové nebo vícezásuvkové varianty s prodlužovacím kabelem pro připojení více přístrojů najednou. Do pokoje, kde máme umístěný PC, se hodí zakoupit vícezásuvkovou přepěťovku typu master/slave. Když se vypne hlavní zásuvka master, do níž bychom zapojili počítač, automaticky se vypnou sekundární zásuvky slave, v nichž můžeme mít zapojeny ostatní počítačové periferie - tiskárnu, monitor, modem apod.

Vypojení elektroniky ze sítě funguje vždy a všude

Bohužel neexistuje stoprocentní jistota, že by silný zásah blesku nemohl spálit i přepěťovou ochranou. Doporučuje se proto ještě jeden spolehlivější způsob, jak ochránit svůj stolní počítač nebo notebook před spálením obvodů. Když zrovna venku zuří bouřka, vytáhněte elektroniku ze zásuvky a odpojte modem. To samé platí i v případě, když odjíždíte na delší dobu pryč z domova, například na dovolenou nebo pracovní cestu. Nikdy nevíte, jaké počasí přijde.

Průměr: 2.9 (8 votes)

Obrázek uživatele temple run

I want to thank you for the efforts you made when writing this article. Your creative writing ability inspired me to start my own blog now.


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.
Security question, designed to stop automated spam bots