Jak postupovat při tuningu staršího pc

Avatar uživatele

Tento článek bude užitečný každému, kdo bude chtít nebo chce upravit starší stroj, protože mu už nestačí.

1. bod - má to cenu?
-pokud máte příliš starou základní desku v kombinaci se starym slabym procesorem, tak se tuning vyplatí pouze těm, kteří potřebují počítač pro určité aplikace typu Blender, CAD, C++ atd. ty, co chtějí hrát hry s procesorem Celeron nebo Sempron, zklamu, protože úprava počítače nemá cenu, protože výkon bude bržděn procesorem, tudíž nebude mít smysl
2. bod - bude (je) to herní, nebo pracovní komp?
-pokud pracovní, v tuningu se bude pohlížet nejčastěji na ramky, případně disky a obyčejné grafiky (potřebné pro vyšší rozlišení, nebo modernější technologie zobrazení) pro ty herní je třeba zohlednit kvalitu a potenciáll záladní desky a výkon procesoru, ti co mají Pentium nebo Athlon (případně hodně silný Celeron nad 2.5GHz) společně s deskou podporující AGP 8X a paměti minimálně DDR mají štěstí, z jejich eletrických miláčků pujde ještě vymačkat poměrně hodně šťávy!
3.bod - kolik mám dostupných financí
- ramky do pracovního kompu vyjdou kolem 1 000kč (2GB) 1 700kč (4GB) a disk přibližně 1 500kč (320GB) zato herní mašinka si vyžádá 2 500 - 4 500kč na grafiku, stejně za ramky, případně 1 000kč za zdroj (450W), je to tedy dražší záležitost, ale rozhodně gnová grafika za 1 200kč nebude žádná změna ve výkonu!
4. bod - jak vysoké zvýšení výkonu očekávám?
- teď mi dou Undergroundy 2 jen tak tak, chtěl bych aby šli na plný a abych spustil třebas i MW nebo Carbony -- dobrá zpráva, úprava se vejde tak do 3 000kč (v závislosti na stávajícim použitelnym HW)
- teď mi dou Undergroundy 2 jen tak tak, chtěl bych aby mi šel třebas i CoD 2 -- tam už to bude těžší, bude to chtít hodně silnej CPU a ramky DDR minimálně, úprava bude asi 4 500kč, ale nedá se zaručit, že na tom pujde Cod 2 s čistym FPS..
- teď mi dou Undergroundy 2 jen tak tak, chtěl bych aby mi chodil Crysis -- špatná zpráva, to už bude chtít novej komp! nová investice tak 18 000kč
5. bod - opravdu to chci?
- vždy je úprava dražší než koupi nového PC, protože starý nepoužitelný součástky se vyhodí, když se ale koupí novej, tak se starej může dát někam kde neni, já to vyřešil třeba na chalupě, mam tam starej komp, dnešní hodnota 2500kč (kupní hodnota 37 000kč) a kraju tam oddechovky jako arkanoid, empires 2, fifa 02, f1 2003, mam tam připojený slušná repra a přehrávám si tam muziku, nebo kouknu na film na DVD..

Vždy je dobré postupně uvážit všechny body a až potom se rozhodnout, nebo si i vypsat pro a proti, protože je to docela podstatné rozhodnutí..

Neoznámkováno

Obrázek uživatele TheALuminium

Vcelku pěkný průvodce, ale jedné větě bych oponoval "zato herní mašinka si vyžádá 2 500 - 4 500kč na grafiku, stejně za ramky" - tohle není tak zcela pravda, nové operační paměti pro herní sestavy i 2x2GB vyjdou kolem 2000,-Kč viz. http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53261 a to je CL čtyřková na 800 MHz úrovni, takže velmi slušná cena =)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

ano, když počítáš 4gigovky, já počítal s 2

Obrázek uživatele TheALuminium

Tak to mi potom přijde ještě výhodnější http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=49894 ;)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

tak já bych viděl eště lepší 2x2 do 2k.. http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46479 já mam jejich 2x1 verzi CL4

Obrázek uživatele TheALuminium

No vidíš, já chtěl jen poznamenat, že ty RAM jsou opravdu za slušnou cenu a ne takovou, kterou jsi psal =)

Obrázek uživatele Tomáš Bohuněk

joj, mmnt, my sme se enpochopily, já to blbě nepochopitelně napsal, myslel sem to ty ramky stejně vzhledem k tej minulej sestavě :D
akže tak, teĎ mi to došlo, že to zní jako od tý grafiky :D 4k za ramky je fakt moc, i když corsairy sou i za 8k..


Poslat nový komentář
Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
CAPTCHA
Toto je spamová ochrana. Prosím věnujte ji plnou pozornost.